Росіяни закладають міни під античні храми. Скрізь, де ступає москальський чобіт, там розруха, занепад культури, зубожіння та сльози…

Коли ми приїздили відпочивати до Криму – Севастополю, Бахчисараю, Керчі, інших міст і нам місцеві гіди, показуючи розвалини в тому ж Херсонесі, або в тій же Керчі, розповідали про залишки великої грецької цивілізації, інколи виникали питання – “А як же так, що в Греції залишилась велика кількість пам’яток стародавніх, а в Криму – зовсім мало, тільки якісь невеличні споруди”. Відповіді не було.
Не було, тому що хтось не знав, а хтось просто мовчав, бо не можна було розповідати, що величезні міста стародавні з архітектурними пам’ятками були знищені московітами…
На початку 19 століття в Європі вийшла книга спогадів англійського професора мінерології з Кембриджу – Кларка Едварда Денієла, в якій він подавав цікаві відомості про Україну. І, зокрема, він писав про те, як в Криму ніщились древні споруди:
…”Росіяне приходять до Херсонесу, ПОВНОГО ТИСЯЧОЛІТНІХ еллінських і римських будівель, статуй і храмів, не торкнутих досі ані татарами, ані навіть гуннами. Руїни Херсонесу ще були тривалі і крізь були ще навіть двері. Як лише прийшли ці варвари, все було відразу здемонтоване. Вони зайнялися своїм улюбленним заняттям – плюндруванням. Перекидали, розбивали, закопували і нищили все, чого досягли і що послужило б до висвітлення старовинної історії усіх країн.
Росіяни закладають міни під античні храми, гаками розтягують мармурові блоки. І то все роблять систематично, за наказом згори.
Ось приходять до Бахчисарая, де були не тільки арабські і татарські , але й готські, еллінські й київські будівлі. Росіяни задовільнили свою варварську насолоду руйнуванням, знищивши цілковиту цю столицю.
В Керчі, місті Мітрідата Великого, повного пам’яток з тритисячолітньої історії, росіяне повелися найжорстокіше. Вони зрівняли з землею 500 античних будівель і збудували серед руїн близько тридцяти убогих бараків для солдат.
…В порвнянні з росіянами, навіть турки здаються освіченими і культурними”…
В Керчі (Пантікапей) московіти зруйнували Велетенські грифони: 10 людей могли розміститись тільки на одному пальці.
Взагалі список всього зруйнованого московітами в Криму вражає. Зараз ті, хто подорожував по Греції, захоплюються півостровом Пелопонессом. Так от, за кількістю міст, храмів, пам’ятників – Кримський півострів був нарівні з Пелопонеським півостровом… Все знищено…
P.S. Спогади К.Е.Денієла до сих пір не перекладені українською – Edward Daniel Clarke. Travels in Russia, Poland, and Scandinavia.
Автор: Ігор Саламаха.

peredplata