Новий навчальний рік – без булінгу. Юристи нагадують про відповідальність за вчинення цькування у школі

Розпочався новий навчальний рік, який нестиме нові знання, враження, нових друзів. Проте поряд із позитивними перспективами для учнів, для когось перебування у школі може нести і негативні явища у різних проявах. Мова йде про булінг, або цькування серед школярів. За даними дослідження UNICEF в Україні у 2017 році, 67% дітей стикалися з булінгом (були жертвою чи свідком шкільного цькування), – про це повідомляє Галина Пшеничко головний спеціаліст відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.

Тому, варто нагадати, що кривдники за булінг та його приховування у закладі освіти нестимуть відповідальність.

18 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2657- VІІІ  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)”. Закон визначає поняття «булінг» і вводить адміністративну відповідальність за нього. Про це повідомляє Галина Пшеничко, головний спеціаліст відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.

Документ визначає поняття булінгу як діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, зокрема з застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Так, булінг тягне за собою накладення штрафу від 50 (850 грн.) до 100 (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Якщо цькування було вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адмінстягнення – це тягне за собою накладення штрафу від 100 (1700 грн.) до 200 (1700 грн.) таких мінімумів або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Булінг, який вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

При цьому неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Згідно закону, навчальні заклади зобов’язані викладати у відкритий доступ правила поведінки та інструкції щодо протидії знущань та подання скарг на випадки булінгу. При цьому освітній омбудсмен матиме право отримувати і перевіряти інформацію, статистику за заявами про випадки булінгу та відповідну реакцію з боку навчальних закладів.

Якщо Вам необхідна правова допомога Ви можете звернутися до Єдиного контакт-центру безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно в межах України).

Окрім того, діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).

Якщо дитині необхідна консультація, вона може звернутися на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 (цілодобово та безкоштовно в межах України).