?? Вшанували повстанців, котрі поклали життя на вівтар визволення матері-України. У Мамаївській територіальній громаді відкрили меморіальну дошку воїнам боївки Захарія Басараби.
Подія зібрала учнів, педагогів навчальних закладів , жителів сіл , воїнів ЗСУ, родичів страчених воїнів УПА, представників Чернівецького обласного товариства політвʼязнів та репресованих, керівництво громади. Присутні вшанували подвиг воїнів хвилиною мовчання та поклали до памʼятного знака квіти. А Іоан Чокалюк, капелан, протоієрей Свято- Покровської Православної Церкви України, відслужив панахиду та освятив памʼятний знак.
?Восени 1944 року в селі Ленківці утворилася боївка УПА під керівництвом 30-річного Захарія Басараби. До неї також увійшли Дмитро Городецький, Микола Бідняк, Григорій Воєвідко, Іван Веренко, Дмитро Вербицький, Микола Гордей, Василь Бідняк.
✔️ Під проводом ОУН-УПА хлопці взяли до рук зброю та почали вести нещадну боротьбу проти радянської влади.
✔️ Наприкінці 1944 року очільник НКВД Берія вирішив застосувати привселюдні страти повстанців на шибениці. Обрали кількох чоловіків, яких було б «доцільно» повісити. Причому бажано в місцях здійснення ними акцій, або ж у рідних селах чи містах. Таким чином влада прагнула показати населенню, як активно знаходить усіх, хто наважиться виступити проти неї.
?️Страта була призначена на 18 січня 1945 року в селі Мамаївці. Приїхав вантажний автомобіль із засудженими Григорієм Воєвідкою та Миколою Гордеєм. Голосно зачитали вирок, повстанцям накинули петлі на шию і машина рушила.
На страту зігнали усіх мешканців Мамаївців та сусідніх сіл, в тому числі дітей, учні місцевих шкіл.
Опісля тіла ще три доби висіти на шибениці для залякування місцевого населення.
✝️ Де поховано страчених повстанців, і досі невідомо.
❗️Загалом у Чернівецькій області Спеціальна Виїзна Сесія Військової Колегії Верховного Суду СРСР в січні 1945 року засудила до смертної кари та привселюдно повісила щонайменше 8-х осіб у 5-ти селах краю.
?️Це подія страшна та пам’ятна. Вона відображає жертовний дух та силу боротьби українських повстанців за незалежність. Їхні жертви ввійшли в історію України як символ відданості і справедливості.
Джерело: Чернівецька обласна рада