Щорічно в Україні від 11 до 14 тисяч громадян закінчують своє життя самогубством. З них 60% це ті, хто опинився у фінансовому капкані, у тому числі і кредитному…
Якщо існує на ринку фінансових послуг така форма запозичення грошей, як кредит, значить, це комусь, дійсно, дуже потрібно. Бувають, погодьтеся, ситуації, коли без солідної грошової маси, отриманої в борг, неможливо вирішити проблеми в бізнесі або, приміром, складний квартирне питання для окремо взятої родини. Подивишся пропозиції комерційних банків – так доступнішим просто не буває. А вчитаєшся в умови договору волосся на верхівці починають ворушитися. Погодитися на такий грабіж можна, як на мене, або опинившись насправді в безвихідній ситуації, або будучи в неадекватному стані. Гаразд, коли мова йде про покупку холодильника, який дуже недоречно накрився і в 35-40-градусну спеку без нього абсолютно неможливо жити. Йдете в супермаркет техніки, де червоним по білому написано \”з нульовою ставкою за кредитом\”. І платите рівними платежами 12 або 24 місяці. Хто вдивлявся в банківський договір, зауважив, що ставка за споживчим кредитом становить близько 39%! Плюс різні комісійні збори і т.д. і т.п. Просто всі ці нарахування вже входять у накрученную вартість холодильника, який супермаркет, перебуваючи в змові з банком, намагається втюхати покупцеві. Виходить, ви переплачуєте за річ майже 120%. Але адже дешевше вам все одно ніхто і не продасть…
Чи То справу з великими покупками. З житлом, наприклад. Скільки за роки минулого кризи погоріло на таких кредитах добропорядних громадян? Не можна сказати, що до вибору умов кредитування вони ставилися нерозважливо. Природно, більшість кредитних договорів укладалися ще до кризи. Найбільш прийнятними були саме кредити у валюті: і долар в Україні був протягом багатьох років стабільний, так і ставки за кредитом практично в два рази нижче, ніж в національній валюті. Хто ж знав, що гривня так різко і так сильно девальвує? Нацбанк знав. І досі народу так і не пояснили, що ж сталося з українською гривнею і хто на цьому \”піднявся\”. Зате стало зрозуміло, кого на цьому \”опустили\” – населення, яке, так і не дочекавшись цивілізованих іпотечних кредитів від держави, ризикнуло самостійно вирішити проблему відсутності житла за допомогою комерційних банків. Люди пішли в суди, відстоювати власні права. І, судячи за кількістю виграних у банків справ, з\’явилася надія, що держава має намір навести порядок на ринку фінансових послуг: обмежити апетити комерсантів, розширити права позичальників і розробити для сторін кредитної угоди рівноцінні гарантії збереження грошових коштів. Коли-те ж ми повинні починати розвиток цивілізованих відносин?У 2011 році подув вітер змін. Тільки дув він зовсім не на ту млин, як виявилося.
– За 2009-2010 роки в судовому порядку визнано недійсними 182 тисячі кредитних договорів (92%), – коментує ситуацію заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Юрій Сербін (мова йде про іпотечні кредити, видані у валюті, в той час банки після серії Указів НБУ почали вимагати повернення кредитів у гривні за новим курсом долара, – Авт.). – 8 відсотків програних справ – це приблизно 14-16 тисяч. І в основному це справи останніх місяців 2010-го. В 2011-тому аналогічні суди вже виграють тільки ті, хто ці валютні кредити видавав…
Є підозри, що \”біду накликав\” законопроект № 7351 \”ПРО внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо врегулювання правових відносин між кредиторами і споживачами фінансових послуг\”. У нього автори документа внесли низку новацій, які істотно погіршують права населення, що скористався послугами банку, і розв’язують руки останнім при \”примус до виконання умов договору\”.
– По-перше, в цьому Законі офіційно дозволено змінювати процентну ставку за кредитом без узгодження з позичальником, – пояснює народний депутат. – Тобто, після введення цього закону, оскаржувати рішення банку в суді вже буде безглуздо. У Законі немає обмеження, коли він вводиться, тому він стане чинним відразу після підписання його Президентом.
– Далі, якщо раніше людини, який не зміг сплатити кредит, виселяли з квартири за рішенням суду, то за новими правилами виселення з квартири дозволено на вимогу кредитодавця за підписом нотаріуса, – обурюється Юрій Сербін. – Введено кримінальну відповідальність за порушення експлуатації приміщень, що знаходяться в іпотеці. Це означає, що той же кредитодавець може причепитися до людині, що проживає в \”іпотечної квартирі\” і підвести його до кримінальної відповідальності, щоб швидше виселити з житла. Якщо раніше за це передбачалася громадянська відповідальність, то тепер кримінальна. При цьому в Законі чітко не прописано, що таке \”порушення експлуатації приміщень\”, що знаходяться в іпотеці, а кримінальна відповідальність – є. Тому є ймовірність трактування цих порушень на користь кредитодавця.
У цій ситуації був би резонне рада потенційним позичальникам: не йдіть на такі умови, не вішайте собі зашморг на шию. Проте, зміни, що вносяться до вітчизняне законодавство, торкнуться і тих, хто вже кредитні договори підписав! У законі немає спеціальної застереження про те, що нововведення не стосуються вже діючих договорів. Позитивним в цьому законопроекті, на думку Сербіна, є тільки те, що видача валютних кредитів, нарешті-те, забороняється. Хоча у населення немає впевненості в тому, що це таки позитивний момент. Адже гривневі кредити з позахмарними процентними ставками по-, як і раніше залишаються нездійсненною мрією обивателя з середньостатистичної білій зарплатою.
За даними експертів, іпотечне кредитування у порівнянні з піковими показниками впало більш ніж у 30 разів. Так, держава старанно \”попрацювало\” над тим, щоб створити іпотечну програму. За нинішніми правилами банки можуть видавати іпотечний кредит з маржею 2 відсотка вище ставки НБУ. Нагадаю, що чинна облікова ставка НБУ становить 7,75%. Хто-небудь бачив пропозицію комерційного банку по іпотеці з процентною ставкою 9,75 річних у гривні?..
Природно, на таких умовах комерційні банки гроші населенню давати не бажають. Більш того, в комерційних банках з іноземним капіталом нині діє негласна інструкція не давати гроші під будівництво нового житла, причому відмовляти рекомендовано як громадянам, так і забудовнику. У держави на іпотеку коштів немає. Зате є прагнення \”удосконалити\” відносини кредитодавця і позичальника. Як? Читайте вище. Тому ми і маємо \”кредити під заставу\” з процентними ставками від 16 до 23 відсотків річних і вище. Закладаємо, як говориться, нерухомість, а на кон змушені ставити своє життя…
Замість P . S . У законопроекту № 7351 є цілком реальні автори – народні депутати Полунєєв (з групи Рибакова), Воропаєв (ПР) і Аржевітін (НУНС). Один раз цей закон більшість прокат, другий раз голосували в режимі \”усіченої процедури\”. Якщо до другого читання депутати не змінять акценти в цих \”новації\”, то найближчим часом з банками зв\’язуватися буде не просто небезпечно, а небезпечно для життя…
перейти на форум
Вікторія Владина для \”\”Цензор.НЕТ