Заплави Черемошу набудуть заповідного статусу у складі Вижницького НПП

Природно-заповідний фонд Чернівецької області суттєво збільшиться за рахунок унікальних природних комплексів Черемошу і Дністра, які будуть виведені з господарської діяльності місцевих лісгоспів і передані національним природним паркам.

А також утричі (з 38 га до 106 га) розширять заповідну зону довкола знаменитих Смугарських водоспадів (Путильський район, с. Розтоки), які увійшли до списку десяти природних чудес України. На заповідні об’єкти з цілковитою забороною проведення в них господарської діяльності перетворяться також гірські праліси буковинських Карпат.

«Як бачимо, плани з розширення на Буковині мережі ПЗФ стають реальністю, – наголошує заступник голови Чернівецької обласної державної адміністрації Олексій Бойко. – У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів погодили наукове обґрунтування щодо приєднання 131 гектара лісового масиву, заплав та надзаплавних терас річки Черемош до національного природного парку «Вижницький». На завершальній стадії робота науковців із доведення необхідності включити 664 гектари вздовж Дністра до складу НПП «Хотинський».

Розширення території НПП «Вижницький» відбувається за рахунок земельних ділянок правого берегу Черемошу біля с. Іспас у 10 км від Вижниці, які зараз знаходяться в користуванні ДП «Берегометське лісомисливське господарство» та ДП «Вижницький держспецлісгосп АПК». Черемош протікає тут широкою долиною з великою кількістю проток і островів в оточенні ялицево-букових лісів, формуючи неповторні краєвиди гірської Буковини. Ця територія має важливе природоохоронне, водоочисне та ландшафтоформувальне значення, виконує важливу берегоукріпну функцію. Вона включена до європейської природоохоронної мережі Natura-2000 як важливий осередок біорізноманіття гігрофільної фауни і флори, включаючи червонокнижні види рослин.

«Переведення цих земель у природно-заповідний фонд забезпечить невиснажливе використання природних ресурсів, сприятиме збереженню природи Карпат, підвищить репрезентативність Буковини, її рекреаційний і туристичний потенціал», – йдеться у науковому обґрунтуванні, яке виконали науковці кафедри ботаніки, лісового та садово-паркового господарства Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича під керівництвом завідувача кафедри професора Іллі Чорнея.

За ініціативи керівників Чернівецької ОДА, робота щодо розширення природно-заповідного фонду області триває з врахуванням пропозицій фахівців управління екології та природних ресурсів ОДА, Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства, районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.  

 

ДОВІДКОВО

Чернівецька область входить до п’ятірки областей з найбільшим показником природно-заповідного фонду – 110 тисяч гектарів, що становить 12,8% від її території. Це більш ніж удвічі перевищує загально національний показник.

 

Світлана Ісаченко

peredplata