Буковинська влада ділить міста і села, людей і громади. Люди бунтують…

Холодне карантинне літо 2020 року

Літо різко змінило курс з великого холоду на велику спеку. І нема на те ради.

Так і наші політики і політика щовечора змінюють свої погляди і вподобання. Позавчора вони ще служили Януковичу і його партії регіонів, вчора Порошенкові і його «Солідарності», сьогодні – Зеленському і його «слугам народу». А завтра?.. Як москалі кажуть: «Буде день – буде й каша». І нема на це ради.

Буковинсько-бессарабсько-хотинсько-путильсько-чернівецькі очільники ніц не відрізняються від всієї України. Як всі, так і вони. Служать тому, хто тепер при владі. А завтра?.. Буде день – буде каша!

Вже три місяці вони день-у-день, вечір-у-вечір сидять біля камер (не плутати з тюремними) і розказують, як нам жити. Спочатку їх слухали і старалися робити все, що наші очільники казали. Але у якийсь момент цих очільників ніби з ланца спустили: почали один одного лайном поливати і різні гидотні слова кидати в ефір. То голова ОДА Осачук скаже, що голова міста Чернівці Каспрук останній «лінюх та нероба». То Каспрук відреагує і назве Осачука «піарником».

Люди ще це терпіли. Але коли кожен з них говорив усілякі дурниці і вважав їх дуже розумними, буковинці повстали.

Бо насправді дії влади негативно вплинули на здоров’я людей. Через невмілі інформаційні приводи, які виходили з уст голів ОДА та Чернівецької міськради сотні буковинці заразилися коронавірусом, десятки з них померли.

Не знаю, чи колись хтось буде розслідувати ці дії, але нехай відтепер вони несуть моральну відповідальність. Якщо у них ще є совість і сумління, то нехай вони гризуть їх до кінця днів на цій грішній землі.

Бо ж треба було додуматися до того, аби у якийсь час спонукати буковинців до масових відвідувань супермаркетів та аптек. І це тоді, коли на карантині ми сиділи майже місяць. Кількість хворих тоді стабілізувалася. І враз однієї п’ятниці від голови ОДА Осачука чуємо, що з суботи з 13.30 до понеділка будуть закриті всі магазини і всі аптеки. Хто не встиг запастися продуктами і ліками, негайно йдіть запасайтеся. І пішли.

Тисячі людей створили черги та хаос. Через тиждень різко зросла кількість хворих.

Але й цього було мало для когось. Бо міський голова тоді несміливо якось сказав, що його про це не повідомили і він про це нічого не знав. Уже на другий тиждень Каспрук і Осачук дуетом співали: «Йдіть люди у супермаркети, в аптеки. Бо закриваємо їх на вихідні». Знову повторилося те, що було. І знову зросла кількість хворих.

Чомусь і цього їм не було замало. Наближалися Великодні свята. На «допомогу» очільникам міста і області прийшла московська церква. На Вербну неділю, на Великдень попи запросили віруючих святити вербу і ковбасу. Осачук і Каспрук чомусь промовчали тоді. Чому? Чи вони не були у змові з РПЦУ? З огляду на те, що ці двоє голів є активними прихожанами російської православної церкви в Україні, варіант змови не можна відкидати.

Але, повторюю, нехай про розслідування цих інцидентів подбають компетентні органи. Бо після свят Буковина таки увійшла у фазу великого розповсюдження коронавірусу. Почалися смерті. Вмирали попи, монахи, вірячи. Заразилися тисячі буковинців.

Тут щось не так!..

Після такої поведінки попів і владців люди почали вимагати відкриття ринків, магазинів. Виникали стихійні бунти, мітинги, пікети. Підприємці уже не чули звернень очільників. Вони вийшли на базари, відкрили свої магазини, ятки.

Після цього на карантині у Чернівецькій області можна ставити крапку.

Так і було зроблено. Тепер тільки Бог, природа і лікарі можуть нам допомогти вижити. А влада чомусь різко перекинулася на децентралізацію. Про карантин і вірус почали трохи забувати. Хоча ні один, ні другий нікуди не поділися. У лікарнях – чимало хворих і щодня заражається більше, ніж одужує. Смерті від к-вірусу і пневмонії не зникають і, на жаль, не зменшуються.

А тим часом влада ділить міста і села, людей і громади. Чомусь знову ж таки робить це недолуго і провокативно.

Чи може насправді – провокативно?!

Бо кожний поділ і створення ОТГ зараз викликають якщо не паніку, то бунт.

Бунтують Дорошівці, що їх з якогось дива приєднали до Вікна. Чомусь повстала Коровія, яку приєднали до Чернівців, а люди хочуть об’єднатися з Волокою.

А далі взагалі ледь не повстання почаося у Хотині. Це місто і люди у ньому тисячоліттями, як кажуть на Буковині, нікому не дозволили плюнути собі у борщ.

А голова райради Сокирян Козак та голова ОДА Осачук з якогось дива оголосили недавно, що на Буковині замість трьох  районів, буде 4 райони. Один із них – Дністровський (не нагадує нам назву сепаратиського Придністров`я у Молдові? – П.К.) з центром у Кельменцях, а не в Хотині.

Я не розумію цієї дурної акції. Адже більше року вже йшла мова про те, що центр новоствореного району з Сокирянським,Кельменецьким і Хотинським буде у Хотині. Тож кому це стрілило у голову  у ці дні сказати: «Ні! Центр буде у Кельменцях».

Відразу запалав Хотин. Адже тут колись і турків, і румунів, і москалів, і німців били. Поки що хотинці зібрали раду і на ній прийняли рішення не поступатися ні Козаку, ні Осачуку. Зрештою звернулися до Зеленського, аби він Осачука негайно зняв з посади за те, що той незрозуміло і провокативно діє під час децентралізації.

Щоправда, уряд вже поставив все на свої місця. Днями буде створено три райони у Чернівецькій області.

Перший – Сторожинецький – 253,8 тисяч жителів. Туди входять Путильський, Вижницький, Сторожинецький та частина Кіцманського і Глибоцького районів. Центр – місто Сторожинець.

Другий – Чернівецький район – 492,8 тисяч жителів. Входять Заставнівський, Герцаївський, частина Кіцманського, Новоселицького і Глибоцького районів та місто Чернівці, яке є центром.

Третій – Хотинський – 157,8 тисяч жителів. Входять Сокирянський, Кельменецький, Хотинський і частина Новоселицького районів. Центр – місто Хотин.

Цей план районів уже підготовлений міністерством розвитку громад і територій. Хоч і заступник міністра Негода заявив, що можливі якісь зміни. Але то вже не суттєво.

Для чого  і кому встрелило в голову зробити спробу перенести центр району з Хотина до смт. Кельменців? Невже Василь Козак такий впливовий, що Сергій Осачук перед ним став на задні лапки і робив усе, що той забажав?

На захист Хотина окрім його жителів піднялася й наукова еліта нашого краю. Зокрема історики. Тому й дивно, що проти них виступив кандидат історичних наук Сергій Осачук.

А доктор істричних наук, професор Сергій Пивоваров різко засудив спроби позбавити Хотин статусу райцентру.

  • Саме Хотин протягом тисячоліття був важливим суспільно-економічним адміністративним і культурним центром українських земель, які входили до різних держав – політичних утворень, – сказав професор Пивоваров, який роками досліджує історико-архітектурну спадщину регіону.

І Хотин повинен бути центром адмінодиниці.

На українських землях небагато історичних пам’яток, які б з а своєю славою та знаменитістю порівнялися із стародавнім Хотином. Під стінами могутньої фортеці неодноразово вирішувалася доля європейських народів, тут простягався трансконтинентальний торгівельний шлях, зустрічалися і взаємозбагачувалися культурні надбання християнського та мусульманського світів. Тут без перебільшення туристична Мекка України – Хотинська фортеця.

Проте у чиновників є свій «сенс» й свої «пояснення», які так добре розуміють пересічні українці й з гнівом їх викривають. Але переважно тоді, коли витрачаються мільйони гривень і ми знову визнаємо «помилковість» владних рішень.

Далі професор Пивоваров з болем говорить про спробу приниження слави Хотина і хотинців:

  • Не забуваймо, що у наступному році будемо святкувати 400-річчя Хотинської битви 1621р. і передбачається низка важливих заходів, приїзд міжнародних делегацій на відзначення події, коли було врятовано Європу від поневолення, – говорить Сергій Пивоваров. – Можливо, провладним структурам варто ще раз згадати минуле Хотина і добре подумати над майбутнім рішенням…

Цими словами професор Пивоваров пристидив свого колегу-історика, який тимчасово займає посаду голови ОДА. Тому Осачуку варто добре задуматися над тим рішення, яке він зопалу висловив раніше перед громадою сокирняців. І зайвий раз не нагнітати  без того хитку ситуацію на Бессарабії.

Після подібних заяв очільників області складається враження, що на Буковині хтось зумисне хитає політично-економічний човен. І варто бути дуже уважним та зваженим, аби цей човен не розхитати до найвищого штормового валу, за яким може статися  непоправне.

Петро Кобевко

Р.S. Не знаю, як інші думають, а все ж таки політично та по-людськи вірно могли б називатися райони так:

Сторожинецький (Путила, Вижниця, Сторожинець, Глибока, Кіцмань) – Буковинським;

Чернівецький (Чернівці, Кіцмань, Новоселиця, Заставна, Глибока, Герца) – Чернівецьким;

Хотинський (Сокиряни, Кельменці,Хотин, Новоселиця) – Бессарабським.

Такі назви близькі буковинцям і бессарабцям. І вони відображають увесь край, його етнічне, етнографічне, географічне  й історичне місце на європейській мапі.