Виконання рішень судів про стягнення аліментів

Конституцією України визначено основні права й обов’язки держави та громадян щодо забезпечення захисту дітей. Зокрема, у частині другій статті 51 Основного Закону зазначається, що батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття.

Обов’язок батьків утримувати дітей до досягнення останніми повноліття визначено також Сімейним кодексом України. Статтею 71 Закону України „Про виконавче провадження” визначено порядок стягнення аліментів.

Згідно із Сімейним кодексом України у разі ухилення батьків від виконання обов’язку по утриманню дітей з них у судовому порядку стягуються аліменти.
В Україні виконання рішень судів про стягнення аліментів покладається на органи державної виконавчої служби.

Державний виконавець при виконанні виконавчих документів про стягнення аліментів:
1) обчислює розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, при цьому розрахунок заборгованості має містити суму заробітної плати та інших доходів боржника, що залишилася після утримання податків, відсоток або частку заробітку (доходу), визначений виконавчим документом, загальну суму заборгованості;
2) повідомляє про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі:
надходження виконавчого документа на виконання від стягувача;
подання заяви стягувачем або боржником;
надіслання постанови за місцем роботи боржника;
надіслання виконавчого документа до іншого органу державної виконавчої служби;
закінчення виконавчого провадження;
3) перевіряє майновий стан боржника, якщо розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці зі сплати аліментів, з одночасним накладенням арешту на майно боржника;
4) у разі якщо за рішенням про стягнення періодичних платежів (аліментів) розмір заборгованості боржника перевищує суму відповідних платежів за три місяці, вносить до Автоматизованої системи виконавчого провадження відомості про заборгованість боржника та в день встановлення факту відсутності заборгованості вносить до цієї системи дані про відсутність такої заборгованості;
5) звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування чи місцезнаходження боржника;
6) у разі ухилення боржника від виконання рішення звертається до суду, за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України до погашення заборгованості за рішеннями про стягнення аліментів;
7) за наявності заборгованості із сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за три місяці – надсилає стягувачу письмове роз’яснення про право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинення кримінального правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

Також зазначаємо, що стягувач аліментів вправі самостійно пред’являти виконавчий лист безпосередньо за місцем роботи боржника.
Додатково зауважуємо, Міністерство юстиції ініціює посилення відповідальності батьків за несплату аліментів. Зокрема планується запровадити наступне:
1. якщо батько півроку не платить аліменти, пропонується збільшити їх суму, а також заборонити йому виїзд за кордон;
2. обмежити батька дитини, який не платить аліменти, у праві керувати автотранспортом.
Нагадаємо, в Україні аліменти на дітей збільшили на 20%. Верхня межа виплат становить 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.
Таким чином, батьки мають право звертатися до суду про збільшення розміру сплати аліментів. Закон передбачає, що аліменти є власністю дитини. Раніше було прописано, що вони належать тому, з ким дитина проживає.

Михайло БАБИН
заступник начальника управління державної виконавчої служби
Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області

Новини Партнерів