Кажуть, що бадьорими вранці бувають тільки однорічні немовлята. Для всіх інших момент пробудження — не найприємніший епізод доби. Що ж робити для того, щоб зменшити негативний відтінок цього моменту та ефективно розпочати день?
Для цього потрібні наступні чинники:
1. Світло. Воно вмикає механізм пробудження: знижує вироблення гормону сну мелатоніну і збільшує приплив «енергійного» гормону кортизолу. Але процес пробудження повинен бути поступовим, інакше упродовж дня відчуватимете безпричинне роздратування. Спочатку слід увімкнути лампу біля ліжка, потім відкрити штори.
2. Вправи у ліжку. Не варто вдаватись до такого знущання з себе, щоб одразу зістрибувати з ліжка і присідати чи жонглювати гантелями. Робіть зарядку, не встаючи з ліжка. Лежачи на спині, покладіть руки на живіт, 5-7 разів глибоко вдихніть, випинаючи при вдиху діафрагму і на видиху повертаючи її назад. Завдяки цьому усувається застій крові в черевній порожнині, відбувається глибока вентиляція легенів. Для полегшення вправи можна злегка зігнути ноги в колінах. Далі слід повернутися на лівий бік, підтягнути коліна до підборіддя якомога вище, і, помістивши праву руку на підребер’ї з правого боку, зробити 5-10 вдихів. Таким чином відбувається прочищення жовчних шляхів, налагоджується робота кишечника.
3. Рідина. Відомо, що уві сні людина втрачає рідину. «До літра вологи виходить з потом і диханням протягом ночі, і таке зневоднення стає причиною загальної млявості», — стверджує експерт з гідратації Університету Абердіна Сьюзан Ширреффс. Виправити ситуацію допоможе склянка води чи свіжовичавленого соку відразу після пробудження, що водночас підготує шлунок до сніданку.
4. Масаж. Пальці у нас не тільки для того, щоб хапати пульт від телевізора. Помірний масаж голови у ділянках скронь та основи черепа додасть бадьорості та забезпечить відновлення активності мозку після сну.
5. Умивання і розтирання. Усім відомо, як бадьорить вранішній душ, особливо контрастний. Отож після вмивання та освіжаючого душу слід розтерти тіло рушником, перекинувши його за спину та тримаючи правою рукою угорі, а лівою приблизно посередині спини. Потягнувши рушник вниз до відчуття комфортної розтяжки у правому плечі, слід затриматись на 30 секунд, потім потягнути у зворотному напрямку і затриматись ще на півхвилини. Потім змінити руки. Виконання вправи по два рази на кожен бік допоможе позбутися напруги в плечах і спині після сну і попередить виникнення головного болю впродовж дня.
6. Енергетичний сніданок. Сніданок — чи не найважливіша складова заряду енергії на увесь день. Отож для поповнення організму поживними речовинами та віта-мінами, що забезпечують бадьорість і працездатність, слід продумати такий сніданок, який би був і корисним, і смачним. Ось приклад одного з таких. Полуничний коктейль (полуниця стабілізує рівень холестерину в крові) на нежирному молоці з медом і ваніллю + вівсяна каша + горіхи (джерело вітаміну Е і селену, корисного для шкіри і волосся). Звісно, кожен обирає сніданок на свій смак, це може бути і апельсиновий фреш, і фруктовий салат, і молочний коктейль з додаванням кориці, і т.ін., — головне, щоб він містив корисні поживні речовини і давав організму заряд бадьорості.
7. Музика. Для більшості дорога з дому на роботу одноманітна та обтяжлива. Цей процес можна зробити приємним, урізноманітнивши його прослуховуванням приємної повільної ліричної музики, що сприяє зниженню рівня стресу та поліпшенню настрою, нормалізації серцебиття.
8. Поспішайте розважливо. Першим ділом кидаються перевіряти пошту або встають до верстата тільки нерозумні та нервові люди. Психолог Гленн Вільямс рекомендує витратити 10-15 хвилин на плавне входження в робочий день — пройтися приміщеннями, привітатися з колегами, випити чаю. А вже потім іди до верстата — ранок буде успішним і бадьорим.
Отож гарного вам самопочуття та бадьорих ранків!
Підготувала
Алла МАЄВСЬКА