6 вересня християни східного обряду відзначають свято чуда Архангела Михаїла, яке в народі також називають Михайлове чудо. Раніше його відзначали пізніше – 19 вересня.
Що заборонено робити у Михайлове чудо
В цей день не можна працювати та займатися домашніми справами. Також не можна шити, в’язати та вишивати. Забороняється займатися важкою фізичною працею – колоти дрова, різати, рубати.
Не можна лаятися, сваритися, поганословити і бажати іншим зла.
Не можна було викидати їжу, яка залишилася після застілля. Нею краще поділитися з нужденними.
Прикмети 6 вересня
- Якщо Михайлів день теплий – осінь буде довгою.
- Якщо на свято берези жовтіють знизу нагору – зима буде ранньою, і навпаки.
- Після свята настають перші заморозки.
- Іній на Михайлове чудо – зима буде сніжною.
- Хмари увечері на Михайлове чудо посиніли – чекайте на зміну погоди.
-
19 вересня за старим (юліанським) календарем або 6 вересня за новоюліанським православні відзначають Михайлове диво. Це свято присвячене диву, яке здійснив архангел Михаїл, голова Божого війська. Ця урочистість має особливе значення для українців і її завжди поважали наші предки, адже архангел Михайло вважається покровителем Києва та зображений на гербі столиці.
Михайлове диво – історія свята
Свято присвячене диву, створеному архангелом для захисту християнського храму. Згідно з Біблією, у 4 столітті на території сучасної Туреччини жив християнин Архіп, у якого була тяжко хвора дочка. Якось чоловіку з’явився архангел Михайло і розповів про цілюще джерело в місті Ієраполь. Архіп відвів дочку до цього джерела, і вона вилікувалася.
На знак подяки чоловік збудував храм на місці джерела і став його святителем. Однак це не сподобалося місцевим язичникам. Вони змінили русло гірської річки, щоби вода затопила церкву. У цей момент з’явився архангел Михайло і врятував храм. Ударом меча він розрубав гору, і річки обійшли церкву. Це і називають Михайловим дивом.
Традиції Михайлового дива
У це свято віруючі можуть помолитися архангелу Михайлу за здоров’я для себе та для близьких – вважається, що він обов’язково почує всі молитви. Також архангел Михайло вважається покровителем воїнів. Йому можна помолитися за благополуччя близьких військових.
Цього дня прийнято робити добрі справи та миритися з усіма, з ким людина конфліктувала. Наші пращури помітили, що наші пращури в цей день спостерігали за хмарами. На свято влаштовували братчини – сімейні зустрічі, на яких просили вибачення один у одного та вирішували конфлікти. Наприкінці дня всі обов’язково обіймалися.
Що не можна робити в Михайлове диво
У цей день є багато заборон.
- Не можна працювати руками і в городі в цей день.
- Строго заборонено сваритися, лаятися матом, ображати інших людей.
- Не можна займатися рукоділлям.
- У цей день не варто зловживати спиртними напоями.
- Наші предки вважали, що на Михайлове диво не можна брехати, інакше не уникнути біди.
Також, як і будь-якого іншого дня, на Михайлове Чудо 2023 не можна заздрити, бажати зла іншим людям і хвалитися.