Кабмін зобов\’язав магазини приймати платіжні карти

Кабмін зобов'язав магазини приймати платіжні карти

Україна поступово позбувається від готівки – уряд зобов\’язав підприємства роздрібної торгівлі та громадського харчування встановити біля кожної другої каси термінали для розрахунку платіжними картами. Вже до кінця року їх повинні приймати у всіх магазинах міст з населенням від 25 тис. осіб. Учасники ринку готові до використання безготівкових платежів, однак нарікають на дорожнечу.

Кабінет міністрів учора оприлюднив постанову№706 від 29 червня, яким змінив порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення. Документ зобов\’язав всіх суб\’єктів господарювання \”забезпечити можливість використання спеціальних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари (послуги)\”. Масовий перехід закладів сфери роздрібної торгівлі та громадського харчування на прийом платіжних карток закріплено постановою Кабміну #878/2010. У містах з населенням понад 100 тис. осіб підприємства повинні були встановити POS-термінали до 1 липня, а в малого бізнесу для цього є час до 31 грудня. До цієї ж дати повинна завершитися терминализация населених пунктів, в яких проживає від 25 тис. до 100 тис. осіб. Таким чином, нове правило не торкнеться селищ, сіл та селищ міського типу.

Наявність терміналу обов\’язково при використанні в магазині касового апарату – біля кожної другої каси. За даними Держстату, на 1 січня в країні діяло 64,8 тис. об\’єктів роздрібної торгівлі та 23,4 тис. точок ресторанного бізнесу. Директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександр Карпов відзначає, що зараз використовується 250 тис. касових апаратів. Кількість торгових платіжних терміналів втричі менше – Нацбанк на 1 квітня перелічив їх 80 тис. одиниць.

Зміна торгових правил було необхідним, щоб почати штрафувати магазини, у яких після 1 липня і 31 грудня інспектори не виявлять POS-терміналів. Відповідно до Кодексу адміністративних правопорушень, невиконання вимоги уряду загрожує касирам магазинів штрафом від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34-85 грн), а їх посадовим особам – від 5 до 10 мінімумів (85-170 грн).

У цілому ринок до нових правил морально готовий. \”Ця норма реалізується в частині підготовки до Євро-2012, коли до нас будуть приїжджати люди, і їм потрібно буде оплачувати покупки. Закон вимагає забезпечити можливість користування картами, тому можна встановлювати один апарат на магазин,– говорить генеральний директор Української торговельної асоціації Ігор Кишко.– Для дрібних магазинів це буде незручно, але особливих труднощів виникнути не повинно. Розрахунок картами навіть у невеликих точках є звичайною практикою в Європі\”. За даними Національного банку, на 1 квітня 36 млн клієнтів видано 48 млн карт, але використовується з них лише 29 млн шт.

І хоча оплату установки апарату (середня вартість $300) банки зазвичай беруть на себе, торгові підприємства повинні платити комісію за обслуговування безготівкових операцій. \”Як правило, банки встановлюють платіжні термінали безкоштовно. Середня ставка їх обслуговування становить 1,6% від суми операції. Для роботи терміналу підійде будь-який тип зв\’язку: телефон або інтернет\”,-відзначає пан Карпов.

Гальмує розвиток безготівкових розрахунків необхідність додаткового часу для авторизації платіжної операції. Проте навіть транснаціональні компанії готові виконувати українські правила. Наприклад, мережа ресторанів mcdonald\’s, яка поки пропонує для розрахунків лише один термінал у закладі на Хрещатику, має намір забезпечити можливість оплати картами. \”До кінця наступного року ми плануємо встановити термінали у всіх наших 71 ресторані. Вони будуть не на кожній касі, тому що є точки з 14-15 апаратами,– говорить керівник департаменту державних і громадських зв\’язків мережі ресторанів mcdonald\’s Михайло Шуранов.– Це складний процес, так як наші операції розраховані по секундах, а розрахунок карткою займає досить тривалий час. А трапляється, що системи зависають, і утворюється величезна черга\”.

Незважаючи на всі складнощі, навіть маленьких магазинів у регіонах доведеться виконати вимогу уряду. \”Коли встановлювали касові апарати, нікого не хвилювало, великий магазин або маленький. Це вигідно, оскільки мова йде про контроль сплати податків. До того ж вже 30 млн людей готові розраховуватися картками, тому ця норма збільшить обсяг безготівкових розрахунків на порядок\”,-відзначає пан Карпов. Щоб зайняти частку на цьому ринку, кредитні установи шукають різні технічні можливості. \”Взагалі ситуація з терміналами на ринку досить сумна, тому що найдешевший термінал коштує $220,– говорить заступник голови правління–керівник центру електронного бізнесу Приватбанку Олександр Вітязь (38,34 тис. торгових терміналів, або 48% українського ринку).– Ми охоче співпрацюємо з дрібними магазинами, тому що для нас це напрям є пріоритетним. У нас є термінал, собівартість якого 7,4 грн, а встановлювати ми його готові безкоштовно\”.
Олена Губар
Джерело

peredplata