Чому хтось святкує Великдень 31 березня, хтось аж 5 травня

 
 
Дуже важливо пояснити ,
що ми святкуємо НЕ дату, А подію!
😲 «Чому хтось святкує Великдень 31 березня, хтось аж 5 травня, а хтось вже відсвяткував справжній ВЕЛИКийДЕНЬ ще 21 березня?»
Просте дитяче питання здатне заплутати багатьох дорослих.
– Спробуємо розібратися разом.
🤔 Коротко не вийде
⚡ Пасху або Песах святкували євреї задовго до народження Ісуса Христа. Під час святкування згадували вихід ізраїльського народу під проводом Мойсея з єгипетського рабства. Сам Бог дав Мойсеєві вказівки щодо святкування Пасхи. Про це можна почитати у Книзі Вихід 12, 1-14
💁‍♂️ Оскільки перші християни у переважній більшості були євреями, то спочатку святкували Пасху як і раніше, 14 дня місяця Нісан.
Але під час святкування згадували не так подію переходу Мойсея з єгипетської неволі до Землі Обітованої, як перехід Ісуса, а з Ним і Церкви – нового вибраного народу – від смерті до воскресіння.
✅ З часом святкування перенесли на неділю після 14 дня місяця Нісан.
👉 У 325 році відбувся Собор у Нікеї. На цьому Соборі прийняли рішення, що християни святкуватимуть Пасху у неділю після весняного рівнодення після першого повного місяця.
– Тобто, якщо весняне рівнодення припадає на 21 березня, то після цього має бути повня, а після неї у неділю – Великдень. Таким чином святкування Пасхи можливе від останніх днів березня до середини квітня.
✅ До 1582 року Пасха святкувалася у той самий день як у Західній так і у Східній Церквах.
👉 У 1576 році папа Григорій ХІІІ скликав спеціальну нараду астрономів. Адже виявилося, що юліанський календар, який у Римській імперії а згодом і в країнах Європи діяв починаючи від 46 року до Різдва Христового – трохи неточний. Календарний рік був коротшим за сонячний на 11 хвилин і 14 секунд.
Ніби дрібниця, але до 16 століття ці хвилини і секунди вилились у те, що календарний рік «відставав» на цілих 10 днів. От папа Григорій і прагнув виправити цю похибку.
👉 У 1582 році папа видав документ, який проголошував реформу календаря. У документі зазначалося, що після 4 жовтня 1582 року має одразу настати 15 жовтня. Крім цього узгоджувалися високосні роки, коли в лютому замість 28 днів має бути 29.
✅ Таким чином новий григоріанський календар майже повністю співпадає із сонячним. 26 секунд, на які він довший, колись у далекому майбутньому, ймовірно знову призведуть до реформи.
🔹 Григоріанський календар втілювався у життя поступово. Не всі Церкви перейшли на нього. Навіть не всі країни.
Так, Росія, до складу якої на той момент належала частина території України, перейшла на новий календар лише у 1918 році. Після 31 січня слідувало 14 лютого.
– Але не все так просто… Бо Православна Церква, відмовилася перейти на григоріанський календар 🤷‍♂️
✅ Таким чином виникла різниця у відзначенні свят у Східному й Західному обрядах. Великі свята, які є спільними для усіх християн, відзначаються з різницею у 13 днів. Наприклад, Різдво: 25 грудня і 7 січня.
👉 У 2023 році більшість східних Церков на території України оголосили, що переходять на так званий новоюліанський календар. Це таке поєднання юліанського і григоріанського календарів.
🔹 Так звані сталі свята святкуються у східній традиції за григоріанським календарем, тобто разом із Західним обрядом. Натомість рухомі свята, а серед них найголовніше свято – Воскресіння – східні церкви поки що продовжують святкувати за юліанським календарем.
💯 Підсумовуємо:
Весняне рівнодення ☀️ згідно григоріанського календаря у цьому році було 20 березня. Повня – 25 березня. Неділя після повні – 31 березня. Саме у цей день і відзначають Пасху католики, протестанти і частина греко-католиків України.
Весняне рівнодення за юліанським календарем не співпадає з природнім явищем і випадає на 3 квітня.
Саме після 3 квітня потрібно чекати на повню. Вона в цьому році буде 24 квітня.
🤔 За логікою Великдень потрібно святкувати 28 квітня.
Але у Східній традиції існує ще одне правило: Пасха не може ❗святкуватися раніше або разом з єврейським святом Песах (Пасха).
👉 У цьому році святкування починаються 22 квітня і закінчуються 30 квітня. Тому Пасха за Східним календарем може бути аж після 30 квітня. Найближча неділя і є 5 травня.
🔥 І найголовніше, що варто сказати дітям (і дорослим) про Пасху.
– Ми святкуємо не дату, а подію!
– Сподіваюсь, дуже надіюсь – що колись настане ВЕЛИКийДЕНЬ і всі українці-християни святкуватимуть перемогу Життя і Любові спільно, в один день.
А знаючі українці знають – ВЕЛИКДЕНЬ – перший день який довший за ніч в річному сонячному циклі, після весняного рівнодення – ВЕЛИКийДЕНЬ що переміг ніч, – цьогоріч був 21 березня, – і печуть українці, споконвічно, у цей день не пісну паску, а солодкий (багатий) Колач – сонячне коло ….
Зі святом ….

peredplata