Слово Яценюка. Виступ на засіданні Кабміну 30 жовтня

Слово Яценюка. Виступ на засіданні Кабміну 30 жовтняСьогоднішнє засідання Уряду, в першу чергу, стосується питання забезпечення України природним газом – нашої спільної позиції з ЄС, умов та підстав підписання тристороннього протоколу і подальшого придбання природного газу для того, щоб у наших хатах було тепло.

Я хотів би вас проінформувати взагалі про те, як відбуваються перемовини і які рішення нам треба буде сьогодні прийняти.

До п\’ятої ранку вчора разом з Президентом ми в кабінеті сиділи і вели перемовини з Брюсселем, і з Баррозу, і з нашою делегацією, яка зараз знаходиться в Брюсселі, з приводу перемовин щодо вирішення газового питання.

Наша позиція повинна бути чесна, прозора і публічна. І я хотів би, щоб вся країна почула, які умови, яка наша спільна позиція з ЄС, які є плюси і які є мінуси газової домовленості.

Для того, щоб підписати будь-який протокол, ми повинні офіційно оприлюднити позицію, і члени Кабінету Міністрів, і саме основне – люди повинні зрозуміти, що підписується, для чого підписується і які з цього є додаткові плюси і мінуси.

Так, нагадаю вам, що у нас загалом є 17 млрд. куб. м газу в українських газових сховищах. Нам додатково необхідно принаймні 5 млрд. куб. м газу для того, щоб пройти опалювальний сезон і пройти зиму.

Ми зараз максимально збільшили обсяги реверсних постачань природного газу з Словаччини, і фактично виключно завдяки реверсу зараз країна виживає і виключно завдяки реверсу країна опалюється. Ми замістили 60% природного газу, який ми раніше купували в Росії, на природний газ, який ми тепер купуємо в ЄС.

Росія протягом останнього місяця почала активно шантажувати Європу і зменшувати обсяги постачання природного газу в країни-члени ЄС з тим, щоб ЄС відмовився від реверсу в Україну. Створивши дефіцит на європейському ринку, росіяни сподівалися, що наші європейські друзі відмовляться постачати газ Україні, але цього не сталося.

Ще раз хочу від імені Уряду України подякувати за позицію нашим європейським партнерам, нашим словацьким партнерам, у першу чергу, щодо виконання контрактних зобов’язань.

Зараз нам технічно необхідно розпочинати додаткову закачку газу в сховища для того, щоб пройти пікові зимові навантаження. Наша позиція полягає у наступному: підписання протоколу можливо тільки на тристоронньому рівні: ЄС, Україна і третя сторона – росіяни.

Друге. Що стосується вже поставленого газу і оплати тих обсягів газу, які частково знаходяться у сховищах, а частково були використані. Позиція України – що загальний обсяг газу ми можемо оплачувати за ціною 268 дол. Газпром може тлумачити це по-своєму, але наша позиція, що поставлений в Україну газ, вже поставлений, буде оплачуватися за ціною 268 дол. Для цього на наших рахунках є 3,1 млрд. дол. США, як фінансова допомога МВФ та ЄС. Таким чином, поставлені у минулому обсяги природного газу українською стороною обліковуються за ціною 268 дол. США, і для цього Україна має всі необхідні кошти, щоб повністю закрити рахунки з постачання природного газу, який був здійснений у минулому.

По оплаті. Перший транш оплати за газ, який був поставлений в минулому, це 1 млрд. 450, буде здійснений у найкоротші терміни, відразу після підписання протоколу. Залишок у розмірі 1 млрд. 650 буде здійснений до кінця поточного року.

Постачання нових обсягів газу здійснюється невідкладно Росією за передплатою – так само, як і ми купуємо газ в Європі, в обсягах, які визначає Україна. Якщо Україна здійснює попередню оплату, Росія зобов`язана поставити природний газ.

І тому мене дивує запитання росіян з приводу фінансових гарантій щодо попередньої оплати. Є гроші, ми заплатили – вони поставили газ, ми не заплатили – вони газ не поставили. В принципі доволі просто, навіть можна зрозуміти, коли говориш українською мовою для росіян.

Третє питання по ціні – хочу нагадати, що базовий підхід, який ми оголосили ще 4,5 місяці тому полягав у наступному, це була наша спільна позиція з Євросоюзом: у літній сезон ціна 325, в зимовий період, коли ростуть ціни на енергоносії, – ціна 385.

Зараз ми дійшли до позицій, де ціна буде визначатися за формулу, яка є безпосередньо в контракті, і при цьому на таку формулу впливає вартість нафти, ціна на яку суттєво впала. Це означає, що в останньому кварталі цього року ціна буде 378, а перший квартал наступного року – ціна буде на рівні 365.

Щодо так званого експортного російського мита – нас взагалі не обходить позиція, яким чином Росія буде приймати рішення щодо встановлення справедливої ціни. Підхід щодо ціноутворення зафіксований у протоколі. Якщо Росія порушить порядок ціноутворення і знову буде намагатися поставити ціну в 500 дол. США, як початково пропонувалося, то ми з Європейською комісією досягли згоди, що Європейська комісія буде виступати фактично гарантом виконання зобов\’язань Росії по справедливій ціні, в тому числі і через механізм компенсації підвищення ціни, якщо така ціна не буде відповідати тристоронньому протоколу, підписаному між Євросоюзом, Україною і Росією.

Що стосується остаточних розрахунків. Остаточне рішення щодо долі газового контракту прийме Стокгольмський арбітражний суд. Саме тому угода, яка підписується, і протокол, який підписується, є тимчасовим терміном на півроку, так як Україна основний позов про відшкодування 6 млрд. дол. США з російського \”Газпрому\” не відкликала і відкликати не буде, і це зазначається в тексті даного протоколу, що фактично остаточне рішення по ціні, по умовах поставки і по зміні контракту буде прийнято Стокгольмським арбітражним судом.

Також до протоколу між НАК „Нафтогаз України” і \”Газпромом\” буде підписаний додаток до контракту, який містить технічні питання щодо забезпечення виконання даного тристороннього документа.

Зараз після того, коли ми на Уряді обговоримо всі ці питання, я офіційно проінформую Президента України, тому що у нас з Президентом є і повинна бути спільна позиція. З усіх вірогідних варіантів на цьому варіанті ми можемо сконцентруватись, так як це є спільною позицією України і Євросоюзу. Ми повинні виступати тут одним єдиним фронтом, і так ми зараз виступаємо.

Тому після розгляду питання на засіданні Уряду, я думаю, що вперше публічно нехай країна знає, на яких умовах, як далі ми будемо забезпечувати країну природним газом і як ми спільно з ЄС забезпечимо постачання природного газу в Україну як по поставках від східних сусідів, так і по реверсних поставках від наших європейських друзів. Це дасть, звичайно, можливість у тому числі й забезпечити безпеку і гарантію транзиту.

Всі можливі запобіжники, які ми могли придумати, ми напрацювали. Я буду інформувати країну про подальший хід перемовин. Основні і суттєві умови цього тристороннього протоколу я публічно заявив. Ми проінформуємо про остаточні результати переговорів у Брюсселі. Також сьогодні в мене буде низка телефонних розмов з Віце-президентом США Байденом, з Канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Об’єктивно, що також під час наших розмов одне з основних питань, яке буде обговорюватись, – це газова угода і додаткові фінансові інструменти для України, які дадуть можливість нам стабілізувати бюджетну ситуацію і оплачувати наші енергетичні рахунки.

ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

peredplata