Викриті. «Чорна каса» Партії регіонів (аналітичний огляд)

Викриті. «Чорна каса» Партії регіонів (аналітичний огляд)«Наша Україна» брала гроші у Партії регіонів? Незалежні політологи працюють на партійну зарплату?

Опубліковані на сайті «Українська правда» матеріали під назвою «Чорна бухгалтерія Партії регіонів» викликали чималий резонанс і вимагають подальшого вивчення не лише з боку правоохоронців, а й з боку суспільства. Якщо документи справжні, а на користь цього свідчать багато фактів, то з них країна може зробити серйозні висновки стосовно низки політиків, політологів та видань. Журналісти програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та каналу «UA:Першого», проаналізували опубліковані матеріали та по гарячих слідах поспілкувалися з тими, чиї прізвища в них зустріти було найбільшою несподіванкою.

Літо-осінь 2012 року. У цей час країна активно готується до парламентських виборів. Правляча на той момент Партія регіонів переймається, як не втратити свої владні позиції. Саме цього періоду стосуються документи з так званої «чорної каси» Партії регіонів, які 31 травня оприлюднив сайт «Українська правда».

Деякі прізвища у переліку отримувачів готівки збігаються з даними членів Партії регіонів або їхніх помічників. Та «Схеми» вирішили зосередитися на тих особистостях, ймовірна співпраця яких із Партією регіонів для більшості громадян стала несподіванкою.

«95% (зазначених у документах статей витрат – ред.) не по грошах, звичайно, а по об’єму, по кількості витрати там стопроцентно такі самі, як і в будь-якої іншої партії. І ніяких тут проблем немає. Проблема в п’яти процентах. Ці 5% відрізняють Партію регіонів від будь-якої іншої партії. Там є речі, які можна розглядати як корупційні», – так оцінює викладені документи колишній член Партії регіонів Тарас Чорновіл.

Так, у списку можна побачити запис «Костенко Ю.». Ці дані збігаються з прізвищем колишнього голови Української народної партії Юрія Костенка, який станом на 2012 рік був нардепом від «Нашої України – Народної Самооборони», що була в офіційній опозиції до влади.

Якщо вірити документам, Костенко у вересні-жовтні 2012 року тричі нібито міг отримати кошти від Партії регіонів – на загальну суму в 1,6 мільйона доларів. У документах призначення коштів значиться як «Наша Україна» та «Наша Україна – проекти».

За що представники тогочасної опозиції могли б теоретично отримувати кошти від провладної партії?

«Наша Україна» тоді виконувала роль технічного проекту, який відтягував голоси в опозиційних партій. І я думаю, що гроші спрямовувались «Нашій Україні» в тому числі з цією метою. Крім того, між Ющенком та Януковичем з 2010 року, коли були вибори президента, існувала домовленість, що вони разом діють. Тому це могло бути просто продовженням цих домовленостей», – припускає народний депутат від «Блоку Петра Порошенка»​ Сергій Лещенко.

Про те, що представники «Нашої України» нібито могли отримувати кошти від Партії регіонів, каже і Сергій Бондарчук, колишній голова політради «Нашої України». Після виборів 2012 року він заявив, що тоді його однопартійці буцімто втемну зіграли в інтересах регіоналів. Тому згодом Бондарчук провів з’їзд, де вирішив розпустити партію.

«Я хочу підтвердити, що партія «Наша Україна» фінансувалася з боку Партії регіонів. Дійсно, пан Костенко був людиною, яка співпрацювала з паном Клюєвим і іншими представниками Партії регіонів. І пан Костенко отримував фінансування з боку Партії регіонів», – стверджує Бондарчук у коментарі «Схемам».

Сам Юрій Костенко запевняє, що від Партії регіонів він коштів не отримував. Натомість «Наша Україна» отримувала фінансову підтримку від великого капіталу, зокрема й того, що також фінансував Партію регіонів.

«Великий бізнес, він дійсно фінансував і одні політичні сили, і другі політичні сили, я думаю, і треті політичні сили… Ми отримували кошти не від Партії регіонів, це неможливо. Ми отримували кошти від представників українського бізнесу, але це, здебільшого, великий капітал», – наголошує Костенко.
Колишній голова Української народної партії Юрій Костенко заперечує отримання грошей від Партії регіонів

«Я входив до політичного керівництва і вів переговори з Віктором Андрійовичем Ющенком і головою КУНу («Конгресу українських націоналістів»), ми дійсно вели переговори з великим капіталом, який міг профінансувати виборчі перегони. Що стосується усієї технологічної роботи, в тому числі і фінансування тих потреб, які вимагають виборчі перегони, цим займався штаб «Нашої України», який був сформований керівником Сергієм Бондарчуком, який на той час очолював, здається, політраду «Нашої України». Тому усі технологічні речі, які стосуються того, хто, які кошти, з яких безпосередньо джерел брав, – це питання до штабу, а не до мене», – додає Костенко.

Ще одне ім’я, яке «засвітилося» в так званій «чорній касі» Партії регіонів – Рибаков І. Прізвище та ініціали збігаються із даними колишнього народного депутата Ігоря Рибакова. Якщо вірити документам, наприкінці листопада 2012 він нібито міг отримати 50 тисяч доларів з позначкою «за голосування у Верховній Раді». Підпис у документі є дуже схожим на підпис Рибакова з його декларації.

Пікантність ситуації в тому, що на той час Рибаков був головою формально незалежної групи «Реформи заради майбутнього», яка не входила у фракцію Партії регіонів. Але в дійсності часто голосувала з нею в унісон.

Якщо вірити документам, цьому нібито могло бути фінансове пояснення. Зв’язатися з Рибаковим на час виходу сюжету не вдалося.

Незалежні ЗМІ й аналітики?

У 2012 році у випусках новин центральних телеканалів показували мінімум політики і майже не критикували владу. Замість цього обговорювали соціальні проблеми, події місцевого значення та чупакабру.

Але восени, напередодні парламентських виборів, екрани заполонила політична реклама. А ще з’явилися сюжети компліментарного характеру.

Інформація з так званої «чорної бухгалтерії» Партії регіонів підтверджує ту версію, що правляча партія щедро платила за піар на телеканалі «Інтер», який на той час належав Валерію Хорошковському, першому віце-прем’єр-міністру України в уряді Азарова. У вересні, за місяць до парламентських виборів, – два транші: 500 тисяч доларів та 2 мільйони доларів. У прес-службі телеканалу ситуацію поки що не коментують.

«Я бачила цю статтю, але ми не працювали з нею зараз. Ми зараз вирішуємо питання якісь нашого робочого дня. Я не можу сказати, чи буде якась офіційна позиція прес-служби найближчим часом», – заявила керівник відділу із зв\’язків з громадськістю телеканалу «Інтер» Світлана Цибаньова.

В оприлюднених документах є дані про те, що восьмого червня 2012 року 2 мільйони доларів за піар на телеканалі «Інтер» отримала особа Грановський В..

Нардеп Сергій Лещенко припускає, що йдеться про політтехнолога Володимира Грановського. Грановський відомий своїми заявами про те, що «ДНР» і «ЛНР» – не сепаратизм, а продовження розпаду Радянського Союзу. Елітне помешкання його родини у Лондоні «Схеми» зафільмували минулого року.

Володимир Грановський відмовив у інтерв’ю, але відповів на запитання журналістів програми у Facebook: «Я вважаю, що це якісна компіляція, коли реальні документи склеєні з симулянтами. У нашій роботі це стандартний прийом. Це не мій почерк. Коротше, я вперше бачу цей документ, з Партією регіонів не працював».

Політтехнолог Кость Бондаренко, який у 2012 році переконував, що екс-міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко не є членом так званої «Сім’ї» Януковича, так само фігурує у «чорній бухгалтерії» Партії регіонів. Точніше у документах є прізвище та ініціали, які збігаються з його даними. 13 вересня 2012 року особа Бондаренко К. отримує 10 тисяч доларів зарплатні.

«Схеми» зателефонували Бондаренку, який із телеекранів заявляв про себе як про незалежного політолога. Але він не знайшов потрібних слів, щоб відповісти: отримував зарплату у «регіоналів» чи ні.

За досудове розслідування, пов’язане із «чорною бухгалтерією» Партії регіонів, уже взялося Національне антикорупційне бюро. Долучитися і допомогти вже на цьому тижні пообіцяв головний податківець Роман Насіров.

«Ми поспілкуємося з НАБУ. Треба буде проаналізувати документи чи може навіть просто на основі оприлюдненої інформації ми можемо щось з’ясувати. У НАБУ передали більш детальну інформацію, ми зробимо запит», – заявив голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров.

У Нацбюро вже повідомили, що розпочали розслідування, а інформацію, отриману з «чорної бухгалтерії» Партії регіонів, кваліфікують як пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі.

Катерина Каплюк і Максим Савчук

Джерело