Розлучення в умовах війни: окремі проблемні питання

Воєнний стан не є перешкодою для розірвання шлюбу, оскільки шлюбні відносини базуються на добровільності. Тому попри воєнний стан в Україні право на припинення шлюбу не може бути обмежено. Діють ті ж правила та норми, що були і до 24 лютого 2022 року.

Тож, по-перше, розірвання шлюбу за законодавством можливе в судовому та позасудовому порядку, а от при яких умовах – це уже індивідуальне питання. Головним критерієм, який визначає орган, через який відбуватиметься розірвання – наявність спільних неповнолітніх дітей.

По-друге, у разі ж наявності спільних неповнолітніх дітей розірвати шлюб можливо тільки за рішенням суду. Знову ж таки звернення може бути обопільним або в однобічному порядку. 

Звертаємо увагу! Розірвати шлюб можливо через суд і за відсутності неповнолітніх дітей. Цей варіант має місце і у випадку, коли один із подружжя не хоче подавати заяву до відділу РАЦС. 

Заяву в позасудовому порядку (через відділи РАЦС)  можна подати онлайн за допомогою державного ресурсу dracs.minjust.gov.ua. Але для завершення процедури подружжю все одно доведеться відвідати відділ РАЦС офлайн. 

Оформляється розлучення  через місяць із дня звернення до органу. Мешканці окупованих населених пунктів та територій, де тривають бойові дії, наразі не мають можливості подати такі заяви, адже  місцеві відділи РАЦС не працюють.

Якщо ж ваш РАЦС не працює, дізнайтеся, чи можете ви подати заяву онлайн або направити її поштою до іншого РАЦСу. Це варто уточнити на місці або за телефоном. Зокрема, відповідно до пункту 14 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, та змінам до наказу від 26 лютого 2022 року № 606/5, можуть оформити розлучення у будь-якому працюючому органі РАЦС.

Вартість процедури – 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходу громадян.

Звертаємо увагу! За законом навіть на окупованих територіях українські РАЦСи мають право видавати документи про розірвання шлюбу. Це дозволено статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». 

Позов про розірвання шлюбу подається за місцем проживання або перебування відповідача, або ж за вашим місцем реєстрації, якщо у вас на утриманні є неповнолітня дитина.

Звертаємо увагу! Щодо непрацюючих судів, то тут все більш-менш зрозуміло. Якщо потрібний вам суд не працює, то на сайті Верховного Суд https://supreme.court.gov.ua/supreme/gromadyanam/terutor_pidsudnist/ ви можете дізнатися, який найближчий суд виконує його функції.

Якщо обидва з подружжя перебувають за кордоном і хочуть розлучитися і у них немає спільних неповнолітніх дітей, можна подати заяву про розірвання шлюбу до найближчої консульської установи України.

Зразок заяви надають на місці. Із собою треба мати паспорти, ідентифікаційні коди та оригінал свідоцтва про шлюб.

Якщо ж у подружжя є спільні діти або одна зі сторін не згодна розлучатись, такі спори вирішуються у судовому порядку на території України.

Розірвання шлюбу, якщо один із подружжя перебуває на окупованій території. До повномасштабної війни це питання вирішувалося так: один із подружжя приїздив до найближчого міста на підконтрольну Україні територію і оформлював нотаріально засвідчену заяву до РАЦСу про розірвання шлюбу. Тоді він передавав цю заяву іншому з подружжя і повертався додому.

Якщо за законом пара може розлучитися лише у судовому порядку, насамперед, необхідно визначити суд, до якого ви можете звернутися.

За загальним правилом, позов про розлучення подають в суд за зареєстрованим місцем перебування відповідача.

Проте є низка випадків, коли можна подати позов до суду за власним місцем перебування:

  • на утриманні особи перебувають неповнолітні діти;
  • за станом здоров’я або з інших поважних причин особа не можете виїхати до місця проживання відповідача (в позові зазначається причина).

Розірвати шлюб з іноземцем через РАЦС або у суді:

У випадку розлучення через РАЦС, іноземець має скласти заяву про розірвання шлюбу, нотаріально її засвідчити та переслати партнеру. Після цього партнер перекладає заяву на українську мову, нотаріально засвідчує та подає до РАЦСу. Якщо все оформлено правильно, жодних проблем не виникне.

У випадку розлучення через суд, варто аналізувати: чи є між Україною та країною громадянства чоловіка або дружини міжнародний договір щодо вирішення цивільних та сімейних справ та як він врегульовує питання розлучення. Наприклад, якщо особа одружена з поляком, то розривати шлюб доведеться на території Польщі за місцевим законодавством.

Звертаємо увагу! Якщо такого договору немає, то необхідно керуватися Законом України «Про міжнародне приватне право». Розірвати шлюб з іноземцем в Україні можна, якщо на території нашої держави відповідач має зареєстроване місце проживання чи перебування, а також, якщо шлюб укладався в Україні.