У Чернівцях приміщення кінотеатру хочуть віддати одній з церков міста

ЦЕРКВА НА ВУЛ. КОБИЛЯНСЬКОЇ (?)
Мало хто знає, але зараз відбувається цікавий і тихий процес передачі в довгострокову оренду приміщення колишнього кінотеатру “Україна” (вул. Кобилянської, 51, 53) одній з церков міста.

Якщо для активних учасників культурного процесу в Чернівцях немає необхідності пояснювати, про який саме об’єкт йде мова і наскільки він є важливим для розвитку міста, то для усіх інших нагадаю: це 4-поверхове приміщення (+підвал) площею більше ніж 1500 кв. м, розташоване на найпопулярнішій вулиці середмістя, цільове призначення — кінотеатральний зал. Детальніше про історію, стан, культурні інтервенції та намагання продемонструвати функції локації за останні роки, можна почитати тут: weche.info/blog/mistsia-9/post/mistse-kinoteatr-ukrayina-3771.

Дане приміщення є найбільш обговорюваним з усіх об’єктів культурного призначення в Чернівцях: жодна дискусія про відсутність мистецьких просторів, концертних майданчиків, театральних чи кінотеатральних залів, а також проблеми репрезентації альтернативної культури в Чернівцях не обходилась без згадування к-тру “Україна”. Цей об’єкт вказаний також і в проекті Концепції інтегрованого розвитку міста Чернівців 2030 (chernivtsi2030.cv.ua/?p=2483), як базова локація для створення поліфункціонального культурного центру. У неформальних ж розмовах і мріях безпосередніх акторів культури Чернівців, простір вже дуже довгий час обговорюється як ідеальний універсальний майданчик для концертів, конференцій, фестивалів, театру, подій традиційної і альтернативної культури.

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ
Станом на 01.01.2019 року в переліку вільних приміщень комунальної власності територіальної громади міста, які можна взяти в оренду навпроти рядка з адресою вул. Кобилянської 51, 53 зазначалося “Вивчається питання щодо створення громадського культурно-мистецького простору”, а балансоутримувач — КЖРЕП №9 (goo.gl/sZ1svo).
22.01.2019 виходить розпорядження міського голови (goo.gl/Yogjb8) “Про створення комісії для вирішення питання щодо подальшого використання приміщення комунальної власності територіальної громади м. Чернівців за адресою вул. Кобилянської, 51, 53”
25.01.2019 відбувається зустріч створеної комісії, на якій обговорюється лише одна (!) пропозиція оренди, що надійшла від певної церкви. Робоча група голосує за винесення на розгляд пропозиції виконавчому комітету. Сподіваюсь, пізніше ми отримаємо детальний протокол засідання.
Далі — єдина, рекомендована робочою групою, пропозиція буде розглядатися виконавчим комітетом. І лише цей один крок відділяє нас від перспективи появи релігійної споруди в центрі міста. Це не культурний хаб, не центр сучасного мистецтва, не бізнес інкубатор, не кінотеатр, не театр, не молодіжний центр. Це церква.

Саме тому ПИТАННЯ
-В першу чергу до процедури і всіх, хто несе за неї відповідальність, зокрема членів вищезгаданої комісії:
Де конкурс? Де прозорі і конкурентні умови? Де громадські слухання? Які зобов’язання орендаря? Як взагалі виглядає комерційна пропозиція?
-До міської ради і відповідних департаментів в цілому, яка є відповідальною за стратегію і вектори розвитку міста:
Невже міська влада з усіма своїми повноваженнями не здатна зберегти дане приміщення за громадою, створити робочу групу по пошуку інвестицій і рухатися згідно прийнятої стратегії розвитку? І найголовніше — не змінювати цільове призначення будівлі. Навіщо взагалі потрібна стратегія розвитку міста, якщо такі конкретні рішення будуть ігнорувати базові вектори руху? Яким чином вирішення питання з таким знаковим об’єктом відповідає декларації “Чернівці — інноваційне місто культури і традицій”?
-До громади міста, громадського сектору, містопланувальників, акторів культури і усіх зацікавлених:
Чи готові ви прийняти маркер “церква на Кобилянській”? Чи саме так ви бачите спільний публічний та інформаційний простір середмістя Чернівців?

Фото: Василь Салига

Жан Побе, координатор мистецької формації DZESTRA

1 thought on “У Чернівцях приміщення кінотеатру хочуть віддати одній з церков міста

  1. Я категорично проти розміщення церкви на вул. О. Кобилянської. Це свавілля з боку міської влади. І безвідповідальність. Тетяна

Comments are closed.