Наш власний кореспондент Ростислав Демчук переда з Брюсселя:
-Нове керівництво ЄС розпочало свою трудову каденцію не в Брюсселі, а… в Києві
Президент Європейської Ради і Ради ЄС Антоніо Коста, Верховний представник ЄС у справах зовнішньої політики і політики безпеки Кая Каллас та комісар з питань розширення Євросоюзу Марта Кос прибули до Києва в неділю (1 грудня) з неоголошеним візитом, відзначивши свій перший день на посаді акцією політичної підтримки України.
Їхня спільна поїздка відбулася в той момент, коли Росія активізувала свої агресивні дії і за останні тижні розпочала потужні бомбардування країни, намагаючись вивести з ладу енергетичну інфраструктуру України.
Це також збігається з двома ключовими проблемами, які постають перед європейцями та українцями:
По-перше, як буде діяти новообраний президент США Дональд Трамп, який вступить на посаду наприкінці січня, щодо продовження допомоги Україні та чи зможе Європа замінити її частину, якщо Вашингтон відмовиться.
По-друге, на тлі нових змін щодо переговорів про можливе припинення вогню як преамбулу до майбутніх мирних переговорів і за яких умов це може відбутися.
По дорозі до Києва Мая Каллас сказала брюсельським журналістам, що підтримка України з боку Європи має залишатися необмеженою та включати можливість розгортання військ у майбутньому, щоб допомогти зберегти стратегічну перевагу щодо Росії.
***
Заява президента Європейської Ради Антоніо Коста, зроблена сьогодні в Києві:
У наш перший день на посаді я перебуваю тут, у Києві, разом із Верховним представником ЄС Каєю Каллас та новим комісаром з питань розширення Євросоїзу Мартою Кос.
Наша присутність тут сьогодні, у річницю референдуму про незалежність України, демонструє непохитну підтримку Європейського Союзу українського народу та його мужню боротьбу за справедливий і міцний мир.
Міжнародне право має перемогти аморальну та незаконну агресивну війну, розпочату Росією проти України, повинне перемогти вторгнення, щоб запанував мир.
Український суверенітет, цілісність її території, її власні кордони повинні поважатися. Перемога російського агресора була б загрозою для всього міжнародного співтовариства. І ми повинні чітко усвідомлювати, що використання ядерної загрози є неприйнятним. Це ніколи не можна ставити під сумнів.
Безрозсудні та навмисні напади Росії на українську цивільну інфраструктуру та енергетичні системи є нелюдськими. Фактично такі дії спрямовані проти людей, дітей, сімей, позбавляючи їх електроенергії, тепла, води.
Тому ми прибули сюди, щоб прямо сказати українському народу: ми з вами з першого дня цієї загарбницької війни, і ви можете розраховувати на те, що ми й надалі будемо з вами. Це не просто слова. Ми продовжуватимемо надавати гуманітарну, економічну, дипломатичну, військову та енергетичну допомогу.
Цього місяця Європейський Союз надасть Україні додаткові 4,2 млрд євро на підтримку українського бюджету.
Крім того, починаючи з наступного місяця, ми плануємо надавати щомісяця 1,5 мільярда євро допомоги протягом повного року. Ці гроші надходять із доходів від заморожених активів Росії, а також можуть бути використані у військових цілях.
Ми також посилимо тиск на російську економіку та ще більше послабимо здатність Росії вести війну. Ми готуємо 15-й пакет санкцій проти режиму Путіна.
Разом Європейський Союз і Україна працюватимуть над тим, щоб відкрити принаймні два кластери ваших переговорів про вступ протягом першого семестру наступного року.
На завершення хочу повторити: ми стоїмо з вами стільки, скільки потрібно і скільки завгодно. Ми твердо стоїмо на боці вашого права на самооборону, суверенітет і територіальну цілісність. І ми зробимо все можливе, щоб якнайшвидше побачити вас у Європейському Союзі вільною європейською нацією. Я з нетерпінням чекаю зустрічі з вами в Брюсселі на наступній Європейській Раді через два тижні.