День в історії: тюремники львівської в’язниці закатували Ольгу Басараб

Ольга Басараб з товаришами

У ніч з 12 на 13 лютого 1924 року, в тюрмі у Львові була жорстоко закатована 35-річна українська громадська і політична діячка Ольга Басараб.

Вона була розвідницею УВО та особистою зв’язковою полковника Євгена Коновальця. Про це пише Гал-Інфо.

 

Ольга Басараб організувала першу жіночу чоту Легіону УСС у Львові, а також була членом Головної управи філії Союзу українок. Окрім того, жінка була розвідницею та зв’язковою полковника Євгена Коновальця.

9 лютого 1924 року Ольгу Басараб арештувала поліція за вигаданим звинуваченням у шпигунстві водночас на користь Німеччини та більшовицької України.

Для того, щоб довідатися інформацію про представників українського опору, українку жорстоко катували. До Ольги застосовували тортури. Слідчим був Лев Кайдан. За свідченнями вартового, після звірячих допитів вона не могла самостійно йти, тому до камери її приносили.

Уранці 13 лютого у камері Ольгу Басараб знайшли повішеною на вишитому рушнику – на ґратах вікна.

Існує версія, що грати у камері, де утримували Ольгу, були надто високими, як для її зросту, тому її повісили слідчі.

Смерть українки у польській тюрмі не вдалося приховати. Під час огляду тіла були виявлені численні сліди тортур. Ольгу катували струмом, били, вивертали суглоби.

Польську владу під тиском громадськості змусили розпочати слідство. Однак, невдовзі його припинили заявивши, що склад злочину, начебто, відсутній.

Ольгу Басараб поховали на Янівському цвинтарі.

peredplata