Влада забула про репресованих

Влада забула про репресованихСхоже, цього року не матимуть такого потрібного та бажаного оздоровлення ті, хто своє здоров’я віддав за волю України та ті, кого совіти хотіли зламати, відсилали в табори, на каторгу.

– Вже серпень спливає, а мої товариші так і не оздоровлені, – каже Ірина Войцехівська, голова Чернівецького обласного товариства політв’язнів та репресованих. – А коли почнуться холоди, вже ніхто не матиме здоров’я й бажання їхати до санаторію. Влада цього року нас ігнорує. До приходу нового керівництва Чернівецької облради ми могли спілкуватися з керівниками, а тепер – ні. От просилися на прийом до губернатора Папієва – теж не хоче ні говорити, ні допомагати. Не розумію тільки, чому він будує залізну стіну між нами та адміністрацією? От і тепер триває підготовка до 20-ліття Незалежності України. Раніше нас залучали до оргкомітетів, ми подавали списки людей на нагородження. А зараз – тиша. Ми цій владі непотрібні.

І дійсно, цього року, як ніколи, ситуація з допомогою репресованим буковинцям дуже складна. Коштів наразі взагалі немає. А ті, які передбачені, просто „сльози” в порівнянні з потребами цих людей. Так, на оздоровлення репресованих планується передбачити 50 тис. грн.. І це при тому, що за попередній рік перед центром є борг у сумі 26,5 тис. грн. Якщо врахувати, що путівка до «Центру реабілітації ветеранів ОУН-УПА «Говерла» в м. Моршин Львівської області, де оздоровлюються репресовані, вартує 4100 грн. за людину, то плановані кошти заледве дозволять оздоровити 6-х людей. А це –найменший показник за останні декілька років.

До речі, сесія Львівської обласної ради виділила мільйон гривень на матеріальну допомогу та оздоровлення політв’язнів.

Довідка

Центр реабілітації ветеранів ОУН-УПА «Говерла» в м. Моршин Львівської області розпочав роботу в 2001 році. Його спорудили за кошти Всеукраїнського товариства політв’язнів та репресованих та допомоги діаспори. Починаючи з цього моменту, члени товариства постійно оздоровлювалися в даному закладі.
На виконання Указу Президента України від 11.07.2005 р. № 1088/2005 «Про заходи щодо посилення державної підтримки колишніх політичних в’язнів, репресованих та їх громадських організацій» Чернівецька обласна рада виділяла кошти на відшкодування вартості лікування членів обласного товариства політв’язнів та репресованих.

От як тане владна «любов» до репресованих

Від 2008 року сума допомоги товариству на оздоровлення його членів не змінювалось – все тих же 50 тисяч. І це при тому, що вартість путівки зросла вдвічі. І, якщо у 2008 році за ці кошти змогли оздоровити 21 особу, то вже торік – лишень дев’ять. І то за це оздоровлення заборгували близько 25 тисяч гривень. Наразі одна путівка вартує 4100 грн. І, якщо, за кращим сценарієм, сесія ради таки виділить тих омріяних 50 тисяч, то оздоровитися за умови повернення минулорічного боргу зможе тільки шестеро репресованих. А їх станом на 1 січня 2011 року – 2018 осіб. З огляду на поважний вік чи не половина потребують оздоровлення.

Ми звернулись за коментарями до Головного управління праці та соціального захисту ОДА. Там повідомили, що проблема виникла у зв’язку зі зривом сесії облради, де мали бути прийняті зміни до бюджету, за якими і виділялися кошти на оздоровлення. На наше логічне запитання, чому ж ці кошти не передбачались ще на початку року, коли приймали річний бюджет, нам пояснили, що на початку року йдуть субвенції з держбюджету на соціальні виплати, а вже коли є дохідна частина бюджету, то фінансуються решта заходів. У травні стало можливим подання на фінансування оздоровлення репресованих.

Його підготували на сесію Чернівецької обласної ради на 50 тисяч. Та сесія не відбулась. Тому очікується чергова сесія. Хоча, дивно, що кошти на цих велетнів духу плануються, по-перше, мізерні, а по-друге, аж в другому півріччі. Хіба ці люди, які своїм потом і кров’ю встелили дорогу становлення України, які страждали на сибірах, колимах тільки через те, що вони – українці, не заслуговують більшої уваги як виконавчої, так і представницької влади? Чому депутати не проголосують за належну матеріальну допомогу цим, переважно немічним, але сильним духом буковинців? Хай хоч сота частина з репресованих зможе оздоровитися! Чи депутати тільки за закриття шкіл воліють голосувати?

Правда, в головному управлінні взялися за цю проблему і пообіцяли, що домовляться з бухгалтерією центру «Говерла», аби ті оздоровили буковинських репресованих під гарантію подальшого перерахунку коштів. Обіцяли, що вже цього тижня вдасться узгодити оздоровлення репресованих на вересень.
Так само знаємо, що на черговій сесії порушуватиметься питання про зміни до бюджету, де пропонуватиметься збільшення фінансування на оздоровлення репресованих. Ми ж надалі слідкуватимемо, аби влада не забувала про репресованих і повідомимо читачам, хто з депутатів не шанує нескорених.

Надія Вірна

Післямова.
Як нам стало відомо, на черговій сесії Чернівецької обларди 18 серпня депутат облради Михайло Павлюк домігся включення видатків на оздоровлення репресованим до питання змін до бюджету. В результаті, більшістю голосами підтримано фінансування в сумі 76 тисяч. З них 26 тисяч – борг перед санаторієм.

Світлина Букінфо