У тіні останнього (з 28 червня цього року) здорожчання найпопулярнішого на Буковині хліба масового вжитку «Орільського» ПАТ «Чернівецький хлібокомбінат» засяяв промінець здешевлення: у відповідь на звернення ОДА буковинський хлібний монополіст змилостивився над поціновувачами своєї продукції та з 6 липня знизив ціну на «Орільський». Однак, як повідомив заступник голови виконавчої влади Михайло Гайнічеру, подешевшання цього найнеобхіднішого продукту відбулося ненадовго, і вже 8 липня керівники комбінату поінформували облдержадміністрацію про чергове підвищення ціни з 18 липня цього року на майже 5%.
При цьому заступник керівника області відзначив, що з подорожчанням хліба «Орільського» так званий соціальний хліб виробництва ПАТ не подорожчав і відпускається за тією ж ціною, що й раніше. Цей хліб, мовляв, нині закуповує багато бюджетних установ і він є на прилавках магазинів. Йдеться про хліб «Щоденний» та «Хотинський». Однак ні мені, ані будь-кому зі знайомих останнім часом не довелося навіть побачити на прилавках бодай одного з магазинів соціальний хліб. Окремі продавці на запитання про «Щоденний» чи «Хотинський» з подивом стенали плечима й казали, що навіть не знають таких сортів. Що стосується бюджетних установ, наразі відомо, що окремі отримують хліб іншого виробника…
Знаючі люди пояснюють, що слово «соціальний» нині є застарілим і послуговуємося ним лише через нашу бідність. Насправді ж «со-ціальним», тобто найбільш вживаним на теренах нашого краю, є таки «Орільський» — хліб, який печуть з чотирьох основних інгредієнтів – борошна, дріжджів, солі та води. І держава має право регулювати ціни на такий продукт.
Наразі ОДА закликала монополіста на ринку хліба в області утриматися від чергового здорожчання, адже цей тягар лягає на спини саме малозабезпеченого населення.
Виробники ж продукції стверджують, що вдаватися до такого кроку їх змушує підвищення мінімальних зарплат, здорожчання енергоносіїв та ін. Навіть борошно, що виділяється з Аграрного Фонду, дорожчатиме, а не навпаки. Тобто, хліб масового вжитку зростатиме у ціні й надалі. Влада усе ж «заспокоює» споживачів «Орільського»: у нас він коштує і коштуватиме все-таки дешевше, ніж схожі сорти хліба у інших регіонах країни, де працює компанія «Цар-хліб», куди входить ПАТ «Чернівецький хлібокомбінат» – в Івано-Франківську, Луцьку, Севастополі, Бердичеві… Там уже сьогодні аналогічні сорти необхідного щоденного продукту коштують 3,9 – 4 грн. за буханець.
У нас після підвищення очікувана відпускна ціна «Орільського» становитиме 3 грн. 60 коп. Якщо реалізатори накинуть до цієї суми 15%, то буханець вартуватиме 4 грн. 14 коп. Заживемо?
Михайло Гайнічеру переконаний, що полегшити споживачам життя можна завдяки зменшенню частки монопольного постачання хліба. Цим і переймається влада – якщо, наприклад, минулого року частка ПАТ «Чернівецький хлібокомбінат» у нас на ринку хліба становила 70%, то зараз – 65,2%. Тобто, збільшується кількість виробників хліба, росте конкуренція, а монополіст і надалі перебуватиме «під пильним оком служб, що у межах своєї компетенції здійснюють певні дії».
До чого ці дії призведуть, як вони покращать наше життя – дізнаємося вже невдовзі.
Наталія БРЯНСЬКА