Компенсацію двох послуг скасувала Естонія, а Румунія продовжила механізм допомоги. RFI Українською розповідає, які країни змінили з початку травня правила для українців під тимчасовим захистом.
Нові правила в Естонії
Українці в Естонії мають знати про низку змін, які набирають чинності з 1 травня. У цій країні, за даними Євростату, проживає близько 35 700 українців, які оформили тимчасовий захист.
По-перше, у Таллінні воєнним біженцям припиняють компенсувати витрати на житло. Йдеться про одноразову виплату на відшкодування коштів за оренду. Максимальний розмір такої допомоги сягав 1200 євро на домогосподарство.
По-друге, тут скасовують фінансову компенсацію за послуги перекладу. У разі мовного бар’єра українцям інколи доводиться наймати перекладачів.
Припиняють надавати житлову та перекладацьку компенсації в Таллінні. Але, як очікується, згодом такі ж правила діятимуть і в інших регіонах Естонії.
Влада Талліна прагне більше надавати цілеспрямованої допомоги тим, хто її не має та мешкає в державних центрах розміщення. Але Естонія не припиняє підтримки, просто робитиме це з огляду не на місце проживання, а на реальні потреби людей.
Проїзд у Таллінні для українців
Набирає чинності нова постанова талліннської адміністрації.
Так, із березня 2022-го в естонській столиці українські воєнні біженці могли не оплачувати пересування громадським транспортом, але 1 травня 2025 року безкоштовний проїзд для них скасовують.
Важливо зазначити: рішення стосується лише тих, хто не зареєстрований у Таллінні як житель. Як передає ERR, влада міста запевняє: зміни не мають суттєво позначитися на воєнних біженцях із України, оскільки більшість із них офіційно зареєстровані в столиці Естонії.
Українці в Чехії
До 30 квітня 2025 року українцям у Чехії надавали можливість виявити інтерес до спеціального дозволу на довгострокове перебування (ZDP). З 1 травня ця опція стане недоступною.
Крім того, 2 травня — кінцевий термін подання податкової декларації в електронному вигляді. Це стосується тих, хто зобов’язаний надавати такий документ і прагне отримати ZDP.
Важливо зазначити, що ZDP не є замінником статусу тимчасового захисту. Цей дозвіл цікавить українців, які адаптувалися в країні, мають достатній рівень доходу і прагнуть лишатися в Чеській Республіці протягом довгого часу.
Зараз у Чехії — близько 397 тисяч українців, яким надано тимчасовий захист.
Тимчасовий захист у Румунії
Румунський уряд продовжив до 31 грудня 2025 року гуманітарну допомогу українцям, які виїхали «із зони збройного конфлікту і перебувають в особливих ситуаціях». Про це йдеться в постанові від 20 березня.
Як передає Agerpres, допомога передбачена для тих, хто в’їхав до Румунії до 1 липня 2024 року та перебуває в місцях для біженців. Місячна виплата сягає 500 леїв на одну людину та 1500 леїв— на сім’ю. Також ідеться про підтримку людей із інвалідністю, тимчасово непрацездатних, вагітних та інших вразливих категорій.
Окрема постанова в Румунії регулює механізм надання одноразової допомоги для українців, які отримали тимчасовий захист до 1 липня 2024-го. Протягом трьох місяців виплачують по 750 леїв на одну людину і 2000 леїв — на сім’ю.
У Румунії нині — щонайменше 180 тисяч українців зі статусом тимчасового захисту.
Проте пожвавилася дискусія з приводу того, що Румунія може скоротити підтримку українських біженців після виборів президента. Перший тур — уже 4 травня.
Обговорювати це питання почали після заяви Джорджа Сіміона, кандидата об’єднаних ультраправих сил (AUR і POT), який утримує лідерство в опитуваннях. Він виступає проти підтримки України у війні з РФ та неодноразово робив проросійські заяви. А напередодні Сіміон повідомив, що в разі своєї перемоги має намір припинити допомогу українським біженцям у Румунії.
Безкоштовний проїзд для українців в Угорщині
В Угорщині мали скасувати можливість безоплатно пересуватися столичним громадським транспортом громадянам України. Але останньої миті цей дозвіл продовжили за ініціативи мера Будапешта.
Безоплатний проїзд для українських біженців в угорській столиці діятиме до 30 червня 2025 року. Йдеться про всі типи громадського транспорту, окрім 100E (швидкісний рейс до аеропорту), фунікулера, туристичних трамваїв і водних транспортних засобів.
В Угорщині мають тимчасовий захист близько 40 тисяч громадян України.
Правила в’їзду до Таїланду 2025
Громадянам України, які подорожують, дозволено в’їжджати до Таїланду без візи та перебувати там до 60 днів. Але тим, хто планує мандрівку до цієї країни, слід знати про новацію — онлайн-реєстрацію.
Посольство України в Королівстві Таїланд інформує: із 1 травня набирає чинності вимога щодо цифрової картки.
Йдеться про TDAC — цифрову картку прибуття до Таїланду. Її слід заповнити в електронному вигляді не пізніше ніж за три дні до прибуття. Виконати це мають усі, хто потрапляє до країни повітряним, наземним або морським транспортом. Інакше вони ризикують отримати відмову у в’їзді до Таїланду.
Заповнити TDAC — обов’язкова умова для надавачів закордонних паспортів, включно з туристами, бізнес-мандрівниками й довгостроковими резидентами. Але є винятки: це ті, хто прямують транзитом або пересаджуються в Таїланді, не проходячи імміграційного контролю. Також правило не поширюється на людей, які перетинають кордон із прикордонною перепусткою.
Оформлюють цифрову картку TDAC на офіційному сайті Імміграційного бюро Таїланду. Процедура є безоплатною.