Студентка з Чернівців перемогла у Всеукраїнському конкурсі есе «Де я і Конституція»

Чернівчанка Анастасія Руссу, що навчається на другому курсі інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка здобула перше місце у Всеукраїнському конкурсі есе «Де я і Конституція».

Конкурс було організовано Центром політико-правових реформ та Реанімаційним Пакетом Реформ для студентів з усієї України у рамках інформаційної кампанії «КонституціЯ». Роботи приймалися в рамках трьох тематик: «Конституція як завершення революції»; «Як змусити владу дотримуватися Конституції?»; «Конституціоналізм як ідеологія успішного розвитку України».

Переможниця конкурсу Анастасія Руссу у своєму есе на тему «Як змусити владу дотримуватися Конституції?» в першу чергу піднімає питання української ментальності та «нової крові» в політиці задля досягнення реальних змін.

«Колись давно мені трапився дивний вислів: «Українські громадяни ненавидять політиків, які крадуть, не за те, що вони крадуть, а за те, що самі громадяни не можуть красти у такому обсязі». Дивним він мені здався тоді. Але не зараз.
Працівник заводу вранці читає в новинах, що депутат N. привласнив півмільйона гривень з державного бюджету. «Як так можна! От же тварюка!» – лютує він… а ввечері виносить із заводу два відра фарби для гаражу.
Така позиція в самому своєму фундаменті алогічна.
Якщо влада обирається з народу, то народ має бути не менш відповідальним, ніж людина, яку цей народ хоче бачити своїм керманичем. Послідовний ланцюжок тоді виглядатиме так:
1. Як змусити владу дотримуватися Конституції? – Обирати до неї людей, що вже її дотримуються. Немає сенсу сподіватись на раптову зміну цінностей в уже сформованої особистості і вірити, що хабарник, який прийшов до влади, перестане бути ним.
2. Звідки цих людей обирати? – Як зазвичай. З народу, з політичної, культурної, інтелектуальної еліти.
3. Що зробити, щоби ці люди дотримувалися Конституції? – Стати ними».

Після вручення дипломів ми особисто поцікавилися у переможниці конкурсу, як можна змусити владу дотримуватися Конституції?

«Ми звикли бути на других ролях – говорить Анастасія, – проте зараз маємо будувати нову ментальність через нову Конституцію. Різнобічність поглядів, нові підходи й розуміння важливості Конституції, вселяють віру в те, що українці готові сприймати інформацію, ставати більш обізнаними й компетентними. Лише так вони зможуть захистити свої права. Студентство ж готове брати на себе відповідальність, читати Конституцію й займати посади у керма держави. Коли Україні виповниться 40 років, мені буде 35 і я зможу стати президентом».

У нагородженні переможців взяли участь Оксана Сироїд, віце-спікер парламенту, Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ, співголова Ради РПР, Дмитро Колмиков, експерт Центру політико-правових реформ, а також Юлія Кириченко, експерт з питань конституційного права Центру політико-правових реформ, керівник конкурсу студентських есе.

Оксана Сироїд вражена бажанням молоді читати й розуміти Конституцію. «Есе – найкращий приклад розуміння того, що Конституція є вашою власністю – зауважила вона на нагороджені, – що це документ основоположний, який приймається на початку існування держави. Багато з вас писали про те, чому влада не дотримується Конституції. Я вам скажу. Тому що вона має власність на неї. Я вважаю перемогою вашу готовність брати на себе відповідальність за долю країни через знання і популяризацію Конституції».

У вступному слові до учасників конкурсу голова правління ЦППР, співголова Ради РПР Ігор Коліушко подякував студентам за активну життєву позицію. «Це перший крок, який наближує нас до розуміння важливості Конституції. Ваша самостійна, творча думка мене надихає. Такі люди як ви потрібні всюди. Конституція – це не документ юристів, – це документ громадян, який створює суспільний лад», – зауважив він.

Центр політико-правових реформ отримав 32 роботи студентів з різних факультетів вищих навчальних закладів із усієї України.

peredplata