Дорогі Чернівці,
днями ви вперше за час війни відчули на собі у вигляді жахливої повітряноі атаки мерзенний подих руського міра. Нова реальність, хоч і прогнозовано, проте болісно увірвалась у ваше існування.
Сьогодні ви, дотепер клаптик безпеки та відносного спокою, прощаєтесь із жертвами цієї атаки на місто. І нехай вас, Чернівці, не вводить в оману умовна тиша, адже навряд чи недокраїна-агресор на цьому зупиниться. Ворог надалі буде прагнути атакувати тебе, накопичивши нові ракети та шахеди зі збільшеною дальністю польоту.
Оскільки ви, Чернівці, для мене є містом рідним, дозвольте мені як людині, котра вже протягом декількох років чи не щодня та щоночі є свідком ворожих атак, дати твоїм жителям дружні поради. Ці життєвоважливі поради я сам виконую та, хтозна, можливо, вони одного разу врятують чиєсь життя.
1. Повітряна тривога – це не надокучливий звук, а потенційна загроза. Намагайтеся уникати під час тривог місця скупчення людей, не перебувайте поруч зі стратегічними чи військовими об’єктами, АЗС, під’їздами будинків, стоянками для автівок. За допомогою відповідного додатку чи ресурсу дізнайтеся що саме летить у ваш бік. Особисто я вже давно навчився розрізняти такі засоби саме за звуком. Найстрашнішим, як на мене, не лише за наслідками, але і за звуковим супроводом, є балістика. Тож реагуйте на попередження та на звуки.
2. Подбайте про власну безпеку заздалегідь. Дізнайтеся про місцезнаходження та стан найближчого укриття. Майте напоготові тривожну валізу з документами та копіями документів, певною сумою грошей, ліхтариком (краще налобним), невеликим запасом води та їжі тривалого зберігання, павербанком, засобами особистої гігієни, необхідними медикаментами. Бажано також мати вдома вогнегасник на щонайменше 5 літрів, декілька (2-4) якісних джгутів- турнікетів (CAT або СІЧ), аптечку зі кровоспинними засобами, бинтами, знеболювальним. І так, доведеться пройти курси з тактичноі медицини. Це у теперішній реальності є тим критичним мінімумом, без якого ніяк.
3. Стійкість – ваша зброя. Пам’ятайте про відоме правило «двох стін», адже його виконання здатне врятувати від небезпечних уламків цегли чи битого скла. Звісно, на 100% це не гарантуватиме безпеку, проте значно збільшить шанси на виживання. Під час тривоги відійдіть подалі від вікон. Не зніймайте роботу нашого ППО і, тим більше, не викладайте у мережу. Але я щиро вірю, що ви такого не збираєтеся робити, адже не є дурнями. І, звісно ж, не видавайте місця роботи ППО чи прильотів ворожим ботам і тролям. Часто підступний агресор здійснює повторний удар. Відтак, є сенс залишатися в укритті на хвилин десять довше у випадку атаки. Якщо ж ви опинились у момент тривоги на вулиці – знайдіть укриття чи притисніться до землі, прикривши голову руками. Не варто у цей момент перебувати поруч із автівками чи в автомобілі. У жодному разі не можна підходити до уламків ворожих ракет і дронів, адже вони можуть мати боєприпаси, здатні детонувати через якийсь проміжок часом.
Вірити у наше ППО важливо. І правильно. Але навіть вони не всемогутні, а віра потребує дій. Тому вам доведеться зробити, у першу чергу, все від себе залежне, а вже потім покладатися на майстерність нашої протиповітряної оборони.
Підтримуйте Сили Оборони України. Плекайте перемогу. На фронті чи для фронту.
Не забувайте про тих, хто не здатен подбати про власну безпеку. Допомагайте одне одному.
Будьте мудрими, будьте сильними, будьте стійкими. Бережіть себе, Чернівці.
Вистоїте. Вистоїмо. Поборемо.
Максим КИЯК
14.07.2025 р.
Фото: Maxym Kozmenko