Емманюель Макрон виходить у другий тур і обіцяє потужну Францію в «лавах ЄС»

Емманюель Макрон виходить у другий тур і обіцяє потужну Францію в «лавах ЄС»

Перший тур виборів президента Франції, за даними екзит-полів, завершився перемогою кандидата-центриста Емманюеля Макрона (23,7%) та представниці ультраправого «Національного фронту» Марін Ле Пен (21,9). Кандидатка від націоналістів, що має тісні зв’язки із Кремлем, в разі перемоги пообіцяла зняття з Москви санкцій, вихід із ЄС та єврозони, відновлення кордонів та впровадження протекціоністських заходів у Франції. А проєвропейський кандидат Макрон, який виступає за тверду позицію щодо агресії Росії, обіцяє «зробити Францію потужнішою в лавах Євросоюзу».

Кандидат-центрист Емманюель Макрон, за даними екзит-полів, набрав найбільше голосів на недільних виборах президента Франції. За нього проголосували 23,9 відсотка виборців, і цей результат відкриває йому шлях для участі у другому турі виборів, який запланований на 7 травня. В другому раунді йому доведеться позмагатися із головою ультраправого «Національного фронту» Марін Ле Пен, яка набрала 21,7 відсотка голосів.

Інші фаворити – кандидат-консерватор Франсуа Фійон і представник крайніх лівих Жан-Люк Меланшон – набрали, за даними екзит-полів, відповідно, 20 та 19,2 відсотка. Виступаючи перед своїми прихильниками після оголошення цих результатів, Фійон закликав свій електорат підтримати в другому турі Емманюеля Макрона, бо, каже він, «слід свідомо поміркувати, що є кращим для вас та ваших дітей». Так само віддати свої голоси за цього кандидата на посаду президента закликав і соціаліст Бенуа Амон, який теж брав участь у виборах.

«Обидва – Фійон і Амон – просять своїх виборців голосувати за Макрона. Чудово!»

Інші «тенори» французького політикуму, такі, як Мішель Бароен, Жан-Франсуа Копе, євродепутат Ева Жолі, також закликали французів у другому турі «зупинити радикалів» й «проголосувати проти ненависті», підтримавши Макрона.

Макрон: безпека французів – у європейській конструкції

Вже під час електорального вечора у неділю стали відомі інші цифри: 62 відсотки французів готові віддати у другому турі свої голоси за Емманюеля Макрона, 38 – за Марін Ле Пен. Такі результати опитувань, проведених французькими ЗМІ після оприлюднення даних екзит-полів.

Переможець першого виборчого раунду, 39-річний екс-міністр економіки Емманюель Макрон, виступаючи перед своїми прихильниками у виборчому штабі його політичного руху «Вперед!», кілька разів згадував об’єднану Європу, зазначивши: «Почувши ваше справжнє покликання до живої демократії, вашу вимогливість щодо екології та економіки, і щоб зробити Францію потужнішою в лавах ЄС, який нас захищає, я буду потребувати ваших голосів та вашої довіри».

У той час як Макрон у своїй заяві зосередив увагу на новій реформованій політиці, соціальній справедливості, зайнятості та безпеці для французів у європейській конструкції, його суперниця Марін Ле Пен закликала до знищення «теперішньої системи», «дикої мондіалізації, масової міграції та вільного руху тероризму».

«Це – історичний результат, – каже вона. – На мені лежить величезна відповідальність захисту французької нації, її єдності, безпеки, культури, процвітання й незалежності».

Макрон і українське питання

Центристський кандидат Емманюель Макрон у своїй виборчій програмі обіцяє посилення ролі ЄС, зміцнення стосунків із Німеччиною та підвищення витрат на оборону й безпеку. Він відкидає можливість зближення з путінською Росією та зняття санкцій з Росії без виконання Мінських угод.

«Я прагну швидкого й ефективного дотримання мінського процесу. Гадаю, що ми не змінимо позиції у питанні Криму, але повинні колективними зусиллями домогтися деескалації напруження, тільки за дотримання Мінських угод всіма сторонами. Я проти одностороннього зняття санкцій», – заявляв Макрон щодо перспектив відновлення миру в Україні.

Однією з перших перемогу Макрона привітала голова європейської дипломатії Федеріка Моґеріні. У своєму мікроблозі Твіттер вона написала: «Бачити прапори Франції та ЄС, які вітають результат Макрона, – це надія та майбутнє нашого покоління».

Перший тур виборів у Франції відбувся на тлі посилених заходів безпеки та запровадженого з листопада 2015 року надзвичайного стану. Понад 66 тисяч виборчих дільниць перебували під охороною понад півсотні тисяч правоохоронців. Патрулювання та безпеку на вулицях також здійснювали понад сім тисяч військових.

Віталій Єреміца
Кореспондент Радіо Свобода у Брюсселі з 2008 року. Родом із Буковини

Джерело

peredplata