Верховна Рада України не погодилась включити до порядку денного два законопроєкти, якими пропонується через карантин відтермінувати обов’язкове озвучування фільмів українською мовою.
Йдеться про проєкти законів №5554 та №5554-1. Обидва ініційовані представниками “Слуги народу”. Микита Потураєв та Євгенія Кравчук, які є ініціаторами законопроєкту, пропонують, щоб положення про українську мову в теле- та кіновиробництві набуло чинності лише через два місяці після скасування карантину. Наразі карантин в Україні діє до 30 червня, його постійно подовжують, починаючи з весни 2020 року.
Однопартієць Потураєва і Кравчук Олександр Санченко подав альтернативний законопроєкт, де виступив зі схожими пропозиціями. Водночас він пропонує також відтермінувати і положення, згідно з яким “мовою проведення культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів є державна мова”.
31 травня частина виробників контенту та медіаспільноти закликали народних депутатів підтримати законопроєкт, оскільки “галузь працює в надскладних умовах, спрямовуючи ресурси не тільки на розробку і створення контенту, але і на організацію безпечних умов праці співробітників, забезпечення збереження робочих місць”.
Серед підписантів звернення – “Українська кіно-асоціація”, Індустріальний телевізійний комітет, ТОВ “Еф Фільмз”, ТОВ “Про-ТВ продакшн”, ТОВ “Стар медіа”, ТОВ “Українська продакшн студія” (УПС), ТОВ “Файнл кат медіа”, Art Forms Production Filmstream, IVORY Films та Mamas Film Production. До них приєдналися медіахолдинги “1+1 медіа”, StarLightMedia, “Медіа Група Україна” та Inter Media Group.
Спільнота “Мова об’єднує” вважає потенційні наміри відтермінувати норми закону про функціонування державної мови у сфері культури “актом підтримки російської гібридної агресії проти України”.
“Намагання виправдати цю спробу коронавірусом не витримує критики, як і твердження, що телеканалам не вистачає україномовних фільмів для заповнення ефіру. Щоб виконати закон, достатньо озвучити українською мовою хоча б ті фільми, які вони збиралися нав’язувати російською”, – вважають активісти.
Народний депутат від “Європейської солідарності” Володимир В’ятрович стверджує, що народні депутати порушують регламент, оскільки документ не пройшов розгляд у комітетах. Представники “Слуги народу” та керівництва парламенту наразі не реагували на звинувачення.
Нагадаємо, Верховна Рада 25 квітня 2019 року ухвалила в другому читанні та в цілому законопроект “Про функціонування української мови як державної”. Закон підтримали 278 нардепів. Президент України Петро Порошенко 15 травня підписав цей закон. 16 травня його опублікували в газеті “Голос України”.
Згідно з документом, єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова, її статус як єдиної державної мови зумовлений державотворчим самовизначенням української нації. Цей закон також регулює функціонування і застосування української мови як державної у сферах суспільного життя по всій території України.
Стало відомо, як народні депутати, які є уродженцями або жителями Чернівецької області, проголосували щодо української мови у кіно.
Як повідомляє molbuk.ua, результати поіменного голосування нардепів-буковинців за це питання опубліковані на офіційному сайті Верховної Ради.
Олена Лис, Слуга народу – Відсутня
Максим Заремський, Слуга народу – За
Георгій Мазурашу, Слуга народу – За
Валерій Божик, Слуга народу – Не голосував
Оксана Гринчук, Слуга народу – За
Володимир Козак, Слуга народу – За
Максим Павлюк, Слуга народу – За
Сергій Рудик, депутатська група “Партія “За майбутнє” – Відсутній
Михайло Папієв, Опозиційна платформа – Відсутній
Нагадаємо, Верховна Рада відхилила розгляд проєкту “слуг” щодо української мови у кіно