Максим БУРБАК: Не бійтеся, робіть вибір!

Максим БУРБАК: Не бійтеся, робіть вибір!Більшість часу народний депутат України Максим БУРБАК нині перебуває у Києві. В столиці, крім своїх безпосередніх парламентських обов’язків, цей чернівчанин також виконує роботу одного з польових командирів київського Майдану. Своє членство у «Всеукраїнському об\’єднанні «Майдан» він теж оформив просто на барикадах. Та це аж ніяк не заважає йому спілкуватися з однодумцями в Чернівцях. Хоча до чернівецької ради нового громадянського руху він наразі не входить. Під час коротких Різдвяних канікул народний депутат зустрівся з членами чернівецької ради «Майдану» і поділився особистим баченням розвитку цієї громадської організації.

Про це саме розмова BukNews з народним депутатом України Максимом БУРБАКОМ. Говоримо про перспективи української революції, завдання «Всеукраїнського об\’єднання «Майдан» у перетворенні країни, місце і роль кожного громадянина у цьому процесі.

Організаційне становлення «Всеукраїнського об\’єднання «Майдан» ще не завершено, однак про громадянський рух вже багато різних розмов. Відомо, що відділення «Майдану» буде також на Буковині. Що ж таке ВО «Майдан»?

Приїхавши додому, відчув, що дехто вже думав, що ВО «Майдан» це черговий Комітет опору диктатурі, Штаб національного спротиву тощо. Але ідеологія цього об’єднання зовсім інша.«Всеукраїнське об\’єднання «Майдан» – це приклад того, як можна згуртувати суспільство навколо однієї ідеї. І це не ідея підтримки опозиції чи тим більше якоїсь однієї політичної партії чи лідера. Це ідея відновлення реального народовладдя в Україні. Як би пафосно це не звучало. Це ідея змусити Януковича виконати те, що він обіцяв під час президентської виборчої кампанії – почути кожного. А не слухати тільки себе і власне оточення, як це є зараз. Мета Майдану змусити владу бачити, чути і зважати на власний народ. Тому я закликав долучати до об’єднання більше представників громадськості. Нам треба повернути людям віру не в лідерів чи політичні партії, а в те, що саме народ є джерелом влади в Україні. І саме громадяни мають впливати як на політиків, так і на владу. І ВО «Майдан» якраз один з таких інструментів громадянської самоорганізації. Для цього люди вийшли на майдани по всій країні. Переборовши посіяний режимом страх втратити роботу, страх за майбутнє своїх дітей. Тому що далі терпіти те, що останні три роки коїлося в країні, просто несила. У подоланні цього страху якраз і є, напевно, головний здобуток Майдану. Люди, які пройшли через Майдан, вже не бояться. Це громадяни, які розраховують тільки на себе. Тому вони стоятимуть там до перемоги.

Тобто, якщо я вірно зрозумів, це надпартійне об’єднання, до якого належать громадяни з різними політичними уподобаннями?

На майданах стоять громадяни з різними політичними поглядами, представники безлічі громадських організацій, є там також політичні «противсіхи». Але не це є визначальним. Усіх цих людей об’єднує спільне бажання змінити країну. Так колись більшість поляків згуртувалися навколо «Солідарності», щоб змінити Польщу. «Солідарність» показала як народ може домогтися свого, якщо вся нація згуртується навколо якоїсь ідеї. Незалежно від політичних поглядів кожного конкретного громадянина. Всеукраїнське об’єднання «Майдан» – не пряме наслідування «Солідарності». Але мета в нього схожа. Тому було прийняте виважене рішення запросити до об’єднання всі організації, залучити до нього якомога більше людей. Звісно, якщо вони сповідують цінності Майдану і підтримують викладені в оприлюдненому Маніфесті завдання. Одне з основних – зміна чинного режиму в конституційний спосіб. Передбачене як колективне, так і індивідуальне членство фізичних осіб в об’єднанні. Досить написати заяву про те, що ви хочете стати членом ради і вас кооптують до неї. Будь ласка, заходьте, двері відкриті. Рішення на раді Майдану ухвалюють колегіально.

Партії ж лише допомагатимуть об’єднанню в період його організаційного становлення. Бодай тому, що в більшості випадків тільки партії мають розгалужені всеукраїнські структури. Перше питання, яке доводиться часто чути: де можна записатися до ВО «Майдан»? Це ті непомітні дрібниці без яких неможлива організація. Виготовлені друкарським способом бланки заяв, членські квитки ВО «Майдан», це як мінімум, будуть розповсюджуватися через партійні офіси. Звісно, одержати ці документи можна буде в наметі на чернівецькому майдані. Записатися до об’єднання також можна на спеціальному сайті www.maidan2013.com.ua. Але для того, щоб донести їх у всі населені пункти області, до всіх громадян знадобиться партійна мережа. Відповідальність за те, що ВО «Майдан» буде створено в Чернівецькій області взяли на себе три опозиційних політичних сили, які представлені у парламенті.

Тезу про потребу деполітизувати Майдан озвучують досить часто…

Заклики майдан без партій, ми тільки громадськість без політиків чи не найголосніше озвучували представники влади. І до чого призвело втілення їх у життя ми бачили під час розгону «Беркутом» студентів з Майдану в ніч на 30 листопада і під час подій 1 грудня. Чинне в країні законодавство в більшій мірі передбачає, що суспільство, громадяни представлені в парламенті через партії. Цей порядок має бути змінено. І згодом його буде змінено. Але зараз ми маємо таку політичну систему. Тому на даному етапі заклики про цілковиту аполітичність Майдану не більше, ніж технологія.

Численні громадські організації Буковини залучити до об’єднання теж плануєте?

Обласні і міські громадські організації, які вирішать приєднатися до «Всеукраїнського об’єднання «Майдан», повинні будуть визначитися. Розберіться, шановні, зі своєю присутністю у громадській раді при Папієві. Тому що коли цю громадську раду тільки створювали, то тих громадських діячів, які вже тоді заявляли про свою опозиційність, до неї не допустили. Нема питань. Але тепер час визначатися з ким ви – з владою чи з народом. Або ви вступаєте до ВО «Майдан», або залишаєтеся в складі Громадської ради при Чернівецькій ОДА. Таке моє особисте бачення! Я, звісно, не хочу ні на кого тиснути. Але у ситуації морального вибору не можна розкладати яйця у різні кошики і ховати голову в пісок. Так не буде! Сам Михайло Папієв неодноразово заявляв, що Громадську раду при Чернівецькій ОДА створюють нібито для того, щоб чути голос громадськості. Народ вже своє слово про цю владу сказав.

Натомість що ми маємо в Чернівецькій області, в Чернівцях? Страусину позицію місцевого політикуму, на яку усіх налаштував голова ОДА Папієв: нічого не бачити, нічого не чути. Такого явища як Майдан для них не існує! Ми одна з небагатьох областей, яка досі не визначилася з оцінкою подій у країні. Те саме в Чернівцях. Чому голова Партії регіонів в Чернівецькій області Михайло Папієв не чує голосу громадськості, як обіцяв? Адже його чує і бачить вся Україна, весь світ. А президент і призначений ним губернатор вперто не бачать, що на майдани виходять мільйони людей. Чому Михайло Папієв не визначиться з підтримкою курсу Януковича? Як губернатор він має провладну більшість в Чернівецькій обласній і майже всіх районних радах. Але вони не прийняли звернення ні на підтримку Майдану, ні на підтримку курсу Януковича. У нас тут окрема країна? Чи Папієв боїться знову дати в штангу? Чи, може, не впевнений, що президентський курс правильний?

Члени Громадської ради при Чернівецькій ОДА не можуть донести до влади голос народу, змусити губернатора визначитися. Тому за них це зробить «Всеукраїнське об’єднання «Майдан». А якщо хтось з членів громадської ради вирішить приєднатися до опозиційного «Майдану», то в громадській раді при губернаторі йому точно не місце.

Зміна чинного режиму в конституційний спосіб, очевидно, головне, але не єдине завдання нового всеукраїнського об\’єднання. Які ще задачі планує вирішувати «Майдан»?

Цілі, які ставить перед собою ВО «Майдан» визначено в оприлюдненому Маніфесті. І зміна чинної влади справді один з наших пріоритетів. Зробити це громадяни зможуть під час виборів президента і місцевих рад, які швидше за все відбудуться у 2015 році. Хоча і в Києві, і в Чернівцях зустрічав чимало людей, які мають надію, що це буде зроблено раніше. На жаль, швидкої перемоги не буде. За місяць-два боротьба не закінчиться. Ось всі зараз говорять про єдиного кандидата на виборах президента. А якщо вибори взагалі відмінять? Так як у Києві чи Чернівцях? Це ж банда. Їй все одно. Тому Майдан й розрахований на довгострокову перспективу. Тому Арсеній Яценюк і говорить, що Майдан буде стояти до 2015 року.

А якщо вибори й оголосять раніше, то ми вже бачили як влада планує їх проводити. На прикладі п’яти проблемних округів, де нещодавно відбулися довибори народних депутатів України. Підкуп грошима, яких за ці три роки чимало «розпиляли» з бюджету, махінації щодо явки виборців на дільницях, особливо на Півдні і Сході України… Потім голова ЦВК Охендовський під охороною «Беркуту» оголошує потрібний результат, а спостерігачі з Москви заявляють, що порушень під час голосування не зафіксували. Ця влада може намалювати будь-які результати! Одна з ключових ідей Майдану – це мирний спротив таким діям влади. І головне, як на мене, завдання Майдану – забезпечити, щоб вибори взагалі відбулися, відстояти прозорі і чесні вибори в Україні. І я бачу, що люди з Майдану не поїдуть. Країна прокинулася і ми повинні не дати їй знову заснути. В цьому і є один з основних викликів для ВО «Майдан». Це стратегічне завдання.

Впевнений, що коли завершиться формування всеукраїнської структури ВО «Майдан», Київ також координуватиме проведення акцій всеукраїнського масштабу. Вже анонсовані спочатку попереджувальний, а потім загальноукраїнський страйк. Триватимуть пікетування Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ, бо жоден «беркутівець» не поніс покарання за побиття мирних громадян, пікетуватимуть також суди, які не застосовують ухвалений закон про амністію євромайданівців тощо. Тому, повірте, усім буде чим займатися. І ніхто інший за нас самих цю роботу не виконає.

Цікаво, якою ви бачите діяльність ВО «Майдан» на місцевому рівні.

Те саме будемо робити в Чернівцях. Список «скотів» це тільки початок. Це я про оприлюднений на сайті http://skoty.info/ список депутатів Чернівецької міської ради, які підписали звернення до прокуратури з вимогою покарати студентів, які просто відвідали позачергову сесію міськради, на якій публічно висловили своє ставлення до «очільника» міста. Ми бачимо, яка одразу пішла негативна реакція, але ми будемо робити це й далі. В мирний спосіб. Після цієї публікації можна говорити, на що перетворилась Чернівецька міська рада – це «скотобаза» (електронна база політичних «діячів» на відповідному сайті. – Авт.). А Віталій Михайлішин – в.о. директора «скотобази». Тому що депутати вчинили безглуздо. Розумію, що заява була продиктована ляльководом Проданом. Хоча він сам залишився збоку, він простий член виконкому, який до цього нічого не має. А вони підписали, навіть не розуміючи, що саме підписують. Найцікавіше, що у деяких з них є діти-студенти.

Мені дивно, що серед підписантів є викладачі вищих навчальних закладів. Це викладач доніс на своїх студентів. Чому хорошому може навчити дитину такий викладач, який насправді хоче її посадити? Це нонсенс! А що казати про «тушок» з фракції «Наша Україна». Ви ж у 2004 році самі були на Майдані. Ви ж самі воювали проти режиму. Що з вами сталося, що тепер ви перетворилися на посіпак режиму? Бешлей, який колись представляв молодь, той таки Сірман… Як вони можуть ходити в Український народний дім, одягати вишиванки і спокійно дивитися людям в очі? Там ні залишків совісті, нічого немає. Тоді визнайте, що ви цинічні політики. Але ж ні! Незабаром вони будуть відзначати День соборності України, вшановувати героїв Крут, виголошувати палкі промови. А всередині порожнеча.

Депутати виправдовуються, що заява стосувалася організаторів, а не студентів…

Так визначтеся з організаторами. Але влада боїться визнати, що це була якраз самоорганізація. Студентів ніхто не закликав, вони самоорганізувалися. Скаржники кажуть, що на сесії були депутати. Звісно були! Там були депутати обласної, депутати міської рад, які брали участь в роботі сесії, були депутати районних в місті Чернівці рад. Усе це – представники чернівецької територіальної громади, які мають право там перебувати. Окремо робиться акцент на приїжджих дітях. Але коли ці самі діти в гуртожитках голосують за «правильних» депутатів, тоді про них не кажуть зневажливо, що вони не місцеві. Їм підсовують червоні ручки, щоб вони проголосували за сонцесяйного Михайлішина. Перепрошую, якщо вони тут вчаться, тут тимчасово прописані, вони мають право голосу, як громадяни своєї країни.

Коли почалися слідчі дії, стало відомо на яку саме статтю органи намагаються вирулити, деякі з депутатів, можливо, схаменулися. Але регламентом не передбачена процедура відкликання підпису. Це окозамилювання. Справу відкрили за фактом заяви і тепер вже не має значення, відкликав хтось свій підпис, чи ні. Не потрібно збирати фракцію «тушок» від «Батьківщини» чи приймати рішення особисто. Вже запізно. Публічно покайтеся і здайте мандат. Це моє особисте бачення виходу з ситуації для підписантів. І тоді, можливо, студенти і громада вам пробачать. Але й це не факт.

Що треба зробити, щоб чернівчани не помилилися у виборі?

Що цього року робитимуть 42 зрадники, які засіли в Чернівецькій міській раді? Готуватимуться до наступних місцевих виборів! Шукатимуть собі якусь нову партію, щоб знову пролізти у депутати. Бачимо, що в Чернівцях ця технологія вже відпрацьовується. Будуть також міркувати про те, яку з діючих партій можна використати для своєї мети. Неважливо як саме, але кожний зрадник вже зараз шукає способи, як обдурити виборців і потрапити до наступного складу ради. І тут саме ВО «Майдан» має зробити все можливе, щоб не допустити виграшу цих людей на наступних місцевих виборах. Громадяни вже знають, якою є влада в Україні. Потрібно, щоб всі мешканці Чернівців довідалися, скільки у неї посіпак на місцях. «Майдан» буде інформувати громадськість. Правильна була пропозиція встановити стовп ганьби в центрі кожного міста. І на ньому розповісти про кожного з них. Щоб громада знала, що посіпаки насправді коять і не мовчала. Тому що незалежні канали, те ж ТВА, влада закриває, газети намагається взяти під контроль. У нас все добре – навіюють громадянам. А насправді в обласній, міській раді сидять гнилі люди. Вони не мають ні совісті, ні відповідальності перед громадою. Тому громада, введена ними в оману, має знати, кого вона обрала. І одне з завдань «Майдану» показати їхню порожнечу виборцям. Таким людям більше не місце у самоврядуванні.

Ви анонсували тактику персонального пікетування, бойкоту представників влади і тих, хто їй служить…

Бойкот їхніх товарів, ігнорування їхніх ресторацій, не подавання їм руки – теж дієво. Так, можна критикувати заклик до творчих організацій і установ не колядувати представникам влади і Партії регіонів. Але це теж дієво. Бо їх зачіпає лише особисте. Коли ми через ЗМІ аргументовано інформуємо громаду про зловживання влади, її представники заперечують: що ви хочете, це ж опозиція, вони воюють з нами за владу, за землю. А тактика персонального пікетування і бойкоту представників влади і тих, хто їй служить – це вже зовсім інше. Це ставлення громади міста Чернівців до окремих особистостей. І це по-справжньому зачіпає.

І до членів Громадської ради при ОДА ми також навідаємося. Анциперов, Старик –працюють з європейськими та трансатлантичними структурами і одночасно входять до кишенькової ради Папієва. Міжнародний фонд «Відродження» вже згортає свої проекти в Україні. Зрозуміло чому? Бо не бажає мати справу з владою, яка б’є власних громадян. А наші чернівецькі громадські організації, які з ним працюють, тут на місцях цю владу підтримують. Люди добрі, ми повідомимо ваших партнерів по спільних проектах, хто ви і що насправді робите. Як замість розбудови громадянського суспільства ви допомагаєте владі імітувати демократичні процеси. Не потрібно окремо скликати якісь «круглі столи», імітувати дискусії. Для чого? У вас в руках інструмент прямого доступу до влади. Ви маєте коригувати поведінку влади на користь суспільства. Для цього вам виділяються гранти. А якщо не робите цього, то не треба брехати людям. Скажіть своїм партнерам в Європі і Америці, що ви не представляєте інтереси громадянського суспільства, а своєю присутністю в кишеньковому органі рятуєте владу. Впевнений, що Європа і США зроблять свої висновки. Бо як можна працювати на європейські гроші, а де факто служити владі, яка штовхає нас до Москви?

Вірите в успіх?

Влада робить все можливе, щоб розколоти наше об’єднання. Зробити те саме, на що Папієв перетворив Чернівецьку обласну раду. Тому звертаюся до депутатів від Партії регіонів, до тих, хто є членом фракції, але не є членом цієї партії. Зараз ми творимо новітню історію України. І ваше нинішнє мовчання, апатія всім відомі. Потім, коли вас будуть питати діти, онуки, з ким ви були, коли вирішувалася доля країни, вам буде ніяково. Закликаю всіх депутатів, які мають совість, які розуміють, що Україна має залишилися незалежною, визначтеся. Уряд Азарова під проводом Януковича цілком здасть Україну Росії, тому що їх змусять це зробити. Зробіть свої висновки вже на найближчих сесіях. Наслідуючи приклад Львівської, Тернопільської областей, де фракції Партії регіонів саморозпустилися, виходьте з фракції влади. У нас же є патріотичні райони – Вижницький, Путильський, Кіцманський, Сторожинецький. Я не вірю, що члени Партії регіонів там сповідують те, що можна бити дітей на майдані, не реагувати на ситуацію в Україні. Я не вірю в це! Гідний наслідуванню приклад є у Чернівецькій міській раді, де депутат Ярослав Кушнірик вийшов з фракції Партії регіонів. Це є проявом громадянської позиції. А думати, що мене це мине – неправильно. Не мине це нікого. Не бійтеся, робіть вибір!

Розмовляв Юрій ЧОРНЕЙ

Джерело

Новини Партнерів