цей день 25 червня

176-й день року за Григоріанським календарем – до закінчення року залишилось 189 днів. Іменинники – Анна (Ганна), Андрій, Арсеній, Ганна, Іван, Петро, Степан (Стефан). В Україні відзначають День митної служби, в Мозамбіку — День незалежності, в Словенії — День державності.

Головні події 25 червня

 

Всі події 25 червня

524 – У битві поблизу Везеронс-Кюртен (сучасний департамент Ізер, Франція) відбулась битва між Бургундією і спадкоємцями французького короля Хлодвіга І, в якій армія бургундців короля Сигізмунда отримала переконливу перемогу над об’єднаними військами франкських королів Хлодоміра, Хільдеберта I, Теодоріха I і Хлотаря I. Зазнавши значних втрат, франки були змушені залишити територію Королівства бургундів, яке, таким чином, зуміло відстояти свою незалежність.
841 – Після смерті Людовика Благочестивого біля Фонтенуа відбулась битва між його синами — Лотарем і повсталими проти нього Людовиком II Німецьким та Карлом II Лисим. Поразка Лотара I остаточно роздробила Франкську імперію і через два роки за Верденським договором виникли три держави — Західно-Франкська, Серединне королівство і Східно-Франкська.
1439 – Базельський собор, скликаний в 1431 році папою Мартином V для реформування церкви, врегулювання військового конфлікту з гуситами і возз’єднання Західної та Східної церков, оголосив папу римського папу Євгенія IV єретиком і позбавив його сану. Згодом при підтримці володарів Європи Євгеній IV добився розпуску Базельського собору.
1521 – Війська Сулеймана Пишногорозпочали облогу угорської фортеці Нандорфехервар, званої сербами Белградом. Захищена лише невеликим погано укомплектованим гарнізоном, що потерпав від браку продовольства і боєприпасів, вона капітулювала через два місяці, що відкрило Османській імперії шлях на завоювання Угорщини.
1530 – Зі згоди Мартіна Лютера його сподвижник Філіп Меланхтон виступив у Аугсбурзькому рейстазі з викладом 28 основних статей-положень лютеранства (Аугсбурзька конфесія), котрі були відхилені імператором Священної Римської імперії Карлом V. Це привело до багаторічної боротьби між католицькими і протестантськими князями Німеччини.

нова історія

1741 – Ерцгерцогиня Австрії Марія Терезія стала королевою Угорщини.
1762 – Російський імператор Петро III зрівняв в правах православну і лютеранську церкви.
1783 – На засіданні Паризької Академії наук хімік Антуан Лоран Лавуазьє повідомив, що вода є з’єднанням кисню і водню. Через два роки він разом з інженером Жаном Моньє зумів синтезувати з них воду.
1788 – Вірджинія стала десятим і найбільшим штатом США. На довгий час Вірджинія стала головним політичним центром країни — саме тут народились автори конституції і вісім президентом країни.
1857 – Вийшов збірник віршів французького поета Шарля Бодлера «Квіти зла». Згодом суд оштрафував Бодлера за порушення норм суспільної моралі і з наступних видань був змушений вилучити шість найнепристойніших віршів.
1876 – В ході Великої війни сіу індіанці племен сіу і шаєна під керівництвом вождя Несамовитий Кінь виграли бій в долині ріки Літл-Бігхорн (нині штат Монтана) проти армійського загону підполковника Джорджа Армстронга Кастера. Це була остання перемога індіанців США у їх боротьбі проти примусового переселення у резервації.
1907 – В Тифлісі (сьогодні Тбілісі) бойовики більшовицької партії на чолі з Йосифом Сталіним пограбували банк з метою експропріації матеріальних цінностей на підтримку партії.
1910 – В паризькому театрі “Гранд Опера” з успіхом пройшла прем’єра балету 28-річного Ігора Стравінського “Жар-птиця” у виконанні Російського балету Дягілева.
1919 – У Німеччині здійснив політ перший у світі цільнометалічний моноплан “Юнкерс F13”.
1919 – Війська російської Добровольчої армії генерала Денікіна захопили Харків, вибивши з міста війська Червоної армії.
1923 – У Росії більшовики звільнили з ув’язнення патріарха Московського Тихона в обмін на його визнання легітимності радянської влади і згоду співробітничати з нею.

новітня історія

1942 – Близько тисячі британських літаків здійснили бомбовий наліт на німецьке місто Бремен.
1942 – Генерал-майор Дуайт Ейзенхауер прибув до Лондона в ролі головнокомандувача американських сил в Європі.
1950 – О 4-й годині ранку 135-тисячні війська Корейської Народної Армії КНДР перетнули 38-у паралель і розпочали наступ на Сеул, проігнорувавши прийняту того ж вечора резолюцію Ради безпеки ООН про негайне припинення бойових дій. Через два дні Радбезом було санкціоновано застосування проти КНДР сили і направлення в зону бойових дій міжнародних військ під загальним керівництвом США. Це стало початком трирічної війни на Корейському півострові, в ході якої на боці КНДР виступили Китай та СРСР, а на боці Південної Кореї — 16 країн у складі міжнародни сил ООН.
1951 – Відбулась перша комерційна трансляція телепередачі в кольорі — компанія CBS показала чотиригодинне шоу з Нью-Йорка на чотири інших міста — Балтимор, Філадельфію, Бостон і Вашингтон. На той час побутових кольорових телевізорів ще не було, а сама компанія мала їх лише близько трьох десятків.
1966 – Ракетою-носієм «Восток-2М» запущено перший радянський метеосупутник “Космос-122”. Він пропрацював 4 місяці, отримуючи інформацію про хмарноість, сніжний покрив і крижані поля на освітленій та тіньової сторонах Землі.
1967 – Під час прямого телеефіру на 24 країни на п’яти континентах відбулась прем’єра пісні Beatles«All You Need Is Love».
1969 – 41-річний американський тенісист Річард “Панчо” Гонсалез виграв найтриваліший на той момент в історії Вімблдону матч — він за 5 годин 12 хвилин зіграв 112 геймів і переміг Чарлі Пасареллу з рахунком 22:24, 1:6, 16:14, 6:3, 11:9.
1975 – Після майже п’яти століть колонізаторського режиму Мозамбік здобув незалежність від Португалії.
1978 – На стадіоні «Монументаль» в Буенос-Айресі за присутності 71,5 тисяч глядачів у фіналі Чемпіонату світу з футболу, що проходив у Аргентині, збірна господарів перемогла команду Голландіїї з рахунком 3-1 (1-1 в основний час).
1978 – День народження Райдужного прапора, створеного американським художником Гілбертом Бейкером для гей-параду у Сан-Франциско і який згодом став інтернаціональним символом руху на підтримку прав геїв, лесбіянок, трансексуалів і трансгендерів (ЛГБТ).
1982 – На екрани США вийшов фільм Рідлі Скотта «Той, що біжить по лезу бритви» з Гаррісоном Фордом у головній ролі. Існує дві версії стрічки — базова 1982 року із хеппі-ендом, погано прийнята критиками і глядачами, і режисерська з відкритим фіналом (1992), визнана однією з найкращих науково-фантастичних стрічок в історії світового кінематогрофу.
1988 – Чемпіоном Європи з футболу стала збірна Голландіїї, котра у фінальному матчі перемогла команду СРСР з рахунком 2-1.

наш час

1991 – На підставі проведених референдумів Словенія і Хорватія проголосили незалежність від Югославії, що стало формальним поштовхом до початку війн в Югославії, які тривали десять днів і п’ять років, відповідно. У 1992 році обидві держави були визнані міжнародною спільнотою і стали членами Організації Об’єднаних Націй.
1993 – Кім Кемпбелл стала 19-м прем’єр-міністром Канади, першою жінкою в країні на цьому посту.
1998 – Microsoft анонсувала вихід операційної системи Windows 98, фактично оновлена версія Windows 95 на основі операційної системи MS-DOS 7.1.
2009 – У своєму домі в Лос-Анжелесі від фатальної комбінації препаратів, наданих особистим лікар, на 51-у році життя помер Майкл Джексон, один з найбільш комерційно успішних артистів світу. Через тривале розслідування причин його смерті публічна церемонія прощання відбулась лише 7 липня, а самі похорони — 3 вересня 2009 року.
2013 – Після зречення свого батька Тамім бін Хамад Аль Тані став четверим еміром Катару.

Народились 25 червня

1852 – 10 червня 1926Антоніо Гауді, каталонський архітектор, представник стилів арт-нуво та модерн в архітектурному мистецтві.
1886 – 21 квітня 1967, Іван Петрович Крип’якевич, український історик.
1894 – 29 грудня 1989, Герман Оберт, німецький вчений, основополоржник сучасної астронавтики. Незалежно від американця Роберта Годдара математично обгрунтував можливість створення ракети, здатної подолати земне тяжіння. Першу ракету власної конструкції запустив у 1931 році; в роки 2-ї Світової війни працював з Вернером фон Брауном над створенням ракет “Фау-2”; після війни брав участь у створенні першого американського штучного супутника. 125 років з дня народження.
1903 – 21 січня 1950Джордж Оруел (Ерік Артур Блер), англійський письменник (“1984”).
1924 – 9 квітня 2011, Сідні Люмет, американський кінорежисер (Серпіко, Смертельна пастка, Сімейний бізнес, Глорія). 95 років з дня народження.
1937 – 11 квітня 2016, Альберт Леонідович Філозов, російський актор (Тегеран-43, Меррі Поппінс, до побачення, Людина з бульвару Капуцинів).
1937 – 14 травня 2000, Кейдзо Обуті, японський політик, 84-тий прем’єр-міністр Японії.
1940 – Клінт Уорвік (Еклз), бас-гітарист групи The Moody Blues (The Magnificent Moodies). Сьогодні 79-а річниця.
1946 – Йєн Макдональд, англійський рок-музикант (Foreigner: Feels like the First Time, Cold as Ice, Long Long Way from Home, Double Vision, Hot Blooded, Blue Morning Blue Day). Сьогодні 73-а річниця.
1952 – Тім Фінн, австралійський рок-музикант (групи Split Enz, Crowded House). Сьогодні 67-а річниця.
1961 – Тимур Нуруахітович Бекмамбетов, російський режисер (“Нічна варта”, “Іронія долі. Продовження”, “Особливо небезпечний”), продюсер, кліпмейкер. Сьогодні 58-а річниця.
1963 – 25 грудня 2016Джордж Майкл(Георгіос Кіріакос Панайоту), англійський поп-співак (Wham!: Wake Me Up before You Go-Go; соло: Careless WhisperFaithKissing A FoolI Want Your SexOlder).
1975 – Володимир Крамник, російський шаховий гросмейстер, чемпіон світу за “версією Каспарова”. Сьогодні 44-а річниця.

Померли 25 червня

635 – Гаоцзу (Лі Юань), китайський імператор (618—626 рр.), засновник династії Тан. 1384 роки тому, в 69 років (нар. 566 р.).
864 – Піпін II Молодший, король Аквітанії (838-854 рр.) з династії Каролінгів; син Піпіна I Аквітанського. 1155 роківроків тому, в 41 рік (нар. 823 р.).
1673 – Шарль Ож’є де Батц де Кастельмор (Шарль д’Артаньян), гасконський дворянин, мушкетер при дворі короля Франції Людовика XIV. 346 років тому, в 62 роки(нар. 1611 р.).
1767 – Георг Філіп Телеман, німецький композитор епохи пізнього барокко. 252 роки тому, в 86 років (нар. 14 березня1681 р.).
1822 – Ернст Теодор Амадей Гофман, німецький письменник (“Золотий горщик”, “Крихітка Цахес”, “Житейські погляди кота Мурра”), художник, композитор — автор першої німецької романтичної опери (“Ундіна”). 197 років тому, в 46 років (нар. 24 січня 1776 р.).
1944 – Муса Джаліль, татарський поет («Моабитські зошити»). 75 років років тому, в 38 років (нар. 15 лютого1906 р.).
1995 – Ернест Томас Сінтон Уолтон, ірландський фізик-ядерник, творець першого прискорювача для заряджених частинок (1932), лауреат Нобелівської премії (1951). 24 роки тому, в 92 роки (нар. 6 жовтня 1903 р.).
1997 – Жак-Ів Кусто, французьский океанограф, винахідник акваланга, письменник («Живе море», «Світ мовчання»), кінематографіст (“Підводна одіссея Кусто”). 22 роки тому, в 87 років (нар. 11 червня 1910 р.).
1999 – Євген Олександрович Моргунов, російський актор (“Самогонники”, “Пес Барбос і незвичайний крос”, “Операція “И”, “Кавказька полонянка”, “Петровські ворота”). 20 років років тому, в 72 роки (нар. 27 квітня 1927р.).
2009 – Майкл (Джозеф) Джексонамериканський співак (The Jackson Five: I Want You Back, ABC, The Love You Save, I’ll Be There), соло: лауреат “Гремі” (Don’t Stop ’Til You Get Enough [1979]; 5 нагород в 1983 р.: Thriller, Billie Jean, E.T.: The Extra-Terrestrial; дві в 1984 р.: Beat It; одна в 1985 р. [разом з Лайонелом Річі]: We are the World); одна в 1989 р.: Leave Me Alone; нагорода “Легенда музики”; The Girl is Mine, I Just Can’t Stop Loving You, Rock with You, Bad, Smooth Criminal, Ease on Down the Road). 10 років років тому, в 51 рік (нар. 29 серпня 1958 р.).

Новини Партнерів