Рівень довіри до ключових осіб в українському суспільстві є одним з головних чинників нашої здатності протистояти агресії ворога. Розуміння цього допомагає оцінити успішність і перспективи державних рішень, програм та концепцій, присутніх у суспільному дискурсі України.
Благодійна організація «Фонд досліджень майбутнього» розпочала реалізацію проекту з постійного моніторингу рівня довіри до ключових осіб, які впливають на громадську думку. Фондом було замовлено дослідження у двох українських соціологічних компаній, які активно вивчають суспільні настрої. Компанією Info Sapiens було проведено телефонне опитування (в межах щомісячного опитування за схемою Omnibus, загальноукраїнська репрезентативна вибірка – 1000 респондентів). Компанія Active Group здійснила опитування за допомогою комбінованого методу – онлайн-панелі SunFlower у поєднанні з телефонним опитуванням (загальноукраїнська репрезентативна вибірка – 2000 респондентів) .
В межах обох досліджень було заміряно рівень довіри до низки ключових діячів та впливових осіб. Зокрема, увага була зосереджена на довірі до Володимира Зеленського, Петра Порошенка, Сергія Притули, Юлії Тимошенко, Валерія Залужного, Олександра Сирського та Кирила Буданова.
Результати досліджень обох компаній виявилися досить схожими: по багатьох запитаннях відповіді респондентів відрізняються в межах статистичної похибки, а в окремих випадках лише трохи виходять за її межі. Враховуючи особливості методології, обидва результати можна вважати валідними та такими, що узгоджуються між собою. Отже, результати досліджень заслуговують на довіру.
Серед зазначених персон найбільшу довіру очікувано отримав Валерій Залужний. Повністю довіряють йому 37,8% респондентів, а скоріше довіряють – ще 37,5%. При цьому лише 16,2% опитаних висловили повну або часткову недовіру йому. Таким чином, баланс довіри та недовіри до Залужного становить +59%, що є одним з найвищих показників не лише серед сучасних політиків, але й за всю історію спостережень.
На другому місці за рівнем довіри опинився Кирило Буданов. Йому повністю довіряють 20,8% опитаних, а скоріше довіряють – 36,9%. Сумарний показник недовіри Буданову становить 24%, баланс довіри та недовіри – +33,7%.
Позитивну різницю між довірою та недовірою зберігає також президент Володимир Зеленський. Загалом довіряють йому (включаючи повну та часткову довіру) 49,2% опитаних, тоді як частково або повністю не довіряють 44,5%. Таким чином, баланс довіри до президента становить +4,7%.
Інші політики, включені в дослідження, мають від’ємні показники балансу довіри.
В Олександра Сирського рівень довіри трохи нижчий за рівень недовіри: йому довіряють повністю або частково 35,4% респондентів, тоді як не довіряють сумарно 42%. Різниця між довірою та недовірою становить -6,6%.
Сергій Притула має дещо вищий рівень недовіри. Йому довіряють частково або повністю 39% опитаних, тоді як не довіряють 49,9%, що формує від’ємний баланс довіри в -10,9%.
Колишньому президенту Петру Порошенку повністю довіряють лише 5,4%, частково – 13,9%, недовіру частково або повністю висловили 74,4%. Отже, баланс довіри-недовіри до Порошенка становить -55,1%.
Рекордний рівень недовіри продемонструвала Юлія Тимошенко: її підтримує лише 11,7% опитаних (частково чи повністю довіряють), тоді як недовіру висловили аж 82,7% респондентів.
Суспільні настрої однозначно на боці лідерів військової сфери на тлі доволі стриманої або ж навіть негативної оцінки інших політичних фігур. Лідерство Валерія Залужного та Кирила Буданова, а також незначний негатив Олександра Сирського попри потужну критику в інформаційному полі очевидно свідчать про це. Це створює контраст із загальним недовірливим ставленням до політичних діячів.
Щодо чинного президента Володимира Зеленського баланс довіри-недовіри є позитивним, але не надто високим. Це свідчить про те, що хоча значна частина громадян усе ще підтримує його, але існує суттєва частка населення, яка ставиться до його діяльності скептично. Така амбівалентність може бути наслідком викликів і рішень, з якими стикається країна, а також реалій поточної політичної ситуації.
Позитивний, але не надто високий результат Зеленського, ймовірно, свідчить про те, що його оцінюють позитивно як людину, котра робить кроки для досягнення перемоги, здобуття міжнародної підтримки та активно працює на зовнішньополітичній арені. Водночас існує значна критика його політики всередині країни, що негативно впливає на загальний рівень довіри до його діяльності.
Таким чином, довіра українців концентрується переважно на представниках військової сфери, тоді як політичні фігури стикаються з потужною хвилею недовіри. Ця тенденція, найімовірніше, призведе до радикальних змін у політичному ландшафті країни та зміни рівня народної підтримки окремих діячів. Наш фонд продовжить уважно стежити за змінами громадської думки, намагаючись показати об’єктивне, точне й неупереджене відображення настроїв українського суспільства. Також ми шукатимемо шляхи для вирішення ключових проблем та визначення напрямків, що сприятимуть розвитку України.
Результати відповідей на запитання «Наскільки Ви довіряєте цьому діячу?»
В цілому ми бачимо, що ціла низка персоналій має високу довіру українців – це гарна для України тенденція та сигнал, що суспільство не зневірене. Ми плануємо й надалі здійснювати моніторинг довіри до вищеперерахованих діячів, за потреби додаючи до цього переліку інших осіб та доносячи цю інформацію до громадськості. Закликаємо експертів та всіх бажаючих до обговорення, внесення пропозицій та коментування на наших інформаційних ресурсах.