В Угорщині у Будапешті десятки тисяч протестувальників пройшли маршем у суботу, 28 червня, коли заборонений мітинг за права ЛГБТК+ перетворився на масову антиурядову демонстрацію, що стала одним із найбільших проявів опозиції прем’єр-міністру Віктору Орбану. Серед учасників маршу були депутати Європарламенту на кліматична активістка Грета Тунберг.
Про це повідомляє Reuters.
Попри спеку, натовпи людей заповнили площу біля будівлі мерії Будапешта, перш ніж вирушити через один з головних мостів через Дунай. Люди розмахували райдужними прапорами, деякі були загорнуті в плащі, а деякі тримали плакати, що висміювали Орбана.
“Це набагато більше, не лише про гомосексуальність… Це останній момент, щоб відстоювати наші права”, – сказала одна з учасниць маршу Естер Рейн Боді.
“Ніхто з нас не вільний, поки не вільні всі”, – було написано на одному плакаті.
Серед учасників маршу були студенти, родини та мешканці сільської місцевості, які сказали, що ніколи раніше не були на мітингах. Міст Ержебет, побудований для шести смуг руху, був заповнений людьми.
Місцеві ЗМІ, зокрема 444.hu та Magyar Hang, оцінили кількість учасників у 100 000, хоча Reuters не змогло підтвердити цю цифру. Промовці згадали про натовп у 200 000 людей, пише HVG.
Заборона прем’єр-міністра Віктора Орбана, як розповіли ВВС багато учасників Будапештського прайду, спонукала їх відвідати захід, якого вони зазвичай уникають. Минулого року в ньому взяли участь лише 35 000 людей.
Невеликі групи ультраправих контрпротестувальників намагалися зірвати мирний марш, але поліція роз’єднала їх та змінила маршрут маршу, щоб уникнути будь-яких зіткнень.
Організатори 30-го Будапештського прайду повідомили, що учасники прибули з 30 різних країн, у тому числі — 70 членів Європейського парламенту.
Понад 30 посольств висловили підтримку маршу, а президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн закликала угорську владу дозволити проведення параду.
Серед присутніх була фінська депутатка Європарламенту Лі Андерссон, яка наголосила, що Орбан використовує аргументи щодо сімейних цінностей як привід для заборони маршу.
“Важливо наголосити, що причина, чому ми тут, — це не лише прайд, а й фундаментальні права кожного з нас”, — сказала вона.
Відома кліматична активістка Грета Тунберг опублікувала на своїй сторінці в Instagram, що вона також присутня на Будапештському прайді.
Будапештський прайд відбувся, незважаючи на те, що його заборонили рішенням Головного управління поліції Будапешта, пише Police.hu. Мер Будапешта намагався обійти закон, організувавши Прайд як муніципальний захід, для якого, за його словами, не потрібен дозвіл. Однак поліція заборонила захід, стверджуючи, що він підпадає під дію закону про захист дітей.
“Ми не виглядаємо так, ніби нас заборонили! Насправді, ми виглядаємо так, ніби мирно та вільно влаштовуємо велике, розкішне шоу перед пихатою та ненависною владою. Посил чіткий: вони не мають над нами влади!” — заявив мер Будапешта Гергей Карачонь під час промови перед Будапештським технічним університетом.
Уряд Орбана протягом останнього десятиліття поступово обмежував права ЛГБТК+ спільноти, а в березні законодавці ухвалили закон, який дозволяє заборонити гей-марші, посилаючись на необхідність захисту дітей.
Опоненти Орбана розглядають цей крок як частину ширшого придушення демократичних свобод напередодні національних виборів наступного року.
Сам Орбан опублікував фотографію зі своїми онуками вранці в день маршу з підписом: “Це те, чим я пишаюся”. Кілька його прихильників наслідували цей приклад.
Що цьому передувало
18 березня парламент Угорщини ухвалив закон, що забороняє проводити щорічний Budapest Pride і дає змогу владі використовувати електронне розпізнавання облич для ідентифікації його учасників. Опозиційні політики намагалися зірвати голосування криками і виконанням гімну СРСР, а також запалюванням димових шашок.
У покарання шістьом депутатам заборонили відвідувати парламент протягом двох місяців. Лідер ліберальної партії “Рух Моменту”» Давида Бедьо розповів порталу Politico, що йому виписали найбільший штраф в історії угорського парламенту — майже 60 000 євро.
Ввечері 18 березня у Будапешті розпочалася акція протесту проти заборони проведення прайдів ЛГБТК+.
19 березня президент Угорщини Тамаш Сулик підписав закон, запропонований правлячою партією прем’єр-міністра Віктора Орбана, який забороняє ЛГБТК+ спільнотам проводити свій щорічний прайд — попри критику правозахисних організацій, що документ обмежує свободу зібрань.