Долари та євро – в тумбочках і матрацах: експерти з Чернівців – про те, як побороти корупцію в Україні

 
Корупційні скандали не оминають Україну попри війну. Ефективної боротьби з корупцією хоче не тільки суспільство, а й партнери. Корупція стоїть на заваді нашого вступу до ЄС та НАТО. Як же її побороти?

Корупція у МСЕК

Днями вся країна гуділа про корупцію в Медико-соціальній експертній комісії (МСЕК). У керівниці Хмельницького обласного центру МСЕК знайшли готівкою майже шість мільйонів у різних валютах, нерухомість за кордоном, елітний автопарк тощо.

У Миколаєві очільниця обласної МСЕК переписала більшість майна – три незадекларовані квартири, колекцію золотих виробів, майже пів мільйона доларів – на сина-студента, який має громадянство РФ.

Ще більше обурення викликала інформація, що керівниця Хмельницької МСЕК оформила інвалідність для 49 прокурорів. Також чималий відсоток прокурорів мають статус особи з інвалідністю на Черкащині.

Як наслідок, Міністерство охорони здоров’я звільнило керівництво комісії та профільного департаменту. Деяких прокурорів, зокрема й генпрокурора Андрія Костіна, теж звільнили.

Президент Володимир Зеленський на фоні цих подій скликав Раду національної безпеки та оборони. На засіданні вирішили перевірити декларації членів МСЕК, ліквідувати їх до кінця року та здійснити аудит пенсій та інших соцвиплат. Також у РНБО закликали організувати цифровізацію проходження всіх етапів медико-соціальної експертизи. Поки функції МСЕК візьмуть на себе кластерні й надкластерні лікарні в регіонах.

Боротьба з корупцією реальна?

Понад рік тому Зеленський вже скликав РНБО, де говорили про роботу військово-лікарської комісії та військкоматів після низки корупційних скандалів. Проте реформа затягнулася. У Міноборони ще й досі розробляють і напрацьовують нову цифровізовану модель ВЛК.
Правоохоронні органи постійно повідомляють про різні викриття та затримання хабарників. Проте це проміжні результати. Інтерес до цих справ згодом гасне, фігурантів забувають, а до вироків часто справа не доходить, або вони такі, що хабарників ледь не медалями треба нагороджувати.

Думки експертів

Ігор БАБ’ЮК, директор “Буковинського центру виборчих технологій”:

“Корупція – це в нас спадкове від Радянського Союзу. Люди звикли: те, що не можна вирішити публічно, можна вирішити через схеми. Це в усіх сферах так, зокрема й в медицині. Щоб корупція зникла, всі процеси повинні бути прозорими та публічними. Особливо судові. У нас викривають корупціонерів, але ми маємо обмаль інформації про те, що відбувається далі. Про жоден вирок громадськість не знає. Ми бачимо, як знаходять мільйони доларів, звучать прізвища, але чим це все закінчується, ніхто не знає. Впевнений, що через певний час історія зі МСЕК забудеться. Через те, що немає результатів, виникає підозра, що корупцію покривають з високих кабінетів. Тож вона процвітатиме, доки не з’явиться система (не просто створення антикорупційних органів), яка буде доводити до кінця ці корупційні справи.

Тих, хто бореться з корупцією, у нас багато, але всі їхні дії – не скоординовані, або ж вони діють тільки в певних інтересах. Нетерпимість до корупції повинна бути у вищих ешелонах влади. Можливо, щоб побороти корупцію неминуче зовнішнє втручання, оскільки партнери дають нам мільярди доларів. Я прихильник того, щоб входили в європейську правову і антикорупційну системи за участі західних партнерів. Якби в нас був антикорупційний орган, яким би керували західні партнери, всі справи було б доведено до кінця.

Ігор БУРКУТ, політолог:

“Корупція дісталася незалежній Україні від СРСР. Там вже було сформовано керівний клас, який ні за що не відповідав і робив, що хотів. Корупція в Україні – величезна піраміда, яка починається знизу і йде на самий верх. Чому це відбувається? Тому що радянська людина не мала ні честі, ні совісті і всім заздрила. У момент, коли стару систему зламали, а нова ще не була сформована, люди крали все, що могли. Корупція розкладає суспільство. Держава, у якій масова корупція, шансів на існування не має. Є приклад величезної Османської імперії, яка зникла майже безслідно, і замість неї тепер є тільки невелика Турецька республіка. А зникла вона, тому що головне слово в імперії було “хабар”.

Корупція є фактично в усьому світі, але головне питання, яка вона. До найменш корумпованих належать Скандинавські країни, зокрема Фінляндія. Якщо там чиновника викриють на хабарі, його не тільки саджають, він потім не зможе обіймати будь-які державні посади. Можна поспівчувати його дітям та онукам, адже це буде знеславлення роду. А чим у нашій країні замінили військкомати? Нічим новим. Лише назву змінили. Так буде й у випадку з МСЕК, бо це одна система. Я не вірю, що відбувається боротьба з корупцією. Це чергова піар-кампанія перед виборами, які, судячи з усього, будуть 2025 року. Щоб побороти корупцію, треба виховувати покоління. Для цього треба залучати і громадськість, і школу, і церкву, і медіа.

peredplata

Залишити відповідь