Скільки заробляють служителі Феміди

Питання рівня зарплати суддів та фінансування судів актуальне не перший рік.

Не секрет, що російські та особливо американські, британські чи канадські судді отримують значно більші компенсації, ніж українські служителі Феміди.

Питання суддівської винагороди регламентує законодавство.

Стаття 129 закону \”Про судоустрій та статус суддів\” визначає, що ця винагорода складається з окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь, роботу з доступом до державної таємниці.

Оплату праці суддів також регулює закон \”Про Конституційний суд України\”.

Саме законом \”Про судоустрій\” один з головних юристів Віктора Януковича Андрій Портнов хотів закінчити почату 2001 року \”малу судову реформу\”, але фактично лише перерозподілив сфери впливу в судочинстві.

Через складність процедури зняття голови Верховного суду України Василя Онопенка група юристів Банкової пішла найпростішим шляхом, просто відібравши більшість повноважень у даної інстанції.

Після заміни у 2013 році Онопенка на близьким до Банкової Ярославом Романюком було порушене питання про відновлення попереднього статусу ВСУ.

Саме у цьому нормативно-правовому акті прописані основні засади та ставки зарплат у судах. Парламентарі тоді передбачили, що з 2011 року оплата праці служителів Феміди щорічно поступово зростатиме до 15 мінімальних зарплат.

Скільки заробляють служителі Феміди

Однак наприкінці 2013 року нардеп-\”регіонал\” Артур Мартовицький запропонував скасувати збільшення зарплат до 12 мінімальних зарплат у 2014 році. Аргументували цей крок економією 600 млн грн, бо такі витрати не відповідали економічним реаліям. Втім, це було лукавством, бо тодішня влада витрачала на \”свої\” проекти мільярди.

Отже, у 2014 році базова ставка залишиться на рівні десяти мінімальних зарплат і становитиме 12 180 грн. У травні мінімальна зарплата була індексована на 3% інфляції і досягла 1 254 грн 54 коп. Тож на практиці застосовуватимуть саме цю суму, якщо не буде ще однієї індексації протягом другої половини 2014 року.

Скільки заробляють служителі Феміди

Посадові оклади інших суддів встановлюються пропорційно до посадових окладів у місцевих судах, але помножені на коефіцієнт: для судді апеляційної інстанції – 1,1, для судді вищого спеціалізованого суду – 1,2, для судді Верховного суду – 1,3.

Суддям також виплачується щомісячна доплата за вислугу років.

Скільки заробляють служителі Феміди

Вперше призначеним на посаду суддям Конституційного суду виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі 5,5% за кожен рік роботи.

Також доплату отримують заступники голови суду, секретарі судової палати, їх заступники, секретарі пленуму Вищого спеціалізованого суду. Секретарі пленуму Верховного суду додатково отримують 5% від посадового окладу, голова – 10%.

Багато служителів Феміди мають чи бажають отримати науковий ступінь. Статус кандидата наук дозволяє отримувати доплату 15%, доктора наук – 20%.

Доплати за доступ до державної таємниці такі: якщо інформація з грифом \”таємно\”, суддя додатково отримує 5% посадового окладу, \”цілком таємно\” – 10%.

Таким чином, річна зарплата суддів Вищого адміністративного суду становить 280-330 тис грн. Кожен з них у 2013 році отримав 13 764 грн матеріальної допомоги.

Проте судді не завжди живуть лише на одну зарплату. Багатьох вразила історія \”заслуженого колядника\” Ігоря Зварича, затриманого у 2008 році за хабар 1 млн дол та 2 млн грн. Через три роки цього талановитого корупціонера позбавили волі на десять років з конфіскацією майна, його помічника – на п\’ять років.

Це не єдиний випадок. Щорічно правоохоронці висувають звинувачення у корупції багатьом суддям. Однак є проблема: судді в Україні недоторкані.

Абсолютного негативу цей статус не має, але, впіймавши суддю на хабарництві, слідчі не можуть негайно взяти злодія під варту. Для цього потрібні рішення органів державної влади. Через зволікання із затриманням \”колядники\” часто тікають.

Відтак, без контролю за діяльністю суддів не буде демократичної політичної системи, правової держави та позитивного інвестиційного клімату в Україні.

На жаль, рівень довіри до суддів низький: наприкінці 2013 року людям у мантіях довіряли 19% громадян, не довіряли – 71,3%. Такі цифри цілком виправдані через справді високу корупційну складову в діяльності більшості служителів Феміди.

Контроль за доходами та видатками суддів і їх сімей, включаючи дітей, навіть якщо вони живуть окремо, є основою знищення хабарництва і зростання довіри до судів.

Олександр Лємєнов, юрист, експерт Центру політичних студій та аналітики
УП
Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об\’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.

Точка зору редакції може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

peredplata