13 січня – Щедрий вечір (народні прикмети)

Сьогодні, 13 січня, святкують Щедрий вечір, преподобної Меланії або Маланки. 

Це свято церковно-народне, деякі звичаї та обряди прийшли до нас ще з дохристиянських часів. Нинішнє ж свято, Щедрий вечір (переддень Старого Нового року) з’явилося в Україні через розбіжності в юліанському та григоріанському календарях.

До запровадження на території нашої сучасної держави григоріанського календаря Щедрий вечір святкували перед Новим роком. Після реорганізації ця дата змістилася вперед на два тижні. За старим стилем 13 січня вшановують пам’ять преподобної Меланії. Тому свято отримало народні і церковні традиції одночасно.

В дохристиянські часи слов’яни поклонялися богу порядку, сімейного статку та шлюбу, Ладо. У Ладо була дуже вродлива донька, яку звали Миланка. Вона була заручена з Місяцем, проте її викрав підступний змій. Ця подія принесла чимало горя богу Ладо. Він сумував так сильно, що божественне світло, яке повинне було захищати людей, згасло. Богатир Васильчик пішов визволити Миланку з полону. А коли йому це вдалося, то народ з радості почав веселитися і танцювати.

Коли до України прийшло християнство, звичне свято Миланки вирішили не скасовувати, а надати йому нового змісту. Тепер 13 січня почали вшановувати пам’ять преподобної Меланії, яка народилася в знатній римській сім’ї. Ще в дитинстві дівчинка прийняла християнство, відрізнялася тим, що прагнула світлого і непорочного життя.

Проте Меланію видали заміж проти її волі за чоловіка, якого вона не кохала. Спочатку жінка намагалася навернути його також до християнської віри, але в нього була лише одна ціль – швидше отримати спадкоємців. В сім’ї народилося двоє дітей, але вони рано померли. Лише після цього чоловік Меланії також прийняв християнство і намагався жити благочестиво.

День Ангела святкують: Давид, Йосип, Михайло, Петро, Яків, Меланія.

Що не можна робити
У цей день не можна братися за щось нове, оскільки люди вірили, що з цього не вийде нічого гарного.
Не можна ставити на святковий стіл страви з риби та птиці. Вважають, що так щастя може злетіти або випливти з дому.
Не варто 13 січня давати або брати гроші у борг, інакше борги будуть переслідувати весь рік.
Також не варто виносити сміття і перераховувати дрібні гроші в гаманці, щоб не відлякати достаток.
Що потрібно робити
Наші предки вірили: що пишніше накрито святковий стіл, то заможнішою буде сім’я в цьому році. Тому і називають вечір Щедрим.
День Маланки або Василів вечір також вважали найвдалішим часом для ворожінь. Люди вірили, що те, що наворожили на Василя, обов’язково здійсниться. Найчастіше саме в цей день дівчата ворожили на свою долю і майбутнє весілля.
Крім того, якщо 13 січня тримається відносно тепла погода, то літо буде дощовим, а весна – пізньою.
А ось якщо кріт виліз зі своєї нори – травень буде холодним.
Народні прикмети
Якщо 13 січня на вулиці туман, значить, в Новому році людину чекає щастя, а урожай буде багатим.
Сильна хуртовина обіцяє багатий урожай горіхів.
Якщо небо зоряне, то буде багато ягід і грибів.
Відлига 13 січня обіцяє дощове літо.
Якщо на Василів вечір випадає молодик, то ріки навесні з берегів не вийдуть.
Якщо сонце стоїть високо – садівники зберуть багатий урожай.
 

peredplata