Таємниця Празького годинника

Празький астрономічний годинник, встановлений 1410 року, вважається найстарішим робочим астрономічним годинником у світі
 
Мабуть, немає більш містичного і крижаного символу середньовіччя в Празі, ніж астрономічний годинник. Це дивовижне творіння містить жахливу історію свого творця, годинника Хануша. Колись цей талановитий майстер запропонував міській владі створення спеціального годинника, який міг би не тільки прикрасити муніципальну будівлю, але й перетворити Прагу на унікальне і найкрасиві Міський голова та компанія коротко обговорили та дали прихисток. Натхненний годинник, а заодно і професор математики та астрономії в університеті, одразу почав працювати. Днями і ночами малював своє монументальне дитинство, а коли зрозумів, що професору мало витрачати сили на нудні малювальні роботи, найняв асистента, юнака Якуба Чеха.
У день презентації годинника 1492 року приголомшений натовп дивився на рідкісну красу годинникового механізму, а Гануш, гордий і щасливий, намагався пояснити жителям (хоча і без особливого успіху) значення цієї дивної “машини часу. “Одне не викликало сумнівів у невігласів містян: унікальність Праги та її неминуче визнання найславетнішим містом Європи.
Особливості Празького годинника
За основу годинника взяли три основні елементи: астрономічний диск, який показує час доби, положення Сонця, Місяця та інші космічні деталі; анімовані фігури, серед яких дванадцять апостолів; круглий календар з медальйонами, що представляють 12 місяців року.
Астрономічний диск виконаний у формі астролябії – головного інструменту середньовічної астрономії та навігації. На ньому зображено Землю, небо та навколишні його стихії: зодіакальне кільце, диск, що обертається, Сонце та Місяць.
Темно-синє коло в центрі уособлює погляд на Землю з космосу, синє – небо над горизонтом. Вдень сонце знаходиться в синій частині циферблата, а вночі переходить в темно-синю зону. Ліва, східна сторона годинника символізує світанок і схід сонця, західна сторона символізує захід сонця і сутінки Римські цифри на синьому тлі вказують час доби. Це показує різницю в часі між сходом сонця та заходом сонця, яка змінюється залежно від пори року
Це єдиний функціонує годинник у світі, який показує, як рахувався час у Візантії.
Внутрішнє чорне коло уособлює знаки Зодіаку і положення Сонця в кожному з них. Всі знаки проти годинникової стрілки, а Північний полюс сприймається як відправу – звичайне явище для астрономічних годинників того періоду. Маленька золота зірка позначає момент, коли Сонце перетинає небесний екватор, а римські цифри вимірюють зоряний час. Золоті цифри на зовнішньому краю годинника. Показують час доби в Богемії (стародавня Чехія), в якій о 1 годині ночі розпочався відлік нового дня.
Механічне сонце рухається по еліпсі навколо кільця Зодіаку. Він пов’язаний зі стрілою, на кінці якої стоїть золота рука. Разом вони показують час по-різному: положення золотої руки над римськими цифрами вказує місцевий час у Празі; положення сонця на вигинах золотих ліній вказує на нерівний годинник; золота рука на зовнішньому кільці вказує годину після сходу сонця, відповідно до богемного часу. Відстань між сонцем і центром циферблата показує час між заходом сонця і сходом сонця.
Круговий календар позначає місяці року за допомогою 12 медальйонів та оточений постатями філософа, ангела, астронома та історика.
Чотири фігури з обох боків годинника втілюють чотири алегорії: Марнота представлена людиною з дзеркалом, Жадібність – єврейський купець з мішком, Смерть – скелет, що вбиває час, Страсть – турецький принц, який гра
Щогодини з 9 ранку до 9 вечора цифри йдуть у рух. Марно дивиться у дзеркало, жадібний рухає мішок, скелет трясе косу і тягне мотузку, жадібний киває головою в очікуванні нової здобич. Водночас відбувається хід дванадцяти апостолів. Вони рухаються повільно, дивлячись один за одним з відкритих вікон. Хресний хід очолює фігура апостола Сан-Педро. Коли зачиняються віконні істоти, півень голосно кричить і махає крилами, а потім електрики б’ють…
Трагічне закінчення
Пройшов час, пристрасті цілодобово вщухли, а майстру Ганушу стало нудно. Його невгамовна душа потребувала творчої розрядки, незабаром він знову почав сидіти у майстерні за новими малюнками. Ніхто точно не знав про план майстра, але злі язики казали, що Хануш надихнула ідея створення ще більш ефектних годинників для клієнтів з-за кордону, за дуже солідну плату. Обурений ревнощами, влада Праги занепокоїлася і вирішила “дезінфікувати” неуважного годинника. Тільки думка, що в іншій країні може з’явитися щось вище пражського маленького дива, змусила їхню державу кипіти кров та Рішення — жорстоке і драматичне — прийняли вони негайно. Скориставшись темрявою ночі, троє людей зайшли в майстерню Гануша, де він ще працював зі свічками та запаленим каміном. Господаря, якого застигли зненацька, безжалісно тягнули до вогню і обпалили очі гарячим залізом…
Час пройшов, але сліпий сторож залишився не в курсі, хто може скоїти таку жорстокість. Здоров’я Гануша день за днем погіршувалася, а його книги, малюнки та малюнки покривалися пилом… Тим часом містяни, як завжди, приходили годинами милуватися ним біля будівлі міської ради.
Колись давно хтось з кола Гануша ще дізнався правду і не гальмував повідомити йому про це. Поранений такою злобою і невдячністю, господар прийняв сумне рішення і попросив свого помічника Якуба відвести його до годинникової вежі. Перебуваючи там, він зібрав останні сили і засунув свою праву руку в годинник з єдиною метою його знищити. У той самий момент Смерть тягнула мотузку, передачі видали зловісний звук, і все зупинилося, включаючи життя Гануша, який загинув поряд зі своїм немовлям. З тих пір місцеві кажуть, що прокляття буде на кожного, хто спробує полагодити годинник: він зійде з розуму або швидко помре. Легенда легендою, але пройшло понад 100 років, перш ніж відновлено найскладніший механізм годинника Гануша.
Страшні сувеніри
У Празі кажуть, що зупинити годинник – погана прикмета для країни. Можливо, це просто збіг обставин, але в 2002 році, коли годинник раптово зупинився, Влтава вийшла з берегів і затопила місто, завдавши серйозних пошкоджень міським будівлям У 2007 році через підвищену вологість годинник знову спрацював несправність, і місцеві з жаханням полагодили годинниковий

peredplata