133-й день року за Григоріанським календарем – до закінчення року залишилось 232 дні. Іменинники – Василь, Гнат, Максим, Микита, Яків. В Австралії, Канаді, Мексиці, Нідерландах, США відзначають День матері.
Головні події
Всі події
1501 – Амеріго Веспуччі відправився у свою другу експедицію, під час якої досягнув північного узбережжя Бразилії і, за його твердженням, не підкріпленим іншими свідченнями, устя ріки Ла-Плата і Патагонії (сучасна Аргентина).
1572 – Римським папою став Григорій XIII (Уго Бонкомпаньї), котрий увійшов у історію головним чином завдяки проведенню реформи календаря.
1637 – Пам’ятаючи про ворогів і боячись змови, французький кардинал Рішельє наказав закруглити всі ножі, що використовувались під час трапез — так з’явився звичний сьогодні столовий ніж.
НОВА ІСТОРІЯ
1787 – Перший караван суден із каторжниками вирушив із Англії до нової колонії Австралії.
1846 – Через два місяці після фактичного початку бойових дій об’єднане засідання двох палат конгресу США схвалило рішення оголосити війну Мексиці. Мексика відповіла оголошенням війни 23 травня. В її ході американці анексували північні мексиканські території Техас, Верхню Каліфорнію і Арізону.
1865 – В Одесі на базі Рішельєвського ліцею відкрито п’ятий в Україні університет — Новоросійський, сьогодні — державний університет імені І.І. Мечникова.
1871 – Ватикан увійшов до складу Італійського королівства, а суверенітет папи обмежений палацами і садами Ватикану, римським Латеранським собором і заміською папською резиденцією.
1884 – У США засновано Інститут інженерів електрики та електроніки (IEEE), нині — провідний заклад по стандартизації в данній галузі.
1888 – Принцеса-регент Ізабелла видала закон про заборону в Бразилії рабства, а ще через два дні було прийнято декрет про звільнення всіх рабів, котрих налічувалось в країні більше 4 мільйонів.
1917 – За словами трьох сільських дітей з-під містечка Фатіма (Португалія), їм явилася Діва Марія, котра повідомила про три передбачення — Другу Світову війну, виникнення (і падіння Радянського Союзу) і замах на папу римського (це передбачення трималось у секреті до 1985 року, допоки уточнювалась інформація про замах на папу Павла Івана II). 13 травня 2000 року папа римський Іван Павло II зустрівся з Люцією Душ Сантош, однією з трьох свідків явлення Матері Божої у Фатімі, єдиною що залишалась в живих.
1927 – Міжвідомчою комісією у справах громадських організацій та спілок Київського округу офіційно зареєстрований Статут Київського пролетарського спортивного товариства «Динамо». Наступного року під його прапором зібралися представники ОГПУ, футболісти якого захищали кольори клубу «Совторгслужащих», одного з головних претендентів на призові місця в чемпіонаті Києва.
1933 – У Харкові за власним рішенням пішов з життяписьменник, комунар і символ «червоного ренесансу» Микола Хвильовий. Своїм самогубством, яке стало його останнім маніфестом, він висловив протест проти більшовицької політики нищення України.
1938 – На студії Decca Records Луї Армстронгзаписав сьогодні вже класичну композицію «When the Saints Go Marching In».
НОВІТНЯ ІСТОРІЯ
1939 – У Парижі почалась Міжнародна конференція з захисту миру, демократії та людської гідності.
1940 – Вінстон Черчілль в якості прем’єр-міністра Великобританії виступив зі своєю першою промовою в Палаті громад: “Я не обіцяю вам нічого іншого, крім крові, поту, сліз і тяжкої праці”.
1941 – Після арешту у Великобританії заступника гітлера по партії Рудольфа Гесса Партійну канцелярію НСДАП очолив Мартін Борман. Він підпорядковувався безпосередньо Адольфу Гітлеру і перебував на цій посаді до своєї смерті 2 травня 1845 року.
1943 – В Тунісі військами союзників завершено оточення великої групи німецько-італійських військ, що стало фактичним завершенням Другої світової війни у Африці.
1950 – В обігу з’явилися перші кредитні картки — Diner’s Club.
1950 – В англійському місті Сільверстоун пройшли перші змагання чемпіонату «Формули-1», на яких перемогу здобув італієць Джузеппе Фаріна на машині «Альфа-Ромео». Він же став і першим чемпіоном «Формули-1» за підсумками року.
1958 – Групою французьких офіцерів здійснена спроба військового перевороту в Алжирі. Вони вимагали зміни зовнішньої політики Франції в напрямку підтримки правих прихильників збереження колонізаційної присутності в Алжирі. Це спричинило кризу в самій Франції і призвело до повернення Шарля де Голля в політику і до створення в жовтні 1958 року П’ятої республіки.
1965 – На радянські екрани вийшов фільм Резо Чхеїдзе “Батько солдата” з Серго Закарідзе у головній ролі.
1968 – У Парижі розпочалися мирні переговори на офіційному рівні між США та Північним В’єтнамом.
1978 – Группа Boney M з піснею «Rivers of Babylon» вийшла на перше місце у британських хіт-парадах і залишалась на цій позиції протягом п’яти тижнів.
1981 – 23-річний Мехмет Алі Агджа, член турецького терористичного угруповування “Сірі вовки”, на площі Святого Петра в Римі стріляв і серйозно поранив папу Павла Івана II, котрий їхав у відкритому автомобілі. З шести куль чотири попали в папу, а дві поранили випадкових присутніх.
1989 – Близько двох тисяч студентів оголосили голодування на пекінські площі Тяньаньмень, вимагаючи проведення у Китаї демократичних реформ.
НАШ ЧАС
1991 – У Києві пройшов I конгрес поляків, які мешкають в Україні.
1991 – Компанія Apple анонсувала операційну систему Mac System 7.0.
1992 – Астронавти з американського космічного корабля “Endeavour” вперше втрьох вийшли у відкритий космос. Вони перебували у відкритому космосі рекордні 8 годин 29 хвилин.
1995 – 33-річна британська альпіністка Елісон Харгрівз стала першою жінкою у світі, яка в одиночку підкорила Еверест без кисню і носильників.
2000 – Брітні Спірз втретє очолила британський хіт-парад — на цей раз з піснею «Oops… I Did It Again».
2000 – На конкурсі «Міс Всесвіт», що проходив на Кіпрі, перше місце зайняла 21-річна індійка Лара Датта, друге — венесуеэлка Клаудіа Морено, третє — іспанка Хелен Ліндес.
2002 – У Запоріжжі після інсульту на 63-у році життя помер український футбольний тренер Валерій Васильович Лобановський. Разом із київським “Динамо” він вісім разів вигравав чемпіонати СРСР, двічі перемагав у Кубку кубків УЕФА та виборов друге місце чемпіонату Європи разом зі збірною СРСР. Після церемонії прощання, яка відбулась 15 травня на футбольному полі стадіону “Динамо” у Києві, Лобановського було поховано на Байковому кладовищі.
2017 – У Києві відбувся фінал 62-го пісенного конкурсу «Євробачення», на якому переміг представник Португалії Салвадор Собрал із композицією «Amar Pelos Dois!».
2018 – У Нью-Йорку на арені Madison Square Garden українець Василь Ломаченко нокаутом переміг венесуельця Хорхе Лінареса і здобув титулу чемпіона світу за версією WBA. Це його чемпіонський титул у третій ваговій категорій, який він завоював усього за 12 поєдинків, що є абсолютним рекордом у світі професійного боксу.
Народились
1699 – 8 травня 1782, Себастьян Жозе Помбал, португальський політик епохи Просвітництва, прем’єр-міністр уряду часів короля Жозе I Реформатора. 320 років з дня народження.
1717 – 29 листопада 1780, Марія Терезія Габсбург, імператриця Священної Римської імперії (з 1745), королева Угорщини, Богемії, Галичини та Володимирії; дочка Карла VI Габсбурга, дружина Франца I Стефана Лотарингського.
1792 – 7 лютого 1878, Пій IX (Джованні Марія Мастаї-Феретті), 255-й папа римський (з 1846 р.); останній глава суверенної церковної держави, засновник сучасного вчення про права і привілеї Римського первосвященика.
1840 – 16 грудня 1897, Альфонс Доде, французький письменник (“Незвичайні пригоди Тартарена з Тараскона”, “Королі у вигнанні”).
1849 – 28 січня 1920, Панас Мирний (Панас Якович Рудченко), український прозаїк («Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Повія») та драматург. 170 років з дня народження.
1857 – 16 вересня 1932, Рональд Росс, шотландський біолог; встановив роль комарів роду Anopheles у розповсюдженні малярії, що дало можливість знайти способи боротьби з цим захворюванням; лауреат Нобелівської премії (1902).
1882 – 31 серпня 1963, Жорж Брак, французький живописець, один із основоположників кубізму (“Жінка з гітарою”).
1907 – 19 квітня 1989, Дафна Дюморьє, англійська письменниця (“Готель “Ямайка”, “Ребекка”, “Птахи”; екранізовані Алфредом Хічкоком).
1914 – 12 квітня 1981, Джо Луїс (Барроу), «Чорний Бомбардувальник», американський боксер, чемпіон світу серед професіоналів (1937-49 рр.) у надважкій ваговій категорій. 105 років з дня народження.
1927 – 9 жовтня 2001, Герберт Росс, американський кінорежисер (“Справжні кольори”, “Мій блакитний рай”, “Каліфорнійська сюїта”, “Точка відліку”, “Зіграй знову”).
1937 – 14 червня 1995, Роджер (Джозеф) Желязни, американський письменник-фантаст (“Хроніки Амбера”).
1939 – Харві Кейтель, американський кіноактор (“Скажені пси”, “Кримінальне чтиво“, “Від заходу до світанку”, “Тельма і Луїза”, “Таксист”, “Аліса тут більше не живе”). Сьогодні 80-а річниця.
1950 – Стіві Вандер (Стівленд Морріс), американський співак і композитор, лауреат 16 нагород “Гремі”, лаурет «Оскара» за пісню “I Just Called to Say I Love You” (з фільму “Жінка в червоному”, 1984). Сьогодні 69-а річниця.
1961 – Денніс (Кейт) Родмен, американський баскетболіст (“Чикаго Буллз”, “Детройт Пістонз”), п’ятиразовий чемпіон НБА, чемпіон Олімпійських ігор (1996), актор (“Подвійна команда”, “Спецзагін”). Сьогодні 58-а річниця.
1965 – Маша Распутіна, російська поп-співачка (“Увезите меня в Гималаи”). Сьогодні 54-а річниця.
1986 – Олександр Ігорович Рибак, норвезький скрипаль та співак білоруського походження; переможець пісенного конкурсу Євробачення (2009). Сьогодні 33-а річниця.
1986 – Роберт Паттінсон, англійський актор (“Сутінки”, ” Гаррі Поттер і келих вогню”). Сьогодні 33-а річниця.
Померли
1832 – Жорж Кюв’є, французький зоолог; ввів поняття типів у зоології. 187 років тому, в 63 роки (нар. 23 серпня 1769 р.).
1888 – Яків Федорович Головацький, український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик УГКЦ, і педагог; співзасновник об’єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая». 131 рік тому, в 74 роки (нар. 17 жовтня 1814 р.).
1916 – Шолом-Алейхем (Шолом Нохумович Рабинович), єврейський письменник (“Сендер Бланк і його сімейка”, “Тев’є-молочник”, “Блукаючі зорі”); проживав в Україні і США. 103 роки тому, в 57 років (нар. 2 березня 1859 р.).
1930 – Фрітьоф Нансен, норвезький полярний дослідник, першим здійснив лижний перехід через Гренландію (1888), керівник експедиції у високі широти Арктики на побудованому за власним проектом судні “Фрам”, ініціатор підписання угоди про заснування посвідчень для переміщених осіб (1922), лауреат Нобелівської премії миру (1922). 89 років тому, в 69 років (нар. 10 жовтня 1861 р.).
1933 – Микола Хвильовий (Микола Григорович Фітільов), український письменник(Санаторійна зона, Сині етюди, Вальдшнепи), публіцист (Україна чи Малоросія, Думки проти течії), громадсько-культурний діяч (ініціатор створення ВАПЛІТЕ). 86 років тому, в 40 років (нар. 13 грудня 1893 р.).
1961 – Гарі (Френк Джеймс) Купер, американський кіноактор, лауреат премії «Оскар» (“Сержант Йорк” [1941], “Саме в полудень” [1952], почесна нагорода [1961]). 58 років тому, в 60 років (нар. 7 травня 1901 р.).
2002 – Валерій Васильович Лобановський, український футболіст (“Динамо” Київ (1958-64), “Чорноморець” Одеса (1965-66 рр.), “Шахтар” Донецьк (1967-68 рр.); 258 матчів і 71 гол в чемпіонатх СРСР; зіграв 2 матчі за збірну СРСР), тренер (“Дніпро” Дніпропетровськ (1969-73 рр.), “Динамо” Київ (1974-82, 1984-90, 1996-2002 рр.), збірна СРСР (1975-76, 1982-83, 1986-90 рр.), збірна Об’єднаних Арабських Еміратів (1990-93 рр.) та Кувейту (1994-96 рр.)), головний консультант збірної України (1997-99 рр.), головний тренер збірної України (2000-02 рр.). 17 років тому, в 63 роки (нар. 6 січня 1939 р.).