У Чернівцях звучала  музика Свободи

Український тур “The USAFE Band 2019” – низка культурних подій щодо поглиблення дипломатичного партнерства Сполучених Штатів Америки і України, що здійснюється через музичне мистецтво.

Напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці, захисниці воїнів і козацтва, у Чернівцях лунала музика свободи.  У рамках туру містами України до Чернівців завітав оркестр військово-повітряних сил США у Європі разом з учасниками Президентського  оркестру України. Американський колектив створений у 1943 році та своєю місією вважає об’єднувати людей мовою музики.  

Розпочинаючи програму, командир і диригент Оркестру військово-повітряних сил США в Європі полковник Крістіна М. Мур Уррутіа висловила солідарність з народом України та зазначила, що для її колективу – велика честь бути разом з українськими глядачами у переддень свята захисника України.

Спільна програма  складалася з патріотичних маршів, пісень часів Другої світової війни, відомих джазових композицій американської музики та українських козацьких, повстанських та стрілецьких пісень. Причому, в інтерпретації джазових музикантів цікаво й незвично звучали «Многая літа», «Ой, у лузі червона калина», «Ми йдем вперед»? „Лента за лентою” та їнші впізнавані патріотичні твори. Не менш бажаними для чернівецької зацікавленої публіки були твори  Бінга Кросбі, Гленна Міллера, Елвіса Преслі, пісню якого «Замшеві сині черевики» про нелегку військову службу підспівував увесь зал.

А перед концертом музиканти влаштували майстер-клас для юних музикантів – учнів музичних шкіл по класу фортепіано, гітари, труби, саксофона, звукорежисура тощо. Всі бажаючі могли вийти на сцену і просто біля музикантів спостерігати за їхньою грою, бачити техніку виконання, прийоми та навички, а потім поставити будь-які запитання оркестрантам та отримати від них відповіді.

Щоправда, діалог був більше схожий на монолог. На мою думку, за такої кількості музичних навчальних закладів їхні педагоги разом з учнями  могли б значно краще підготуватися до майстер-класу та відповідно винести з зустрічі більше корисного для себе.

Двогодинний вечірній концерт при вщент заповненій залі минув як одна мить, подарувавши неймовірні враження не тільки від музики, але й від атмосфери у залі, від настрою музикантів, які різними засобами проявляли прихильність до України,  солідарність з нею у боротьбі за свободу, навіть вручили в.о. заступника голови ОДА А. Дяковій та директору філармонії Л. Макару відзнакуи “За досягнення у сфері культурної дипломатії” – від Віцеконсула Посольства США в Києві, офіцера закордонних служб Еммета Флокі.

Оваціями глядачі зустрічали солістів – офіцера Бена Х’юзбі та з.а. України Ірину Кулик, які чудово виконували патріотичні композиції як окремо, так і дуетом.

Загалом  неймовірно тепла аура залу, який не хотів прощатися зі спільним оркестром, надихнула музикантів на кілька біс-номерів, сольну партію ударника, а насамкінець пританцьовували всі – музиканти на сцені, а глядачі – в залі.  

Гадаю, концерт став гарним уроком для нас в тому, як можна ненав’язливо та захоплююче цікаво навчати патріотизму, військовій музиці, дотримуючись ідеологічної складової і при цьому абсолютно не акцентуючись на ній.

Можна лишень позаздрити тому, як американські військові бережуть та плекають свої традиції, котрим не виповнилося й 300  років, в той час як ми катастрофічно слабко пропагуємо власні патріотичні мелодії, коріння яких заглиблюється на тисячоліття.

Тетяна Кратко

 

 

peredplata