В Україні запропонували саджати співробітників ТЦК за незаконну мобілізацію: які терміни загрожують винним
Комітет ВРУ з питань правоохоронної діяльності 19 лютого рекомендував ухвалити законопроєкт про відповідальність ТЦК за незаконну мобілізацію громадян у першому читанні.
Про це повідомляє Комерсант український із посиланням на допис на офіційній сторінці Комітету у Facebook.
Йдеться про законопроєкт №12442 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо запровадження кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинені керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, головами та членами військово-лікарських комісій”. Його Верховна Рада одержала 27 січня 2025 року.
Ініціатива законопроєкту походить від групи народних депутатів, включно з Георгієм Мазурашу, за підтримки Генерального штабу Збройних Сил України. Мета документа — посилити контроль за процесом мобілізації та запобігти випадкам незаконного призову або звільнення від військової служби.
У пояснювальній записці автори законопроєкту пояснюють необхідність його прийняття парламентарями тим, що в Україні неодноразову були встановлені випадки призову громадян на військову службу, які не підлягали такому призову відповідно до закону, безпідставного надання відстрочок, непритягнення до відповідальності осіб, що ухиляються від призову, ненаправлення до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які не прибули за повістками на відправку в складі команд тощо. Крім того, непоодинокими є випадки порушення порядку проведення медичного огляду для визначення придатності до військової служби посадовими особами військоволікарських комісій, що призводить до порушення прав громадян, ухилення від призову на військову службу або до незаконного звільнення з військової служби військовослужбовців.
Вони зазначають, що такі тенденції негативно позначається на виконанні завдань з комплектування Сил оборони особовим складом та безпосередньо впливає на спроможність військ (сил) виконувати бойові завдання з відсічі збройної агресії російської федерації, а також підривають довіру суспільства до державних інституцій та формують негативне ставлення до процесу мобілізації.
Тому нардепи пропонують доповнити Карний кодекс України новою статтею 426-2. Вона передбачає встановлення відповідальності за порушення порядку призову громадян на військову службу, що призвело до незаконного призову або звільнення. У такому випадку посадовим особам ТЦК загрожує службове обмеження або тримання в дисциплінарному батальйоні до 2 років або позбавлення волі на строк до 5 років. А в умовах воєнного стану за вчинення правопорушень, передбачених новою статтею, винних можуть позбавити волі на термін від 3 до 8 років із позбавленням права обіймати певні посади на строк від 1 до 3 років.
Мандровська Олександра,
https://www.komersant.info