Каха Бендукидзе : \”Ви або не розумієте, що вам хана, або розумієте, але вас все влаштовує\”

Каха Бендукидзе : "Ви або не розумієте, що вам хана, або розумієте, але вас все влаштовує"Засновник Фонду знань, реформатор Грузії, либертарианский політик Каха Бендукидзе провів відкриту зустріч, яку організувала Київська школа економіки(KSE). Найцікавіші його думки про те, які реформи повинна провести Україна, якому прикладу Грузії нам необхідно слідувати, і чому від українців залежить майбутнє світу–у матеріалі Platfor.ma.

Ви повинні не просто проводити реформи, а проводити їх дуже швидко. Чому податкова реформа у вашому випадку буде однією з головних? Тому що податки торкаються усіх. Ви можете прибирати врегулювання, і це дуже важливо, але це врегулювання не торкається усіх і уся, воно дуже часто має секторальный характер.Приміром, Санэпидемнадзор відношення до комп\’ютерного бізнесу має набагато менше, ніж до харчового. Якщо ви його приберете, кому – то це полегшить життя, а на кого – те зовсім не вплине. Це теж добре робити, але податки–універсальний ключ.

Ніхто не знає, що буде вашим головним товаром через 20 років, чим гордитимуться українці. Приміром, найбільший одиничний експортний товар з України за останні 20 років–це Ян Кум (американський програміст і підприємець укранского походження, розробник мессенджера WhatsApp. – ред), який заробив мільярди. Будь-який предмет фізичного світу, який вивезли з України, стільки доходів нікому не давав. Передбачити це було неможливо.

Що ми зробили в Грузії, і, мені здається, можете зробити ви. У – перших, ми дуже скоротили кількість разових податків. Ми прибирали ті, які доставляли незручності.Я учора розмовляв з українською службою доходів, там хороша нова команда, хлопці прийшли з інвестиційного банкінгу. Вони теж говорять, що є багато дрібних податків, які в цілому формують менше ніж 1% державного доходу. На їх сплату витрачається дуже багато сил, а толку мало. Чому не можна постригти свиню? Тому що шерсті мало, виску багато. Це ось з цього ж розряду. Можна ж прийти з перевіркою по сплаті ПДВ, а можна прийти з перевіркою по сплаті податку, який взагалі 100 грн в рік. Значить, деякі з цих податків треба знищити. Ми ще в 2004 році, не чекаючи податкової реформи, провели очищення податкової системи від 15 податків, тобто залишилися тільки ті, які є і сьогодні. Це дуже правильний підхід, який можна було б використати і в Україні.

Неможливо провести ідеальні реформи: ось ми зараз сядемо і напишемо самі кращі закони у світі–такого не буває.

У вас на це немає часу, потім вас або переоберуть, або у вас країну віднімуть, що відбувається у вашому випадку. У вас немає часу, ресурсів і грошей, щоб зробити ідеальні податки. Завжди можна це розділити на дві фази. Одна фаза–це по – швидкому, може, не зовсім ідеально, але що – те зробити, а друга–можна вже більше абсолютно і довго займатися тюнингом, полірувати. Ось перша частина у нас була така: ми позбавляємося від цих аудит – податків. А друга частина–податки, що залишилися, повинні або зменшитися, або зменшитися пізніше. Податок на прибуток ми зменшили на 15%, прибутковий податок–на 12%, єдиний соціальний внесок, який у нас називався єдиний соціальний податок, ми залишили таким, яким він був, податок на нерухомість залишили, акцизи залишили, земельний податок залишили. Дуже різко понизили податок на прибуток, дуже різко понизили прибутковий податок.

Узяти ще декілька таких речей, приміром, стовідсоткову амортизацію інвестицій. Ви вкладаєте гроші в розвиток компанії, відповідно, поки ви ці гроші не повернете собі, ви податок на прибуток платити не будете. Цей захід не нами придуманий, це така пробизнес міра. Зрозуміло, що на деякий час бюджет гроші втрачає, але потім адже він їх все одно отримає.

У вас жахливо роздутий держапарат. Я навіть не чув, щоб які – те такі речі регулювалися де – те ще. Наприклад, в Україні регулюють сівозміну. Ось посіяли буряк, після неї ще треба сіяти кукурудзу і квасолю, але це у вас визначає не людина, яка на землі працює, а спеціальний державний орган. Я, коли прочитав про це в газеті, подумав, що журналіст що – те не так зрозумів. Виявляється, ні–це було спеціально придумано, щоб діти начальства могли отримувати гроші.Це тільки маленький приклад того, що у вас регулюється. Більше того, українська бюрократія під час переговорів з Євросоюзом успішно домовилася, що ви застосовуватимете ще додатково цілий ряд європейських регулятивних норм. Вас до цього ніхто не змушував. Просто бюрократія зручніше списувати все на Європу, і створювати нову гармошку вже ім\’ям Європи, а не власним.

Причому у вас ситуація не така, що «найближчі 10 років будуть проблеми» , ні. У вас не буде проблем найближчі 10 років, це я вам гарантую. Вас не буде–і проблем не буде. У вас така ситуація цього року. Уряд нічого не зробив, на жаль. Мало того, абсолютно божевільна Рада ще і наклепала масу нових законів, які збільшують витрати. Наприклад, збільшилися стипендії.З чого їх збільшувати, якщо грошей немає? Як ви думаєте, яка кількість молоді вчиться у внз в Україні, і яке в Швейцарії? У Україні 80%, а в Швейцарії–20-25%. Але ми не говоримо, що швейцарці неосвічені, а українці навпаки.

Щодо реанімаційного пакету реформ. Я не в захваті від цього законопроекту, вони не радикальні, вони не торкаються важких питань, таких як правоохоронна система. Я не бачу ніякої боротьби у вас. Я учора був в Адміністрації президента, там на сходинках живуть люди. У них немає вибору, їм нічого втрачати. А що ви робите? Ось представте, ваша дитина захворіла, вам треба яке – ті ліки. Погода погана і аптека на іншому кінці міста, ніч. Що ви зробите? Ви підете за цими ліками у будь-яку погоду. Ось це називається треба. А вам зараз, значить, нічого не треба. Коли треба, люди діють, сплять на сходинках сходів, у них єдина надія.Ви тільки що змусили президента втекти. А потім цей запал неначе видихався–ось і результат. Чому я не бачив велику багатотисячну демонстрацію на підтримку зниження податків? Де люди, які скандують : «Підвищуйте ціни на газ!». Немає? А, ну тоді вибачите. Ви або не розумієте, що вам хана, або розумієте, але вас все влаштовує. Ви хочете жити в Росії? У Києві, але в Росії? Покажіть гасло, яке ви зараз розгорнете, коли вийдете на вулицю. Якщо ви розумієте, що зараз погано, чому нічого не робите? Де у вас сьогодні мітинг призначений?

Покажіть гасло, яке ви зараз розгорнете, коли вийдете на вулицю. Якщо ви розумієте, що зараз погано, чому нічого не робите? Де у вас сьогодні мітинг призначений?

Щодо Криму. Для того, щоб вам повернути Крим, Російська імперія повинна лягти.Чому я завжди приїжджаю в Україну і даю які – те ради, турбуюся про ваше майбутнє–тому що у вас в країні зараз формується майбутнє нашої планети. Як би це сумно не було. Після Ялтинської конференції особливих глобальних змін в межах не відбувалося. Тільки добровільно. А цього року, після ситуації з Кримом, постъялтинский світ змінився на посткримський світ. І в цій ситуації, якщо Росія в цій війні переможе, то виходить, що ми повертаємося в XVIII століття, коли це збавили, це додали, це моє, а це твоє. І цей світ інший, може, він кращий, але вже не такий миролюбний. І доля цього залежатиме від того, наскільки Україна зможе правильно провести реформи, врятувати себе, і таким чином залишити нас усіх в постъялтинской епосі, а не новою посткримською. І в цьому сенсі Російська імперія, в тому вигляді, в якому вона зараз є, бажаюча стать ще більша, ляже.Вам повернеться Крим, Молдавії–Придністров\’я, нам–Абхазія і Північна Осетія, і запанує світ. І це залежить від того, як ваш уряд і Рада поводитимуться. Я бачу, що масштаб ось цієї величезної глобальної проблеми, ключ якої знаходиться тут, залежить від людей, які цим ключем оперують. Все від вас залежить.

Ви прокинулися, змусили президента втекти, і заснули. Прокидайтеся, давайте, прокидайтеся знову!

Якщо усі розумітимуть, що підняття цін на газ–це неприйнятно для суспільства, і їх ніхто не підніме, то ви і рассыпетесь. Ви хочете країну підняти? А вам зуби виривали? Це боляче, але ви ж самі рот відкривали, вас не били для цього. Ви розумієте, що це неминучий біль, ви відкриваєте рот, і вам виривають зуб. Тут така ж ситуація. Милі жінки, багато хто вже народжував дітей, це ж неприємна процедура, але ви розумієте, що це плата за життя вашої дитини.Тут те ж саме. А ні, ви думаєте, вибрали владу, і вона нас змусить. Так не буває.

До речі, що буде, коли ті хлопці, які зараз воюють на Сході, повернуться сюди? Де реформи, де зміни? І вам, чоловікам, вони по лобу даватимуть, і за людей не вважати. Тому що вони воюють, а ви ні. Якщо вам не вдасться зробити цивілізовану форму державного будівництва, то нічого не буде.

Текст–Янина Корниенко

Новини Партнерів