План Петра Порошенка з припинення вогню і мирного врегулювання конфлікту на Донбасі не був прийнятий сепаратистами і, по суті, так і не запрацював. Противники не склали зброї, продовживши бойову конфронтацію.
Росія на словах підтримала мирний план Порошенка, при цьому офіційні особи Москви не переставали говорити про необхідність широкого діалогу з Донбасом. Володимир Путін навіть дорікнув офіційній українській владі в тому, що вона сама не поспішає припиняти вогонь.
Разом з тим ввечері 22 червня з\’явилося повідомлення про те, що Путін вітає інформацію про представлення своїм кумом Віктором Медведчуком Донецької народної республіки на переговорах з ОБСЄ.
Вже 23 червня діалог, про який багато говорили росіяни, буде продовжений в Донецьку на рівні тристоронньої контактної групи Україна – Росія – ОБСЄ.
Медведчук до складу групи не включений, але за повідомленням прес-служби керованої ним організації \”Український вибір\” він разом зі своїм давнім політичним соратником, депутатом Нестором Шуфричем знаходиться в Донецьку і бере участь у переговорному процесі з ОБСЄ.
\”Сірий кардинал\” Кучми, друг Путіна
Людина, чию доньку хрестив Володимир Путін і дружина Дмитра Медведєва Світлана був в українській владі більше 10 років, з яких 3 роки обіймав посаду голови адміністрації президента України і покинув її з перемогою Помаранчевої революції.
Віктор Медведчук у другій половині 90-х років 20 століття рухався у фарватері політики Леоніда Кучми, працюючи у складі пропрезидентських сил спочатку в парламенті, а потім добравшись і до адміністрації президента.
AP
Кучма і Медведчук у 2002 році
За оцінками деяких експертів, \”сірий кардинал\” Кучми Медведчук перевершив навіть своїх відомих попередників Дмитра Табачника і Володимира Литвина.
Якщо вірити всім чуткам, то Україною протягом останніх двох років президентства Кучми керував саме Медведчук
Він вів кадрову політику у вищих ешелонах влади, переговори з Кремлем і плекав надію на третій термін президента Кучми.
У Помаранчеву революцію Медведчук став одним з батьків горезвісної \”конституційної реформи\” 2004 року, що урізала повноваження глави держави на користь парламенту.
З приходом до влади вічного опонента Медведчука Ющенка екс-глава адміністрації йде в тінь, не потрапляє в Раду, не дуже вдало співпрацює з Тимошенко. Очолювана ним Соціал-демократична партія України поступово занепадає, перетворившись із партії влади на політичну силу, що не проходить до парламенту.
Сам Медведчук у результаті перетворюється на головного прихильника ідеї \”русского мира\”, витрачаючи неймовірні суми на масову рекламу своєї організації \”Український вибір\”.
В останні дні президентства Віктора Януковича ходили наполегливі чутки, що Медведчук бере участь у зборах кризового центру президента, як представник Путіна. Після втечі Януковича Медведчук під особливі санкції від нової української влади не потрапив.
Дружба Медведчука і президента Росії Володимира Путіна відома давно. Російський президент гостював у Криму на дачі Медведчука, а під час офіційного візиту до Києва заходив на збори \”Українського вибору\”.
Російському капіталу приписують і спонсорство цього проекту, який виступає за федералізацію України і вступ до Митного союзу. Медведчук частий гість на російських телевізійних каналах.
Поява на Донбасі
Ще наприкінці травня з\’являлася інформація очевидців про те, що Медведчук разом із Шуфричем зустрічалися з лідерами сепаратистів у Донецьку.
Про участь екс-глави адміністрації в переговорах з приводу ситуації на Донбасі повідомив прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков.
Дмитро Пєсков
За словами прес-секретаря російського президента, в ході переговорів з представниками ДНР Медведчук отримав згоду на зустріч з місією ОБСЄ щодо налагодження діалогу між Києвом і південним сходом України, яку РФ підтримує на рівні посла і засідання якої має відбутися сьогодні.
сепаратистів, при цьому українська сторона не підтверджує участь екс-глави адміністрації у заході.
\”Президент Росії вже неодноразово заявляв про те, що врегулювання кризи в Україні можливо тільки через мирний діалог і врахування інтересів східних регіонів країни\”, – підкреслив Пєсков у тому ж повідомленні.
Швидше за все, Медведчук і покликаний забезпечити врахування цих інтересів на умовах Москви
Нові переговорники
Цікаво, що напередодні переговорів у форматі Україна-Росія-ОБСЄ в Донецьку, на яких може бути присутній, Медведчук Україна змінила свого представника в даній групі.
Замість Павла Клімкіна, який став міністром закордонних справ, Україну на переговорах представлятиме екс-президент Леонід Кучма.
Кучмі за часів свого президентства вдавалося дотримуватися балансу у відносинах із Росією та Європою. Можливо, його кандидатура пов\’язана саме з цим.
AP
Кучма і Путін
Цікаво, що тепер, грубо кажучи, Кучмі доведеться домовлятися зі своїм колишнім підлеглим Медведчуком. Якщо, звичайно, Порошенко погодиться на такі переговори.
Зв\’язки з новою владою
Медведчук так довго перебуває в українській політиці, що новій владі Порошенка він теж не чужа людина.
jetsetter.ua
Нинішній глава АП Борис Ложкін був партнером Медведчука в газеті \”Команда\” і радіо \”Київські відомості\”. Як і з усіма партнерами-політиками з Медведчуком у Ложкіна збереглися нормальні стосунки.
Чи стане Порошенко розмовляти з Медведчуком?
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента, політолог Володимир Фесенко впевнений, що ні.
\”Ніяких офіційних переговорів не буде. Будь-які офіційні переговори з Медведчуком, який не має офіційного статусу, неможливі. Думаю, що це будуть максимум консультації, причому влада не першого рівня\”, – сказав політолог Корреспондент.net.
При цьому Фесенко підкреслив, що навіть на такому рівні переговори з Медведчуком будуть вестися тільки, якщо він продемонструє свій вплив на сепаратистські формування на сході.
Володимир Фесенко
У свою чергу, заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький вважає, що парламентер в особі Медведчука не зможе вплинути на представників самопроголошених республік на сході України.
\”Ці формування складаються з різних угруповань, які воюють один з одним. Яка сила може дати гарантії з боку цих самопроголошених республік, незрозуміло\”, – вважає Голобуцький.
Водночас політолог Михайло Погребинський, близький до Медведчука, заявляє, що той досить авторитетна постать, щоб навіть в таких обставинах посприяти організації переговорного процесу.
\”Там дійсно немає єдності, там є різні угрупування, і немає вертикалі влади. Напевно там є люди, які ніяких переговорів не хочуть, але є якась частина людей, для яких він безумовно авторитетний. І якби хтось і міг би зрушити з мертвої точки переговорний процес, то це, мабуть, був би тільки він. Хоча б тому, що він має контакти і з лідерами бунтівних регіонів, і з керівництвом країни в Києві, і безпосередньо з Путіним\”, – заявив Погребинський.
Можна сказати, що переговори навколо ситуації на Донбасі прийняли новий поворот. На чию він користь, стане зрозуміло з часом.
Джерело