Що ми знаємо про туберкульоз і які його наслідки?

Щорічно 24 березня, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, в усьому світі відзначається День боротьби з туберкульозом. Саме в цей день, понад 130 років тому, німецький учений Роберт Кох оголосив про відкриття збудника цієї хвороби, який пізніше отримав назву мікобактерія туберкульозу або паличка Коха. На сьогодні туберкульоз залишається значною проблемою багатьох країн, в тому числі і нашої.

Кожного року за медичною допомогою з приводу цієї недуги звертається близько 400 буковинців. За 2013 рік захворюваність на активний туберкульоз органів дихання в порівнянні з 2012 роком знизилась на 7%. Питома вага хворих, які несуть найбільшу загрозу для оточуючих (виділяють мікобактерії туберкульозу) становить більше 50% від вперше виявлених хворих на туберкульоз. Внаслідок несвоєчасного профілактичного флюорографічного обстеження та звернення за медичною допомогою при появі ознак захворювання 61% хворих виявлено з занедбаними деструктивними формами туберкульозу. Викликає занепокоєння ріст смертності від туберкульозу серед буковинців на 8% в порівнянні з 2012 роком.

По області найвищі показники захворюваності на туберкульоз у 2013 році зареєстровані у Вижницькому, Глибоцькому, Сокирянському та Кіцманському районах, смертності – у Вижницькому, Путильському, Сторожинецькому районах.

Що ж таке туберкульоз? Туберкульоз це одне з найдавніших інфекційних захворювань, що може уражати практично всі органи і системи організму. Але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання. Розрізняють заразну форму туберкульозу легенів «відкриту» і незаразну форму – «закриту». Епідемічна небезпека туберкульозу зумовлена, в першу чергу, кількістю хворих на відкриту форму туберкульозу. Вони несуть найбільшу загрозу для оточуючих.

Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. Основне джерело зараження – хвора людина, яка виділяє туберкульозну паличку. Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. При кашлі, чханні, розмові хворого на відкриту форму туберкульозу в повітря, на предмети побуту потрапляють дрібні крапельки мокротиння й слини. Мікроби після висихання мокротиння довго залишаються життєздатними, особливо в слабо освітлених місцях, навіть у сухому мокротинні і на різних предметах вони зберігають свої патогенні властивості до шести-восьми місяців. Це зумовлює можливість контактно-побутової передачі збудника. На поверхні грунту туберкульозна паличка залишається активною до 1 року.
На туберкульоз хворіють люди різного віку і статі. Паличка Коха не розрізняє соціального статусу, і з однаковою ефективністю може уражати як бідні так і багаті верстви населення.

Проникаючи і розповсюджуючись в організмі людини, мікобактерії туберкульозу не обов\’язково викликають захворювання. Під дією захисних сил організму багато з них гине, проте деякі можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі, до певного часу не завдаючи йому шкоди. Несприятливі чинники, такі як неповноцінне харчування, погані житлові умови, стреси, недосипання, зниження опірності організму внаслідок перенесених інших хвороб, низька санітарна культура населення збільшують ризик зараження. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз ті, хто зловживає алкоголем і тютюнопалінням. Все це знижує імунітет організму, і зустріч з паличкою Коха обертається трагедією.

Основними симптоми туберкульозу легенів є: кашель, частіше сухий, що продовжується більше 2-3 тижнів, кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі), підвищення температури без очевидних причин більше 5-7 днів, задуха, раптове схуднення, погіршення або відсутність апетиту, постійна слабкість, підвищена втомлюваність та пітливість, особливо вночі.

Ознаки початкових форм туберкульозу бувають дуже неясні і невиразні, тому при наявності одного або кількох із цих симптомів необхідно якомога швидше звернутись до лікаря та не займатись самолікуванням!!!

З метою раннього виявлення туберкульозу дорослому населенню необхідно проходити профілактичне флюорографічне обстеження органів грудної клітки один раз в 2 роки, працівникам декретованих професій, особам з груп ризику (хворим на цукровий діабет, виразкову хворобу, з хронічними захворюваннями легенів, імунодефіцитними станами, мігрантам, особам без певного місця проживання, хворим на алкоголізм та іншим) 1 раз на рік. Для дітей основним методом виявлення туберкульозу є проведення щорічної туберкулінодіагностики (проби Манту).

Високий ризик захворіти мають діти, бо їх імунна система ще не сформувалася. Так в області у 2013 році на туберкульоз легень захворіло 10 дітей до 17 років, у 2012 – 15 дітей.

Найдієвішим методом специфічної профілактики туберкульозу у дитячому віці є профілактичні щеплення. Перше щеплення (вакцинація) проводиться в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя. Наступному щепленню (ревакцинації) підлягають здорові діти з негативною пробою Манту в 7-річному віці.

Ця хвороба може мати серйозні наслідки – стати причиною смерті людини. Пам\’ятаймо, що вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню. Боротьба з туберкульозом буде успішною тільки тоді, коли ми всі разом будемо дотримуватися правил боротьби з підступною хворобою.

Головний спеціаліст відділу епідеміологічного
нагляду та санітарної охорони території
управління організації державного
санітарно-епідеміологічного нагляду
Головного управління Держсанепідслужби
у Чернівецькій області Н. Захарюк