Її слова викликали обурення – і перевірку.
Що ж насправді з киснем для хворих?
Кисень не для всіх
Ольга Кобевко – на “передовій” коронавірусу із перших днів пандемії.
Вона також вела трансляції у Facebook, розповідала про лікування хворих у Чернівцях, місті, яке стало епіцентром коронавірусу в Україні. Критикувала місцевих чиновників через брак забезпечення лікарні та медиків.
За її словами, пандемію область зустріла з обшарпаним інфекційним відділенням і мінімумом обладнання та медикаментів.
“Коли пандемія прийшла в Україну і Буковину зокрема, ми були зовсім непідготовлені, – вважає Ольга Кобевко – Ми про загрозливу ситуацію говорили ще з лютого, а перший пацієнт потрапив у лікарню 3 березня. Тобто ми мали місяць часу. Ми могли підготуватися”.
Під час важкого перебігу Covid-19, коли у пацієнтів падає рівень кисню, їм дають кисневі маски. Важливо не проґавити момент, коли людині потрібна така підтримка.
Кисень можна отримати через маску і назальні канюлі, приміром, від кисневого концентратора або через центральне підведення кисню у лікарні.
За словами Кобевко, у лікарні у Чернівцях є лише чотири точки дотації кисню, правда, нещодавно додали концентраторів.
Наразі на Буковині щодня фіксують понад 400 нових випадків інфікування. А загальна кількість активних хворих перевищує 10 тисяч.
При цьому близько 300 пацієнтів потребують кисневої терапії.
Ольга Кобевко каже: “Кисню, на жаль, вистачає не для всіх”.
24 жовтня, у суботу, до лікарні привезли пацієнтку з низьким рівнем кисню.
На той час у відділенні вже було 79 пацієнтів, і всі точки кисню, за словами, Кобевко, були зайняті.
“Я пояснила, що не маю фізичної можливості допомогти, як подати кисень. Чоловік тієї жінки каже: “У нас є кисневі балони”.
Я відповіла: “Будь-якими засобами готова допомогти, якщо є можливість”.
Перевірка лікарів
Пацієнтку вдалося врятувати.
А про випадок, коли пацієнти самі мали привозити кисень, одразу заговорили чиновники обласної адміністрації. Там зібрали брифінг для ЗМІ і пообіцяли перевірку.
“Я звернулася до Національної поліції, звернулася в СБУ перевірити той факт, що в нас пацієнти приходять в інфекційні відділення з власними кисневими балонами. Якщо цей факт є, хочу знати, хто змушує таке робити”, – заявила Наталія Гусак, заступниця голови Чернівецької облдержадміністрації.
Після цієї події в області почали закуповувати кисневі концентратори.
При Чернівецькій адміністрації створили робочу комісію, яка має вирішити, у які саме заклади доправлять обладнання.
Що з киснем?
Після заяви лікарки в обласній лікарні встановили 18 кисневих концентраторів.
Загалом у госпітальних базах Буковини є 563 точки доступу до кисню.
“Ситуація в обласній лікарні покращилася. Але не суттєво, – твердить Кобевко. – На стінах є розводка для кисню, однак немає ані зволожувачів, ані перехідників. А щодо заяви чиновників… Я взагалі відкрита що для правоохоронних органів, що для медиків чи пацієнтів. Підтвердженням того, що це була правда, що немає кисню, що в нас жахливі умови у відділенні – підтвердять і пацієнти, і медики”.
Пізніше стало відомо, що у лікарні встановили ще 11 точок кисню, під’єднали зволожувачі та ремонтували розетки.
Такі ремонтні роботи лікарка називає “маленькою перемогою”, адже збільшення точок дотації кисню врятує не одне людське життя.
Лікарні в Україні, крім певних винятків, – в комунальній власності і належать громадам. Забезпечувати медзаклади обладнанням має місцева влада.
Нещодавно з бюджету в регіони передали 572 млн грн для обладнання ліжок у лікарнях киснем. Про це у вівторок, 3 листопада, у Верховній Раді розповів міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
“МОЗ від самого початку епідемії поставило завдання лікарням збільшувати кількість ліжок з підведеним киснем. На сьогодні кількість ліжок з киснем становить майже 18 000”, – заявив міністр.
До середини листопада кількість ліжок збільшать до 26 000, а до кінця місяця – до 40 000.
Максим Степанов вважає, що в Україні немає проблем з медичним киснем для ліжок, але є труднощі з тарою, саме тому так важко забезпечити лікарні киснем.
Оля Паламарюк для BBC News
Україна, Чернівці