Продовження найбільшого земельного шкурняку в Чернівецькій облраді з землею психлікарні забезпечили депутати «Народного контролю»
Скорейко, Тихохід, Чорний, Каланча і, на жаль, учасник бойових дій Кухарук, яким, схоже, зманіпулювали свої ж, — і це найжахливіше.
Підприємець Василь Чоботар далі за допомогою Чернівецької обласної ради успішно і безкарно віджимає територію Чернівецької обласної психіатричної лікарні під свій бізнес.
Він понабудовував по периметру лікувального закладу купу піцерій, цехів, ресторанів. Частину з них — в порушення законів на самовільно захоплених ним ділянках.
Я про це докладно писала сто разів з документами.
Факт самозахоплення Чоботарем комунальної землі, яка знаходиться в постійному користуванні психлікарні, офіційно підтвердив ще 12 січня 2022 року у своєму листі начальник головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Віктор Савчук за результатами перевірки, проведеної на вимогу СБУ. На частині ділянки з кадастровим номером 7310136300:08:001:0206 площею 0,5838га хитрий підприємець побудував господарські приміщення.
На підставі викритих спеціалістами Держгеокадастру правопорушень, у вересні 2022 року слідчі головного управління Нацполіції у Чернівецькій області відкрили кримінальне провадження за ознаками ч.4 ст.197-1 КК України – самовільне захоплення земельної ділянки. Досудове розслідування триває досі.
Факт правопорушення ФОП Чоботар В.І. визнав, сплатив штраф і… преспокійно продовжував розбудовуватись. У цьому йому всіляко допомагає обласна рада.
Саме під «хотєлкі» Чоботаря розгорнути за рахунок території психлікарні торговельно-ресторанний бізнес, депутати облради попереднього скликання поділили її цілісну земельну ділянку на кілька окремих. На вже згаданій у 0,5838 га розташовувався викуплений Чоботарем у його приватну власність закинутий будиночок лікарні, пізніше перебудований ним під пекарський цех і борошняні склади.
Тож пан пекар вирішив, що заграбати комунальних півгектара — для нього лише справа часу. І без усяких дозволів почав зводити там цехи та підсобні приміщення.
Для зручності ведення незаконного будівництва у жовтні 2020 року Інга Маковецька, перша заступниця тодішнього голови облради (а ним був друг Василя Чоботаря Іван Мунтян, який і замутив всю цю історію) в останній день своєї роботи в будинку з левами навіть задовільнила прохання бізнесмена отримати сервітут на лікарняну землю «для проходу та проїзду транспортних засобів» з будівельними матеріалами і конструкціями (див. лист Маковецької). Охоронна паркова зона специфічного закладу, де лікують психічні розлади, перетворилася на суцільний будівельний майданчик.
Послідовно реалізуючи свій план, у 2021 році Василь Чоботар звертається в облраду із заявою надати йому в оренду ділянку в пів гектара, де він давно протиправно хазяйнує на очах правоохоронних структур, які більше двох років ведуть досудове слідство. Оренда дозволила б йому легалізувати будівництво, а перегодом взагалі стати землевласником.
Облрада Олексія Бойка навіть не стала тоді виносити питання в сесійну залу на обговорення, оскільки заява містила протизаконні вимоги: неможливо надати в оренду земельну ділянку, яка перебуває в користуванні іншої особи. А лікарня не мала і не має наміру відмовитися від свого речового права постійного землекористувача хоча б тому, що на зазначеній ділянці перебувають корпуси її майнового комплексу.
До того ж довкола землі психлікарні тривали суди, розпочаті екс мером Чернівців Олексієм Каспруком, щодо повернення її з незаконного володіння обласної ради законному власнику — громаді міста в особі міської ради. Це питання залишається відкритим. Нинішній мер Роман Клічук робить вигляд, що проблеми не існує.
Словом, Чоботар подав на облраду судовий позов. У липні 2022 року Чернівецький окружний адміністративний суд зобов’язав депутатів таки розглянути його заяву і ухвалити по ній рішення.
Проект рішення був оприлюднений на сайті облради на початку вересня в єдино законній редакції: «Відмовити ФОП Чоботарю В.І. у наданні в оренду земельної ділянки».
Погодьтеся, у депутатів було доста часу вивчити питання. Тим більше, що директорка Чернівецької обласної психіатричної лікарні депутатка облради з фракції «За майбутнє» Анжела Левицька з сесійної трибуни докладно пояснила колегам депутатам усі причини відмови і вичерпно відповіла на питання, чому потрібно голосувати «за» — тому що це об’єктивно, законно і справедливо.
Таких прихильників законності і справедливості виявилося в сесійній залі всього 29 депутатів. Серед них усі з фракції «За майбутнє», а також (за винятком по одному депутату) «Єдина альтернатива», «Європейська солідарність», «Слуга народу». Розкол, як не дивно, відбувся навіть в «Аграрній партії».
«Проти» не було жодного голосу.
Прокатали рішення ті депутати, хто не голосував взагалі.
Рішення не прийнято. Регламент облради не передбачає виставляти його на голосування до переможного кінця. Проте суд вимагає від депутатів якесь рішення таки ухвалити. Тож у Чоботаря залишається шанс таки віджати уподобані пів гектара лікарняної землі.
В першу чергу завдяки своєму колишньому бізнес партнеру Івану Мунтяну і депутатам з «Батьківщини» (окрім Ярослава Шешура, який проголосував «за»).
А також завдяки «Народному контролю», депутати якого повним складом з присутніх на сесії не проголосували за відмову Чоботарю в оренді землі (керівник фракції Петро Скорейко). Їх голоси і стали вирішальними.
«Ми не встигли вивчити питання, воно дуже складне», — по-дитячому бідкається Анжеліка Каланча.
«Мені пояснили, що коли проголосуємо «за», то зробимо, мовляв, Чоботарю велику послугу, бо він тоді зможе забрати собі у приватну власність ці пів гектари, бо у нього там приватні будівлі», — розповідає Андрій Кухарук, який недавно повернувся з війни і, на відміну від пані Каланчі чи пані Тихохід, справді не мав можливості сформувати свою думку, тому так легковажно довірився друзям однопартійцям.
Щоб не втратити маску пристойності в цьому відвертому шкурняку, за пропозиції першого заступника голови Миколи Гуйтора депутати створили чергову робочу групу, яка обов’язково з виїздом на місце вивчатиме історію своїх взаємин з крутим чернівецьким бізнесом і визначатиме далі свою в ній позицію, поки цей бізнес преспокійно порушує закони.
Спеціально для членів цієї нікому не потрібної комісії і спеціально для «Народного контролю» нагадаю, що таке «шкурняк». Так ми називаємо господарське питання, яке стосується приватної чи юридичної особи, позитивне вирішення якого порушує закон, не дружить з логікою, совістю і принципами моралі.
Світлана Ісаченко, допис у ФБ