Закон України \”Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів\” від 17.05.2017 р. № 2037-VIII вступає в силу через місяць з дня його опублікування, тобто 8 липня 2017 року.
Відтепер в законі уточнено, що аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини.
Також закріплено, що вибирати, яким чином будуть стягуватися аліменти – у частці від доходу матері, батька або у твердій грошовій сумі, повинен той з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Крім того, розширено перелік обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів: суд буде враховувати в тому числі і наявність рухомого і нерухомого майна, грошових коштів, а також доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, зокрема, на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.
Важливо, що також збільшено мінімальний розмір аліментів на одну дитину – 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (замість нинішніх 30%), а тому з батьків або інших законних представників, разом з яким проживає дитина, надано право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів:
• в розмірі на одну дитину – чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10-ти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину;
• в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (у разі визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі)
Водночас документом врегульовано, що в разі подання заяви про видання судового наказу аліменти присуджуються з дня подання такої заяви.
Варто також зазначити, що відповідними змінами до Закону закріплено, що заборгованість по аліментах платника аліментів, який є фізичною особою – підприємцем та знаходиться на спрощеній системі оподаткування або є громадянином України, який отримує заробіток (дохід) в державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи з середньої зарплати працівника для відповідної місцевості.
\”… одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, в т.ч. і в разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов\’язана сплачувати аліменти за угодою між батьками (а не тільки за рішенням суду). Разом з тим уточнюється: неустойка (пеня) нараховується за кожний день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня прийняття судом рішення про стягнення пені, але не більше 100% заборгованості\”, – йдеться у тексті Закону.
Водночас узаконено, що в разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину з вини платника даний платник зобов\’язаний на вимогу одержувача додаткових витрат оплатити суму заборгованості по даним витратам з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних з простроченої суми. Платник додаткових витрат вважається таким, що прострочив оплату, якщо він не виконав свій обов\’язок щодо оплати додаткових витрат в термін, встановлений рішенням суду, або за домовленістю між батьками, а в разі їх відсутності або у разі невстановлення даного терміну – після закінчення 7-ми днів після пред\’явлення відповідної вимоги одержувачем додаткових витрат, який фактично їх оплатив.
Про це повідомляє Ірина ФОКШЕ начальник відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти управління реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області.