“Україна має бути за столом перемовин. Європа теж” – Рубіо

Lyudmyla Pustelnyk

З інтерв’ю держсекретаря Марко Рубіо ведучій каналу СВSNews Маргарет Бреннан, програма Face of the Nation.

Маргарет Бреннан: – Ми дізналися, що Саудівська Аравія намагається сприяти дипломатії з росією щодо України. З якими російськими посадовцями ви очікуєте зустрітися і чому буде присвячена ваша розмова? Ви справді вірите, що володимир путін готовий йти на переговори та йти на поступки?

Держсекретар Рубіон: – Я знаю, що президент Трамп розмовляв із володимиром путіним минулого тижня, і володимир утін висловив свою зацікавленість у мирі. І президент США висловив бажання покласти кінець цьому конфліктові таким чином, щоб мир був тривалим і захистив український суверенітет. Щоб це був міцний мир, а не те, що через три-чотири роки ми матимемо нове вторгнення. Це хороший дзвінок.

Тепер, очевидно, слід діяти, тому наступні кілька тижнів і днів визначатимуть, серйозно це чи ні. Зрештою, один телефонний дзвінок не принесе миру. Один телефонний дзвінок не розв’яже такої складної війни, як ця.

Але я можу вам сказати, що Дональд Трамп – єдиний лідер у світі, який потенційно може розпочати цей процес. Інші лідери намагалися, але не змогли цього зробити. Коли він брав участь у своїй кампанії та був обраний президентом, однією з його обіцянок було, що працюватиме над тим, аби покласти кінець цьому конфлікту стабільним і справедливим способом. І, очевидно, ви знаєте, це перший крок у цьому процесі, але попереду ще довгий шлях. Знову ж таки, одним дзвінком не вийде, однією зустріччю не вийде. Ще багато роботи. Але навіть найдовша подорож починається з першого кроку. Тож подивимося, що буде далі, сподіваюся, все буде добре.

Маргарет Брненнан: – З ким ви збираєтеся зустрічатися?

Держсекретар Рубіо: – Що ж, ще нічого не завершено. Я все одно мав бути в Саудівській Аравії. Ми запросили – ми оголосили про цю поїздку тиждень тому, і – півтора тижні тому. Тож, зрештою, подивіться, якщо в будь-який момент буде можливість продовжити роботу, яку президент Трамп розпочав минулого тижня… Щодо почати створювати можливості для ширшої розмови, яка б включала Україну [за столом перемовин] та припинення війни, а також залучала наших союзників у всьому світі, зокрема в Європі. Ми збираємося дослідити це, якщо така можливість з’явиться.

Сьогодні вранці я не маю для вас жодних подробиць, окрім того, що ми готові наслідувати приклад президента з цього приводу та почати досліджувати шляхи. Якщо з’являться такі можливості, розпочати процес досягнення миру.

Тепер процес досягнення миру – це не одна зустріч. Ця війна триває деякий час. Це складно, це складно. Це було криваво, це дорого коштувало, тому завершити конфлікт буде нелегко. І на кону є також інші сторони, які теж мають свої думки щодо цього. Євросоюз також має санкції.

Очевидно, що українці воюють у цій війні. Це їхня країна, і вони на передовій. Отже, одна зустріч не вирішить це питання, але я хочу повторити, президент чітко дав зрозуміти, що він хоче покласти край цій війні. Тож, якщо з’являться можливості для цього, ми їх використаємо. Подивимося, що буде протягом наступних кількох днів.

Маргарет Бреннан: – Але щоб було зрозуміло, Кіт Келлог, який є призначений допомагати в цих переговорах, каже, що це будуть паралельні переговори, тобто українці та росіяни ще не спілкуються один з одним. Коли ви зустрінетеся зі своїм російським колегою, хто б це не був, ви будете сидіти там і обговорювати позицію України?

Держсекретар Рубіо: – Ну, по-перше, я думаю, ми повинні розуміти, що зараз ще нема процесу. Зараз ми маємо розмову між путіним і президентом Трампом, під час якої обидві сторони висловили зацікавленість у припиненні цього конфлікту.

Я припускаю, що будуть подальші розмови, щоб з’ясувати, як би виглядав процес обговорення, і тоді, можливо, на цьому етапі ми зможемо почати ділитися більш детальною інформацією. Тому це трохи передчасно. Я знаю, що це викликало велику реакцію, тому що про це не було жодної серйозної розмови, але я хочу повернутися до того, що я висловив. Президент Трамп балотувався, він був дуже чітким, він вважає, що цю війну потрібно закінчити, і якщо він побачить можливість припинити її, а саме те, чого він шукає, незалежно від того, є така можливість чи ні, ми будемо її продовжувати.

Зрештою, це дійде до того моменту, коли ви… якщо це справжні переговори, а ми ще не досягли цього – але, якщо це станеться, Україну теж буде залучено. Тому що це вони зазнали вторгнення, і європейці повинні будуть залучені, тому що інше – вони також мають санкції проти путіна та росії, і вони зробили свій внесок у ці зусилля. Ми просто ще не там. Ми насправді ще ні, але, сподіваюся, будемо. Бо ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася.

Маргарет Бреннан: – Безсумнівно, адміністрація Байдена мала контакти через розвідувальні служби з росією. Але вони не вірили, що є докази того, ніби володимир путін зацікавлений у переговорах. Ви знаєте історію з володимиром путіним. Він любить використовувати дипломатію як прикриття, щоб відволікти увагу, поки продовжує вести війну. Ви вірите, що цього разу все по-іншому?

Держсекретар Рубіо: – Я не думаю, що в геополітиці хтось комусь повинен довіряти. Вважаю, що ці речі треба перевіряти діями. Я сказав вчора, що мир – це не іменник, це дієслово. Це дія. Для цього потрібно зробити конкретні кроки.

Що я можу вам сказати, я не знаю кращого учасника переговорів в американській політиці, ніж президент Трамп. Я не знаю, я думаю, що президент Трамп дуже швидко дізнається, що вони кажуть: чи це реальна річ, чи це спроба виграти час. Але я не хочу це передбачати. Я не хочу втрачати можливості покласти край конфлікту, який уже коштував життів сотням тисяч і продовжує щодня ставати все більшою війною на виснаження обох сторін.

Я думаю, що всі повинні відзначити той факт, що у нас є американський президент, який прагне сприяти миру у світі. Не розпочинати війни, а закінчувати їх, таким чином, щоб це сталося. Це те, чому ми повинні радіти. Незалежно від того, можливо це чи ні, ми, звичайно, готові, але, очевидно, це не повністю залежить від нас, але ми дізнаємося.

Маргарет Бреннан: – Ви дійсно розмовляли по телефону з головним дипломатом росії сергієм лавровим. Російська сторона стверджувала, що ви обговорювали відновлення торгівлі, що виглядало як кивок у бік санкцій, пом’якшення обмежень для дипломатів та інші жести на зразок зустрічі лідерів на високому рівні. Чи справді адміністрація Трампа розглядає можливість зняття санкцій з росії?

Держсекретар Рубіо: – Ну, телефонний дзвінок мав налагодити зв’язок, і це узгоджується з дзвінком, який президент зробив минулого тижня до вдадіміра путіна. Тому що, якщо ми будемо… якщо буде можливість прогресу тут до миру, нам потрібно буде поговорити з росіянами. Я маю на увазі, що це має статися, і ми повинні мати можливість зробити це через наші канали…

Маргарет Бреннан: – Але чи йдеться про скасування санкцій?

Держсекретар Рубіо: –Я також порушив у цій розмові занепокоєння цим… Що ж, ми не вдавалися в деталі. Я маю на увазі те, що ми щойно обговорювали, це в основному здатність почати спілкування. Я ніколи в житті не спілкувався з паном Лавровим, тому це була можливість для нас почати відкривати цей канал спілкування, який, знову ж таки, якщо тут є потенціал для миру, це канал, який має існувати.

Але дозвольте мені додати ще одну річ. Я також порушив питання нашого посольства в москві, яке працює в дуже складних умовах. Я підняв це питання, оскільки це важливо, тому буде дуже важко спілкуватися з росією про будь-що, коли наше посольство не функціонуватиме. І лавров висловив занепокоєння щодо своєї дипломатичної місії в Сполучених Штатах. Тож на дуже базовому рівні, якщо тут справді буде можливість досягти миру шляхом взаємодії з росіянами, нам знадобляться функціональні посольства в москві та вашингтоні, округ Колумбія. І це, безперечно, те, про що міністри закордонних справ говорили б як про нормальне явище.

Маргарет Бреннан: – Хочу запитати вас про те, що сталося в Мюнхені, Німеччина, на Конференції з безпеки. Віце-президент Венс виступив із промовою і сказав союзникам США, що загроза, яка його найбільше турбує, це не росія і не Китай. Він назвав це “загрозою зсередини” і прочитав лекцію про те, що він описав як цензуру. Головним чином зосереджуючись на включенні більшої кількості правих поглядів. Він також зустрівся з лідером ультраправої партії, відомої як AfD, яка, відомо, перебуває під розслідуванням і спостереженням німецької розвідки через екстремізм. Що все це дало, крім роздратування наших союзників?

Держсекретар Рубіо: – Чому наших союзників чи когось дратує свобода слова та те, що хтось висловлює свою думку? Зрештою, ми в демократії. Мюнхенська конференція з безпеки – це, переважно, конференція демократичних країн, у якій одна з речей, які ми цінуємо – це можливість вільно говорити та висловлювати свою думку. І тому, вважаю, якщо хтось сердиться через його слова, то їм не обов’язково з ним погоджуватися. Але сердяться тільки через це, що хтось просто висловлює свою думку.

Я вважаю, що це була досить історична промова, незалежно від того, погоджуєтесь ви з ним чи ні. Думаю, це важливе зауваження, яке він наводить на адресу Європи. Полягає в тому, що ми стурбовані, що [нівелюються] справжні цінності, які ми поділяємо, які пов’язують нас з Європою – свобода слова та демократія, наша спільна історія перемог у двох світових війнах і перемоги над радянським комунізмом тощо.

Під час тієї холодної війни ми боролися проти цензури, утисків і так далі, і коли ви бачите відступ від них і піднімаєте це питання, бо воно дуже важливе. Ми не можемо вказувати їм, як керувати своїми країнами. А віце президент Венс просто висловив у промові своє бачення, яке, відверто кажучи, багато хто поділяє. І я подумав, що в цій промові він сказав багато речей, які потрібно було сказати. І, чесно кажучи, я не знаю, чому хтось може через це засмучуватися.

 
 

“На мій погляд, мають бути [російські] територіальні поступки. Також може бути відмова від застосування сили в майбутньому і скорочення чисельності військових сил…

росія нещодавно уклала альянси з Іраном, Північною Кореєю та Китаєм – об’єднання, яких не існувало лише кілька років тому. Я вважаю, що зараз дуже важливо не допустити, щоб ці альянси об’єдналися” (US envoy on Putin: We will ‘try and break his alliance’ | DW News).

peredplata