МІЙ ВИМРІЯНИЙ МИКОЛАЙЧУК

У тому, що зробив Іван Миколайчук – актор, драматург, режисер, громадянин, так багато розуму та серця, болю та надії. А ще правди, волі, відчаю, радості та думки. Вистачить і нам, і нашим дітям, і нашим внукам… Це все вже стало історією.

МІЙ ВИМРІЯНИЙ МИКОЛАЙЧУК

Його всеоб’ємне творче послання нам, українцям, відбулося. Вже багато років ми його бачимо та чуємо. А що важливіше, – відчуваємо в свідомості, в серці, в думках, сподіваюсь, і в звершеннях. Його голос, що прозвучав в суспільній свідомості на увесь світ, став думкою, совістю, пристрастю, тривогою та самовираженням. Став Заповітом нам.

Миколайчук – всевідаючий… Український митець, що в часи неофіційної заборони всього українського, в козацькому строї злітав з коня в образі козака Василя в «Пропалій грамоті». Куди ж подіти очі Івана Миколайчука, що яскраво зоріли і так багато промовляли тим, хто розумівся на людських очах.

Він одним всевідаючим промовистим поглядом з екрану доводив, що були у нас козаки з їх жартами та піснями, вільнолюбством та честю, що таки була в нас Запорозька Січ. Історію не здолати!

Миколайчук – печальний мудрець. Масштаб таланту в ролі Фабіяна – сільського дивака у «Вавілоні – ХХ» – важко переоцінити. Монологи героя – героїзм артиста – печально мудрі, іскристо заворожуючі, майстерно тактовні, тонально відповідні. Потужна сила барв, одухотворене обличчя, опоетизований пейзаж, особливий стан підкрученого «смику», що тримає в потрібному емоційному стані мене, глядача, немовби понад житейською суєтою. Миколайчук – мудрець!
Миколайчук – мужній борець зі злом, наче зійшов зі старої легенди, з якої виростає драматична повість про людські долі, події, вчинки простого люду Карпат. Братське протистояння особистого жертовного добра і добра суспільного, суспільного масштабного зла із злом кревним, братським. Боротьба – не абстрактна, сповнена мужності рішень, вчинків та конкретного змісту. Тут є поетичність діалогів, мужність пластики «білого птаха з чорною ознакою» та гармонійність пейзажних гірських натур. І саме гори, які стали свідками людських трагедій, нічим незамінних втрат, продовжують стояти так само велично, незворушно, мужньо!

Миколайчук – мрійник. Він давав нам, глядачам, свої мрії-сни. Особливого ґатунку і фактури. Герой-мрійник, що виказує протест проти прагматизму, не думає про багатство, тому що все, що навколо нього – гори, полонини, кохання – це таке багатство, що більшого на цій землі немає. Важко знайти людину, залюблену в свою батьківщину більше. Він хотів кожному вибраному другу показати все найкраще: людей з далеких гірських сіл, спуски на плотах по Чорному та Білому Черемошу, пригостити афинами і гогозами з усіх гірських полонин, напоїти з усіх джерел – поділитися з усіма своїм щастям. І він умів ділитися з нами, глядачами, своїми мріями-снами. Мовчазна, невисловлена вголос любов до рідної землі в кожному жесті, погляді, усмішці, замилуванні.
І твориться ця любов, як мрія-сон, без зайвих слів, тільки очима, як справедливо сказано, очима, що є дзеркалом людської душі…

От такий мій вимріяний Миколайчук!

Вже близиться час, коли настане 75-ий день народження Івана Миколайчука. Попри всі прикрості та невдачі українського сьогодення ми будемо гучно шанувати нашого славетного земляка. Співати його пісень, дихати його гори, пити воду з його криниці, надивлятися його гірські краєвиди, мити ноги в його Черемоші та ласувати його смачними лісовими ягодами. А головне, ми будемо начитуватись його книг, надивлятись його фільмів, напитувати ним нашу пам’ять. Вже від сьогодні починаються мистецькі акції, що будуть в нагоді кожному спраглому Миколайчука!

Вперед! У світи його творчості, де він живий і зосереджений, оповитий чарами і болісно незахищений, мужній та рішучий, ніжний та поетичний! Все наповниться його присутністю, його совістю!

Наш вимріяний Миколайчук!

ЛЮБОВ ШИЛЮК,
завідувач відділу мистецтв
Чернівецької обласної універсальної
наукової бібліотеки ім. Михайла Івасюка