Політичні розклади у Чернівцях: Вася+Рома

Ось і настало 100 днів мерства Романа Клічука. А що зроблено?

Небагато.

Ці дні були витрачені в основному на формування команди влади. Мер не звертав уваги на тих, хто йшов паралельно з ним до міської ради. Він забезпечив спочатку своїх  тим, що мав. Напевне, так і треба діяти. А не робити хороші міни при поганих іграх. Команда виграла вибори, то ця команда бере владу у свої руки і відповідає за неї. Якщо не вистачає якихось кадрів, їх можна позичити на певний час у своїх політичних попутників.  Але вони повинні бути на других ролях. Тобто знати своє місце.

Хоч у попутники до Клічука набивалися різні політичні пройдисвіти, мер вибрав тільки «Європейську солідарність». Таке враження склалося після формування владної команди.

До влади (керівників департаментів, заступників голови, секретарів) допустили від ЄС тільки одного секретаря виконкому, одного голову департаменту і кількох членів виконкому.

З іншими партіями та фракціями мер повівся так, як вони на те заслуговували.

Першими це відчули члени «Народного контролю». Нагадаємо, що задовго до мерства Роман Клічук неофіційно і офіційно опікувався цією партією на теренах міста. Коли він почав «опікуватися» Самопоміччю, НК притулився до Василя Продана. І вже на вибори йшли з ним паралельно. Навіть взяли участь у блокуванні роботи міської ради та реєстрації депутатського корпусу. Бодай без одного депутата від НК рада би не запрацювала. І тут сталося: голова партії Михайло Яринич саме зареєстрував себе депутатом. І раду розблокували. Але проблему не вирішили. Бо хтось когось «кинув». А це вплинуло на перший ріст рядів опозиції під проводом Василя Продана.

Нагадаємо, фракція «Рідне місто» складається з 3 депутатів. З нею поряд є фракція «Команда Михайлішина» – 7 депутатів. До них додалася фракція Народний Контроль – 5 депутатів. І вже у перші дні реєстрації опозиційних партій з 3 депутатів стало 15.

Далі все йде за сценарієм, який виписував і випробовував не раз Василь Продан. Він вперто і наполегливо добивається контролю над  депутатським корпусом. Для цього йому потрібно мати 21-го депутата. Уже є 15. Роман Клічук недосвідчений у різних політичних іграх. Тому він не помітив вчасно всіх тих пасток, які розставили конкуренти. Вони вивчили його владний характер, використали наївну чесність, що особливо шкодить містечковій політиці і політикам. І почали діяти.

Спочатку користуються тими, хто ображений. А ображеними у міській раді є «Слуги народу» та «Пропозиція». Ці партії мали амбіції взяти на шию ланцюг мера. Ні Другановського від «Слуги народу», ні Каспрука від «Пропозиції» на ланцюг не посадили.

Далі вони, напевне, домовлялися з Клічуком про якісь преференції щодо влади і людей, які їх представлятимуть.

Але не так сталося, як гадалося.

«Слуги народу» втратили все, що могли втратити в області та Чернівцях. Жодної посади не дали їм на всіх рівнях.

Другановський якийсь час ще старався приховати цю поразку. Але Клічук швидко розвінчав «слуг». Їм з владного пирога у Чернівцях навіть крихти дрібнесенької не дісталося. Навіть маковою зернинкою «альтернатива» з ними не поділилася. За таких умов далі разом з Клічуком та «Єдиною Альтернативою» «Слуги народу» не підуть. Їм шлях до Продана. І це станеться  не сьогодні-завтра.

Тим паче, що недавній з’їзд партії СН, 13 березня, спрямовує партійців на відвоювання втрачених позицій на місцях.

Тож Другановський змушений буде переходити в опозицію до Клічука. А члени його фракцій перехід зроблять з великим задоволенням. Таким чином опозиція матиме уже 20 депутатів.

Ще два депутати найближчим часом перейдуть до Продана з інших фракцій. У зв’язку з тим, що ця інформація є дуже конфіденційна, я не можу називати прізвища і фракції, з яких депутати створять уже з меншості більшість.

До Великодня Продан може одержати великий бонус і зірвати джек-пот. Всі  6 депутатів від «Пропозиції» на чолі з колись непримиренним його ворогом Олексієм Каспруком стануть під прапорами «Рідного міста», КМ, НК і СН. Разом – це буде 28 депутатів.

І все почнеться так, як було…

І не буде на це ради.

Хоча Роман Клічук зробив спробу якось змінити ситуацію на свою користь. Але ці потуги поки що не дають йому позитивних результатів. Він призначив директором департаменту розвитку Сергія Бостана з «Європейської солідарності», який колись на виборах працював у команді Михайлішина та й недавно породичався з активним членом фракції «Команди Михайлішина» Чесановим. Це призначення трохи пригальмує процес створення пропроданівської більшості у міській раді.

Але проблему не вирішить.

Тим паче, що всі колишні керівники департаментів, заступники голів та інші чиновники, звільнені Клічуком з посад, подали до суду. Вони, звичайно, вчинили непорядно, негідно і нечесно. Програв – вилетів.

Але хто коли у цій містечковій політиці зважав на честь, гідність і совість?

Тим паче, що для кожного з них уже є приклад поновлення на посаді начальника відділу освіти товариша Мартинюка, який через суд добився керівного крісла. І поки що Клічук його не чіпає. Це може бути завуальованою домовленістю з Олексієм Каспруком. Мовляв, мер не чіпає Мартинюка і не звільняє його з посади після поновлення. А Каспрук  за це не переходить до пропроданівської більшості.

І за таких умов Продан матиме у раді 22 голоси депутатів, яких не вистачить для зняття Клічука з посади мера. Натомість достатньо для ухвалення потрібних Продану рішень, а не Клічуку.

Де вихід?

Чернівці приречені на подібні політичні розклади у місті. І це все через те, що тут діють свої принципи співжиття людей. Вони відмінні від інших. Тут у владі та політиці дуже сильні родинні зв’язки, куматрія і т. д. Людина, яка переходить з партії у партію, продає своїх однодумців, вважається успішною, розумною і передбачуваною. Тут є приклад, коли дрібний політик запрошував у куми сотні великих політиків та державних діячів. А інші йому заздрили.

У Чернівцях відомі приклади, коли найактивніші свободівці ставали такими ж активними прибічниками «руского міра» і російської церкви. Більше того, свободівці очолювали міську організацію партії Шарія та йшли на вибори разом з регіоналами.

І це досі вважається нормальною поведінкою. Як і те, що «Європейська солідарність» разом з ОПЗЖ голосує за рішення, які вигідні саме регіоналам. А при владі разом керують «порошенківці» з «зеленківцями» та регіоналами.

Тут все можливе!

Аби уникнути повторення ситуації, яка майже 7 років побутувала у міській раді, Клічуку доведеться домовлятися з Проданом. Кінцевим результатом цих домовленостей може стати посада секретаря Чернівецької міської ради…

У Чернівцях все можливо.

Петро Кобевко