Підприємства Буковини стогнуть. Ба більше! Органи виконавчої влади (РДА, ОДА) та органи місцевого самоврядування (обласні, міські, районні та сільські ради та виконкоми) стогнуть! Бо гроші на словах ніби і є, але насправді їх немає. Кажуть, що казначейство не пропускає платіжні доручення (тобто, щоб гроші на папері стали реальними коштами на рахунках).
Ми вже якось питали у заступника голови ОДА Кирила Крищенка стосовно блокування розрахунків місцевих бюджетів з юридичними та фізичними особами, які надавали товари та послуги бюджетним організаціям, через казначейство. Тоді він повідомив наступне:
— Дійсно, певний час існували проблеми, що стосувались проплат коштів органами державного казначейства, у зв’язку з необхідністю накопичення коштів для розрахунків за газ з Російською Федерацією. Проблема вирішується. Казначейство працює в нормальному режимі. Всі платежі, які були передбачені, будуть проплачені. У мене сумнівів у цьому немає. Є постанова кабміну та державного казначейства України.
Та численні «стогони» як керівників підприємств області, котрі не мають можливості платити податки, зарплатню працівникам, бо їм боргує бюджет, так і голів сільських рад, які не можуть закупити пального для пожежної машини чи зробити хоча б ямковий ремонт дороги, бо платіжки не пропускає казначейство, тривають! Тобто ця проблема не тимчасова, а стає дедалі більш постійною.
Тому ми й звернулись до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області з відповідним інформаційним запитом, в котрому просили вказати нам суму зареєстрованих фінансових зобов’язань по бюджетних установах області по кожній галузі станом на 1 серпня 2013 року. Також запитали, у зв’язку з чим на Буковині не відбувається або ж відбувається зі значними затримками виплата допомог з тимчасової втрати працездатності, які відшкодовані Чернівецьким обласним відділенням Фонду соціального страхування. Адже кошти перебувають на реєстраційних рахунках в казначействі.
З офіційної ж відповіді випливає, що по загальному і спеціальному фондах загальна сума зареєстрованих фінансових зобов’язань станом на 1 серпня 2013 року становить майже 69 мільйонів гривень. Зокрема, тільки із загального фонду на поточні видатки на утримання органів держуправління та місцевого самоврядування області в казначействі «зависло» 1,4 мільйона грн., більше 13,3 мільйона грн. не виплачено освітянській галузі (з них 12,6 млн. грн. – за використання товарів і послуг, в тому числі більше 2 млн. грн. — за оплату енергоносіїв і комунальних послуг, 801 тисяча — за продукти харчування, оплата за послуги, крім комунальних (виконані роботи з поточних ремонтів, охорона приміщень тощо) – більше 2,5 млн. грн. тощо).
Охорона здоров’я ж заборгувала 8,659 мільйона (медикаменти, інвентар, предмети, матеріали, продукти харчування – 4,4 мільйона). На соціальний захист та соцзабезпечення зобов’язань є на 8,584 мільйона гривень, з яких 6,171 мільйона – виплати населенню (пільги, субсидії, заходи з оздоровлення та відпочинку дітей). Житлово-комунальне господарство чекає на 2,2 мільйона (з яких більше 918 тисяч – це заборгованість за отримані товари і послуги). Транспортна інфраструктура не отримала законних 5,09 мільйона (з яких майже все – це сума компенсацій за пільговий проїзд окремих категорій громадян в різних видах транспорту). Загалом по всіх галузях та закладах на Буковині тільки по загальному фонду казначейство не віддало 44,349 мільйона гривень. І більше 24 мільйонів складають зобов’язання по спеціальному фонду, за рахунок коштів якого здійснюється фінансування капітальних видатків (будівництво, закупівля обладнання тощо). Найбільша ж сума зобов’язань — 7, 533 мільйона – це власне будівництво (реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території та реалізація інвестпроектів — ремонт, реконструкція, будівництво, експертизи проектно-кошторисної документації) і 7,203 мільйона – заборгованість за утримання та розвиток інфраструктури доріг.
Що ж стосується виплат за лікарняними та з безробіття, то в Головному управлінні Державної казначейської служби України повідомляють, що «враховуючи необхідність опрацювання значної кількості первинних та розрахункових документів, з метою уникнення соціальної напруги, органи Казначейства України забезпечують виконання насамперед захищених статей видатків бюджету, а саме: виплату заробітної плати, стипендії, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, продуктів харчування, медикаментів тощо».
Також нас запевнили, що «неоплачені платіжні доручення будуть опрацьовані найближчим часом та оплачені з урахуванням черговості надходження до органів Казначейства розрахункових документів розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, в межах наявних фінансових ресурсів на єдиному казначейському рахунку (субрахунку єдиного казначейського рахунку). З огляду на вищевикладене, органи Державної казначейської служби України у Чернівецькій області вживають усіх можливих заходів щодо проведення у повному обсязі розрахунків згідно з наданими платіжними дорученнями».
Але, по суті, лікарняні та допомога з безробіття – це ті самі соціальні виплати та забезпечення. Адже, згідно з чинним законодавством, встановлено гарантії щодо захисту прав громадян на отримання коштів та соціальних послуг у разі тимчасової непрацездатності (тобто лікарняні повинні виплачуватись так само, як і заробітна плата).
Хоча підприємства вчасно (спробували б ні – мали б величезні штрафи) сплачують єдиний соціальний внесок та інші податки і збори. Напрошується сумний висновок – грошей в казні просто немає. І це ще не кінець року! Так що цю тему ми не закриваємо і повернемось до неї у грудні.
Надія ВІРНА