НЕ У ВСІХ НИНІ СВЯТКОВИЙ НАСТРІЙ

Світ урочисто відзначає Різдвяні та Новорічні свята. Хтось по-справжньому радіє, а хтось на свята отримав серйозні проблеми. Володимир Зеленський ще під час своєї виборчої кампанії обіцяв “посадити Порошенка”, тож тепер намагається виконати свою обіцянку. Напередодні свят контрольовані Офісом Президента “правоохоронці” висунули Петру Порошенку підозру у “державній зраді” і “сприянні діяльності терористичних організацій”. Покарання за порушення двох статей Кримінального Кодексу України – 111-ї і 283-ї дуже серйозне – від 12 до 15 років ув’язнення.  І підозрюють вищу посадову особу України у вчиненні таких злочинів під час виконання ним своїх обов’язків.   
 
 
Про що, власне, йдеться? У 2014 році росіяни спровокували велике кровопролиття на Донбасі. Збройні Сили України та озброєні добровольці звільнили дві третини Донбасу від проросійських бойовиків, але тут втрутилися частини регулярної армії РФ, і під їхнім контролем опинилися окремі райони Донецької і Луганської областей. Саме там знаходиться понад 80 державних і приватних шахт, з яких на теплові електростанції України поступав антрацит – високоякісне вугілля. Тільки на це паливо були й розраховані такі станції. А ТЕС дають до 40 відсотків електроенергії в Україні.  Без антрациту вони могли остаточно зупинитися, і тоді наша держава зазнала би не просто енергетичної кризи, але і справжньої катастрофи.
 
Ситуацію потрібно було терміново рятувати, але як? Росія продавати антрацит відмовилася, потрібно було шукати його на світових ринках. Партію такого вугілля закупили в Південно-Африканській Республіці, проте його якість, за висновками експертів, виявилася незадовільною.Тому було встановлено зв’язки з державними шахтами “Луганськвугілля” і “Шахта ім. К.І. Кисельова” з ОРДЛО, обидві шахти зареєстрували в Києві й антрацит з них пішов на українські ТЕС. Всього за 2015 р. шахти отримали близько 13 мільйонів доларів. Фактично вугілля з ОРДЛО постачалося до лютого 2017 року. Завдяки цим поставкам вдалося уникнути енергетичної кризи.
 
За думкою нинішньої Генеральної Прокуратури і Державного Бюро Розслідувань саме такі дії українських високопосадовців носять ознаки “державної зради” і “сприяння діяльності терористичних організацій”. П. Порошенко, як там вважають, дав наказ купувати вугілля в ОРДЛО, щоб уникнути масового відключення електроенергії в Україні, і тим самим не допустити зниження свого рейтингу. А зв’язки з “терористичними організаціями” та Росією здійснював кум Путіна Медведчук, який нині вже знаходиться під домашнім арештом. У цій справі є ще декілька підозрюваних, дехто з них також заарештований.
 
Вся ця справа не випадково розкручується у святковий період, коли опозиційним силам дуже непросто організувати масові акції протесту. А очолювана Порошенком опозиційна партія Європейська Солідарність розцінила висловлення підозри своєму лідеру як спробу нанесення удару по опозиції з боку пропрезидентських сил. В Європейському Союзі, Сполучених Штатах і Великій Британії офіційні особи також висловилися з приводу цієї справи, розцінивши її як “політичну” й закликали до її об’єктивного розслідування.
 
А українські правозахисники підкреслюють “юридичну нікчемність” підозри Порошенку і вважають, що ця судова справа завершиться “нічим”. Вони насамперед вказують на юридичні “ляпи” в тексті цього документу, і не лише на них. Підозру народному депутати має підписувати Генеральний Прокурор, а підписав заступник, і навіть не перший. Вручено підозру з порушенням Кримінально-Процесуального Кодексу, не з рук в руки, а передано поштою. Весь її сенс полягає у тому, щоб збити зростаючу популярність лідера опозиції й якомога тісніше зв’язати його ім’я з іменем вкрай непопулярного в народі Медведчука. А в українському суспільстві є чимало людей, які свого часу повірили словам Зеленського, котрий обіцяв “посадити олігархів” й віддали свої голоси цьому кандидатові в президенти. Нині його рейтинг в очах громадськості неухильно зменшується, і початок судової справи проти Порошенка покликаний зупинити цей неминучий процес і навіть повернути популярність Зеленському, що втрачається через недолугу політику його влади.
 
Втім, діячі шоу-бізнесу, які раптом стали “українською політичною елітою”, так і не навчилися прораховувати наслідки своєї діяльності хоча би на два кроки вперед. Вони збираються судити Порошенка за купівлю вугілля з ОРДЛО, а самі … купують теж саме вугілля під виглядом “російського”! І якщо у 2015 р. купували за мільйони доларів, то нині купують вже за мільярди. До того ж когось звинувачують у “державній зраді”, а самі намагаються уникнути відповідальності за те, що злили противнику спецоперацію проти “вагнерівців”, яка повинна була поставити перед Міжнародним трибуналом найманців, винних і у знищенні пасажирського літака над Донбасом, і у звірствах на території Сирії й деяких інших держав.
 
Піднімаючи ажиотаж навколо підозри Порошенку, одночасно відволікають увагу громадськості від прихованого змісту так званих “10 кроків”, запропонованих Єрмаком для “встановлення миру на Донбасі”. А там фактично пропонується “особливий статус Донбасу”  і прийняття “формули Штайнмаєра”, що на практиці означатиме розвал нашої держави. Доки більшість громадян України святкуватиме і радітиме сподіванням на краще життя, меншість готуватиме їм зовсім не те, на що сподівається пересічний українець. На жаль.
 
Ігор Буркут, політолог.