Аудитом Державного підприємства «Чернівецьке лісове господарство» виявлено недоліків майже на 26 млн грн
Аудитори Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області провели державний фінансовий аудит діяльності Державного підприємства «Чернівецьке лісове господарство» за період з 01.01.2019 по 31.12.2022 і встановили низку чинників, що негативно вплинули на ефективність роботи підприємства та призвели до упущених вигод і неефективних витрат на загальну суму близько 26 млн гривень.
Відповідно до умов контракту, укладеного з керівником, керівник зобов’язується безпосередньо і через адміністрацію здійснювати поточне керівництво підприємством, забезпечувати ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством майна. Одночасно керівник є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов’язків, передбачених актами законодавства.
Водночас встановлено видачу керівником лісорубних квитків на проведення рубок головного користування всупереч законодавству на ділянках, які відносяться до природо-заповідного фонду. Сума обрахованої шкоди (збитків), заподіяної таким порушенням, склала 4,11 млн грн, яку підприємство повністю сплатило, що негативно вплинуло на його діяльність.
Попри це, підприємство у судових інстанціях намагалося оскаржити застосовані до нього санкції, проте рішення судами ухвалені не на користь підприємства, що призвело до понесення ним додаткових судових витрат на суму майже 0,8 млн гривень.
Також встановлено незаконне звільнення 2 працівників, які надалі були поновлені на роботі за рішенням судів. Підприємство понесло непродуктивних витрат на виплату їм середнього заробітку за час вимушеного прогулу у 2020 та 2021 роках на суму 273,1 тис. гривень.
Крім того, через неналежне виконання обов’язків лісовою охороною щодо організації охорони та попередження незаконних рубок встановлено факти самовільних рубок невстановленими особами, розмір шкоди від яких склав 350 тис. гривень.
Постійний брак вільних обігових коштів, а в окремих випадках невиконання умов договорів виконавцями щодо виготовлення технічних документацій, призводить до того, що 46992 га залишилися без правовстановчих документів на право постійного користування земельними ділянками і створює ризик втрати земель лісового фонду.
Крім того, зволікання щодо виконання земельно-кадастрових робіт за укладеними договорами призведе до їх здорожчання на 347,5 тис. гривень.
Зволікання з виготовленням правовстановчих документів із загальної кількості земель, визначених матеріалами лісовпорядкування, призвело до того, що 30,1571 га лісового фонду, який раніше належав підприємству, на сьогодні належить іншим юридичним та фізичним особам. Зважаючи на те, що частина об’єктів нерухомого майна, на які не оформлено право власності та які перебувають на балансі підприємства, розміщені на земельних ділянках, на які вже є зареєстроване право власності інших осіб, існує ризик втрати активів на суму 12,03 млн гривень.
В 2021 році через реорганізацію системи підприємств лісової галузі до ДП «Чернівецьке ЛГ» приєднано ДП «Сторожинецьке ЛГ» та ДП «Глибоцьке ДСЛП АПК «Глибоцький держспецлісгосп АПК». Водночас на цих підприємствах обліковувалася дебіторська заборгованість на суму 263,5 тис. грн за виготовлення Звіту з «Оцінки впливу на довкілля», який на час реорганізації не був складений. Зазначене призвело до непродуктивних витрат, оскільки після приєднання цих підприємств до ДП «Чернівецьке ЛГ» проведені роботи втратили актуальність.
На балансі підприємства функціонує дитячий пансіонат «Вербиченька». Через заборону роботи дитячих закладів оздоровлення та відпочинку з цілодобовим перебуванням в Чернівецькій області на період дії правового режиму воєнного стану Підприємство втратило можливість отримати доходів щонайменше на 5,3 млн гривень.
Погіршення санітарного стану лісових насаджень, які уражені хворобами та природніми факторами, призводить до отримання непридатної для промислового використання деревини та, як наслідок, до втрати доходів на суму 1,8 млн гривень.
Прийняття управлінських рішень щодо утримання понаднормативної посади заступника директора з виробництва без погодження з органом управління майном призвело до неефективних витрат підприємства 2022 року на суму 130,6 тис. гривень.
Неврегульованість нормативно-правової бази з питання порядку обчислення розміру плати за користування мисливськими угіддями на землях лісового фонду дала змогу керівнику підприємства укладати договори за користування мисливськими угіддями в розмірі 1 грн за гектар на рік, що призводить до незначних надходжень. Наприклад, 2022 року одне з товариств заплатило за рік користування 8285,0 га лише 8,3 тис. гривень.
Для поліпшення ефективності використання державного майна та зменшення надалі негативного впливу досліджених факторів ризику на фінансово-господарську діяльність підприємства за наслідками аудиту розроблено та надано шість рекомендацій.
З метою вжиття заходів щодо контролю за ефективним використанням і збереженням майна та коштів підприємства про наслідки аудиту поінформовано орган управління майном.
Джерело: пресслужба Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області