Протягом 2012 року у зв’язку з відсутністю відповідних документів, в пунктах пропуску Чернівецького загону, прикордонники були змушені відмовити у виїзді за межі країни більше 120 неповнолітнім українцям. Тільки за три місяці цього року в пунктах пропуску не пропущено 18 дітей.
Щорічно у період весняно-літніх канікул в пунктах пропуску через державний кордон значно збільшується пасажиропотік та кількість туристичних груп, в тому числі і груп дітей.
З метою уникнення непорозумінь на кордоні, пов’язаних з відмовою у пропуску через державний кордон, управління Чернівецького прикордонного загону закликає громадян, які планують виїзд за кордон, втому числі з неповнолітніми дітьми, та організаторів поїздок ретельніше оформляти документи, туроператорам завчасно надавати інформацію про перетин кордону туристичними групами, що слідуватимуть через пункти пропуску, які розташовані на території Чернівецької області.
Дана інформація дасть змогу забезпечити громадянам більш комфортні умови перетину кордону, зокрема швидке проходження паспортного контролю сприятиме уникненню накопичення транспортних засобів в пунктах пропуску та додатково з економить час подорожуючих.
А тому, управління Чернівецького прикордонного загону ще раз нагадує, що основними причинами не пропуску громадян та їх неповнолітніх дітей і надалі залишається неправильне оформлення документів (відсутність доручення від батьків чи одного з батьків, недійсність документів та відсутність документів, що дозволяють перетин кордону дітям), також, закінчення терміну дії паспорта і технічна несправність документа.
Поряд з цим нагадуємо, що відповідно до чинного законодавства України неповнолітні громадяни України можуть виїжджати з України за наявності проїзного документа дитини, який видається дітям у віці до 18 років, або якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків. При цьому у паспорти батьків для закордонних поїздок, вклеюються фотокартки дітей, з набуття ними 5- річного віку.
Крім того, відповідно до правил перетинання державного кордону громадянами України, виїзд за межі України неповнолітніх громадян України здійснюється:
за нотаріально посвідченою згодою батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі;
без нотаріально посвідченої згоди одного з батьків:
якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та відсутній у пункті пропуску;
якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин України, що не досяг 16-річного віку, або у проїзному документі дитини є відповідний запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві України за кордоном;
у разі пред\’явлення документів або їх нотаріально посвідчених копій:
свідоцтва про смерть другого з батьків;
рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).
Просимо також звернути увагу на особливості виїзду дітей – громадян України до Російської Федерації: діти – громадяни України до 16 років можуть перетинати державний кордон за наявності свідоцтва про народження; до Республіки Білорусь: діти – громадяни України можуть перетинати державний кордон за наявності проїзного документа дитини, або за паспортом громадянина України для виїзду за кордон батьків, у який вони вписані.
Більш об’єктивно ознайомитися з інформацією щодо порядку та особливостей перетинання державного кордону України різними категоріями громадян, особливо дітьми, можливості завчасного друку бланку імміграційної картки, можна на веб-сайті прикордонного відомства www.pvu.gov.ua.
Про це повідомляє помічник начальника загону – начальник прес-служби капітан Сергій Бровко.