Держказначейство заблокувало понад 6 млрд грн коштів місцевих бюджетів

Держказначейство заблокувало понад 6 млрд грн коштів місцевих бюджетівУ всіх містах незалежно від категорії (обласного чи районного значення) і регіону блокують усі незахищені статті витрат. За літо обсяг заблокованих коштів зріс у три рази, а за деякими населеними пунктами тривалість затримок досягла 150 календарних днів.

Згідно з результатами опитування українських міст, проведеного Асоціацією міст України серед своїх членів, станом на жовтень Держказначейство заблокувало майже 1,6 млрд грн коштів місцевих бюджетів. Якщо екстраполювати цей показник на всі органи місцевого самоврядування в Україні, виходить, що зараз у Держказначействі заблоковано понад 6 млрд грн.

Про це у коментарі ZN.UA розповів експерт з питань бюджету Асоціації міст України Олександр Слобожан.

\”У всіх містах незалежно від категорії (обласного чи районного значення) і регіону блокують усі незахищені статті витрат. За літні місяці обсяг заблокованих коштів зріс у три рази, а за деякими населеними пунктами тривалість затримок досягла 150 календарних днів. Таким чином, склалася парадоксальна ситуація, коли навіть міста, які в умовах гострого дефіциту місцевих бюджетів знайшли кошти на хоч якесь фінансування ЖКГ, дорожнього господарства, утримання бюджетних установ, не можуть ними скористатися, оскільки Держказначейство не пропускає ці кошти для здійснення необхідних проплат\”, – констатує Слобожан.

При цьому експерти відзначають, що одна з причин нестачі коштів на єдиному казначейському рахунку – завищені макропрогнози, які уряд заклав у держбюджет-2013 і тепер, як наслідок, недоотримує заплановані доходи.

Директор департаменту податкової політики Інституту бюджету і соціально-економічного розвитку Артем Рудик схиляється до того, що повториться минулорічний сценарій і всі заплановані витрати не буде профінансовано. Фахівець вважає, що принципово змінити ситуацію до кінця року навряд чи вдасться, враховуючи, що залишилося мало часу. Рудик зазначає, що уряду доцільно орієнтуватися на песимістичний прогноз динаміки економіки при бюджетному плануванні, щоб запобігати виникненню тих проблем, які сьогодні мають місце.

\”Бюджетну систему потрібно перезавантажувати. Це передбачає величезну роботу – як з точки зору оптимізації витрат, так і створення умов для зростання доходів завдяки реальному поліпшенню інвестиційного клімату – через боротьбу з корупцією, рейдерством, вдосконалення роботи судової системи тощо. Може здатися, що це дуже загальні речі, але без них відчутних змін у бюджетній сфері не відбудеться\”, – підкреслює експерт.

Нагадаємо, згідно з уточненими даними Держказначейства, в січні-вересні 2013 року до держбюджету надійшло 250,743 млрд грн., що на 4,422 млрд грн більше (або на 1,8%), ніж за аналогічний період минулого року.

До місцевих бюджетів (без урахування міжбюджетних трансфертів) за січень-серпень (дані за 9 місяців ще не опубліковано) надійшло 67,9 млрд грн, що на 5,4% більше, ніж минулого року. Обсяг міжбюджетних трансфертів склав 72,8 млрд грн, що на 3,4% більше, ніж за аналогічний період 2012

Хоча бюджетні доходи зростають на тлі низхідної динаміки економіки (як переконує Міндоходів, завдяки детінізації), цього, як зазначено вище, все одно не вистачає, щоб забезпечити фінансування всіх запланованих видатків.

Джерело та світлина
ZN.UA