Кириленко та Яценюк зареєстрували два законопроекти про Тимошенко

Лідер партії «За Україну!» В’ячеслав Кириленко та перший заступник голови партії Володимир Мойсик зареєстрували у парламенті законопроект «Про внесення змін до статті 364 Кримінального кодексу України

декриміналізації відповідальності окремих службових осіб
Як зазначається в пояснювальній записці до проекту документу, Проект Закону України «Про внесення змін до статті 364 Кримінального кодексу України» (щодо декриміналізації відповідальності окремих службових осіб) спрямований на приведення відповідних норм національного законодавства у відповідність до законодавства та практики Європейського Союзу, а також для забезпечення узгодження положень Кримінального кодексу України з положеннями інших законів України щодо відповідальності осіб, які обіймають (обіймали) посади, що належать до політичних посад, на які не поширюється трудове законодавство та законодавство про державну службу, зокрема, Закону України «Про Кабінет Міністрів України».

«У всьому цивілізованому світі за політичні рішення політики несуть політичну відповідальність, – зазначив В’ячеслав Криленко. – Політики за неправильні рішення втрачають посаду та підтримку своїх виборців. І це головний стимул для можновладців ухвалювати рішення в інтересах громадян своєї країни».

За словами В’ячеслава Кириленка, ухвалення цього законопроекту унеможливлює політичні репресії, які зараз цинічно закамуфльовані під «судочинство» та «правосуддя».

Разом з тим, як повідомляє прес-служба «Фронт Зміну», лідер партії Арсеній Яценюк, члени «Фронту Змін» Руслан Князевич та Роман Зварич зареєстрували у Верховній Раді законопроект, який передбачає запровадження європейських стандартів у кримінальній юстиції, в тому числі декриміналізацію дій щодо перевищення влади та службових повноважень.

Проект закону «Про внесення змін до деяких законів України» (щодо запровадження європейських стандартів у кримінальній юстиції) зареєстрований в парламенті 16 вересня 2011 року (№ 9165).

Законопроектом пропонується виключити з Кримінального кодексу статтю 365 «Перевищення влади або службових повноважень», оскільки вона є пережитком репресивного правозастосовчого механізму, що успішно застосовувався в Кримінальних кодексах УРСР 1927 та 1960 років. В більшості країнах англо-саксонської (Великобританія, США) та континентальної (Італія, Німеччина, Франція) систем права не передбачено такого складу злочину як «Перевищення влади або службових повноважень».

Крім того, ця стаття містить оціночні поняття та категорії, в ній відсутні обов’язкові ознаки суб’єктивної сторони злочину – корисливий мотив та мета. Це є основою для неправомірного тиску правоохоронних органів на осіб за їхніми політичними або громадськими переконаннями.

Автори законопроекту вважають, що Кримінальний кодекс містить достатньо положень, які дозволяють притягнути до відповідальності недобросовісних службовців, що зловживають своїм службовим становищем з власних корисливих мотивів.

Законопроектом пропонується внести зміни до ст. 191 Кримінального кодексу та доповнити його статтею 191-1 для розмежування відповідальності за привласнення й заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем та за розтрату чужого майна. Відповідальність за ці два злочини має бути різною та залежати від наявності чи відсутності корисливого мотиву.

Враховуючи ці зміни, мають бути закриті за відсутністю складу злочину справи за розтрату чужого майна, якщо відсутній корисливий мотив. Прикладом може бути кримінальна справа колишнього міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка.

Також у прикінцевих положеннях законопроекту пропонується перекваліфікувати підстави для притягнення до кримінальної відповідальності осіб за статтею 365 Кримінального кодексу, які ще не розглянуті судом. У разі відсутності в діяннях таких осіб інших складів злочину – закрити порушені кримінальні справи. Прикладом може бути кримінальна справа проти колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко.

Особи, засуджені за статтею 365 КК, підлягають звільненню від покарання та вважатимуться такими, що не мають судимості за ці злочини. А ті, хто вже відбуває покарання, але має непогашену або незняту судимість, вважатимуться такими, що судимості за вчинення цих злочинів не мають.

Арсеній Яценюк звертається до президента України визначити цей закон як невідкладний.

Новини Партнерів